Zagęszczarki to specjalistyczne maszyny budowlane, które wykorzystywane są ubijania i stabilizacji gruntu. Niestety, podobnie jak inne urządzenia, również i one mogą ulec awarii i wymagają regularnych prac konserwacyjnych. W dzisiejszym artykule omówimy najczęstsze problemy i usterki, z którymi zmagają się użytkownicy zagęszczarek.
Najczęstsze problemy z zagęszczarkami
Z uwagi na swoją skomplikowaną konstrukcję, zagęszczarki do gruntu mogą ulegać różnym awariom. Najczęściej spotyka się problemy z silnikiem i jego osprzętem oraz z układem wibracyjnym, chociaż nieprawidłowa praca zagęszczarki może być spowodowana wieloma innymi usterkami. Trzeba wziąć pod uwagę to, że budowa zagęszczarki jest o wiele bardziej skomplikowana, niż może się to wydawać.
Problem z silnikiem
Za napęd zagęszczarek najczęściej służą silniki spalinowe – benzynowe lub wysokoprężne. Te niestety mogą ulec awarii na skutek dużej liczby przepracowanych motogodzin lub niewłaściwego serwisowania. Najczęściej użytkownicy borykają się z utrudnionym rozruchem zagęszczarki, intensywnym kopceniem czy nierówną pracą silnika.
Problem z paliwem
Najczęściej problem z paliwem jest związany z innymi elementami zagęszczarki. Przepływ paliwa zostaje zaburzony, gdy np. zostanie zapchany jego filtr lub uszkodzony przewód paliwowy czy przepustnica. Z kolei nieprawidłowo działający gaźnik może mieszać paliwo z powietrzem w nieodpowiedniej proporcji (problem może rodzić np. sprężynka na cięgle gazu).
Problem z filtrami
Wszystkie silniki spalinowe w zagęszczarkach wyposażone są w szereg filtrów. Najważniejszy z punktu widzenia eksploatacyjnego jest filtr powietrza, którego niedrożność może prowadzić do nadmiernego kopcenia, problemów z rozruchem czy nierównej pracy silnika. Z kolei podczas regularnych przeglądów i prac serwisowych, należy zwrócić uwagę na filtr oleju, który również co jakiś czas wymaga wymiany na nowy.
Problem z układem wibracyjnym
Układ wibracyjny najczęściej poza regularnym uzupełnianiem oleju nie wymaga żadnych zabiegów serwisowych, ale nie oznacza to, że pozostaje on wolny od usterek. Na skutek dużego zużycia może dojść do zatarcia łożyska oporowego lub tulejek w wibratorze, uszkodzenia paska klinowego czy linki sterującej.
Usterka układu hydraulicznego
Układ hydrauliczny w zagęszczarce składa się z wielu elementów, które mogą ulec awarii. Może być to pompa hydrauliczna, przewody, rozdzielacz czy zawory. Częstym problemem jest przegrzewanie się lub ubywanie oleju hydraulicznego, przez co pogarszają się właściwości jezdne i wydajność zagęszczarki (w tym ograniczenie drgań).
Sprawdź również: Zagęszczarki – bezpieczeństwo w pracy
Jak uniknąć problemów i usterek z zagęszczarkami?
Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia usterki zagęszczarki, należy bezwzględnie trzymać się zaleceń eksploatacyjnych i serwisowych wydanych przez producenta maszyny. Tego typu informacje zawsze znajdują się w instrukcjach obsługi zagęszczarek. Wiele przydatnych informacji można znaleźć również na oficjalnych stronach internetowych producentów.
Regularne przeglądy i konserwacja
Podstawą bezproblemowego funkcjonowania każdego sprzętu – w tym zagęszczarek, są regularne przeglądy techniczne i bieżąca konserwacja. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi sprzętu. O tym, jak dbać o zagęszczarki wspominaliśmy w osobnym artykule.
Wybór odpowiedniego rodzaju zagęszczarki
Konkretny rodzaj zagęszczarki powinien być starannie dobrany w zależności od spoistości i wielkości gruntu, który ma zostać zagęszczony. Obecnie maszyny te można podzielić na wąskie ubijaki (idealne do pracy w wykopach), większe zagęszczarki jednokierunkowe oraz ciężkie zagęszczarki rewersyjne.
Odpowiednie użytkowanie zagęszczarki
Właściwa obsługa zagęszczarki sprowadza się w głównym stopniu do pracy zgodnie z jej przeznaczeniem i w sposób przewidziany przez producenta. Niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z instrukcją obsługi zagęszczarki i trzymanie się interwałów serwisowych, zalecanych przez producenta.
Sprawdź również: Zagęszczarki – jakie są wymagania dotyczące ich transportu?
Często zadawane pytania (FAQs)
Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące eksploatacji i serwisowania zagęszczarek.
Jak często należy przeprowadzać przegląd zagęszczarki?
Przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać stan poziomu oleju w układzie wibrującym, a także naciąg paska klinowego. Co ok. 250 roboczogodzin należy wymienić olej w silniku i w układzie wibratora. Co ok. 500 roboczogodzin należy wymienić filtr powietrza oraz filtr paliwa – oczywiście jeśli zachodzi taka potrzeba, należy przeprowadzić ten zabieg wcześniej.
Jakie są najczęstsze przyczyny usterek zagęszczarek?
Do najczęstszych usterek w zagęszczarkach zaliczyć można zapchany filtr powietrza, zbyt niski poziom oleju silnikowego, problemy z układem wibrującym i hydrauliką, a także komplikacje z silnikiem (w tym problemy z uruchomieniem silnika).
Czy można samodzielnie naprawić zagęszczarkę?
Wszystko zależy od poziomu skomplikowania usterki. Proste czynności eksploatacyjne, takie jak wymiana filtra powietrza czy uzupełnienie oleju silnikowego, można wykonać z użyciem podstawowych narzędzi. W przypadku bardziej skomplikowanych napraw, należy udać się do autoryzowanego serwisu naprawczego.
Czy należy szkolić pracowników przed korzystaniem z zagęszczarki?
Bezpieczeństwo pracy z zagęszczarką oraz pełna niezawodność i funkcjonalność sprzętu zależą w dużym stopniu od przeszkolenia operatora. Osoba, która ma pracować z zagęszczarką powinna również zaznajomić się z instrukcją użytkowania konkretnego modelu urządzenia.