Zagęszczarki to dosyć specjalistyczny sprzęt budowlany, który służy do ubijania i stabilizacji podłoża. Transport tych urządzeń może jednak sprawiać kłopoty, m.in. z uwagi na ich sporą masę i kształt bryły. Jak zatem bezpiecznie transportować zagęszczarki do gruntu?
Wymagania prawne
Przewóz zagęszczarek, podobnie jak wielu innych maszyn budowlanych, nie wiąże się z koniecznością spełnienia szczególnych warunków prawnych. Niemniej dla przewoźnika nadal wiążące będą przepisy prawa o ruchu drogowym.
Przepisy ruchu drogowego
Jeżeli decydujemy się na transport zagęszczarki pojazdem osobowym (np. wewnątrz bagażnika), wtedy trzeba zwrócić uwagę na to, aby urządzenie nie spowodowało przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu oraz by ładunek nie ograniczał widoczności kierowcy i nie krępował jego ruchów. Jednocześnie zagęszczarka powinna być prawidłowo zabezpieczona przed przemieszczaniem się.
Podobne przepisy dotyczą sytuacji, w której zagęszczarka przewożona jest na przyczepie. Warto pamiętać, aby urządzenie było starannie przymocowane przy pomocy pasów i zabezpieczone przed przesuwaniem się. Jednocześnie istotne są uprawnienia kierującego.
Należy pamiętać, że kategoria B uprawnia do prowadzenia samochodu z lekką przyczepką o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 750 kg. A zatem transport bardzo ciężkich zagęszczarek może w majestacie prawa drogowego okazać się niewykonalny. Niemniej dopuszcza się kierowanie zestawem (samochód + przyczepka) o łacznej DMC poniżej 3,5 tony, ale pod warunkiem, że masa przyczepy nie przekracza masy samochodu ciągnącego. Trzeba przy tym pamiętać, że przyczepy o DMC powyżej 750 kg muszą być wyposażone w hamulec najazdowy.
Uwaga! Przepisy prawa ruchu drogowego podlegają stałej kontroli i często się zmieniają. Z tego powodu transport maszyn budowlanych powinien być realizowany zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Sprawdź również: Zagęszczarki – problemy i usterki
Wymagania dotyczące bezpieczeństwa
Przygotowanie zagęszczarek uwzględniać wszystkie aspekty bezpieczeństwa, zarówno osób przebywających w pojeździe, jak i innych uczestników w ruchu drogowym. Trzeba pamiętać, że niektóre modele zagęszczarek (np. zagęszczarki rewersyjne) osiągają masę nawet kilkuset kilogramów.
Odpowiednie zabezpieczenie zagęszczarki na czas transportu
Przed rozpoczęciem załadunku zagęszczarki, należy bezwzględnie zapoznać się z wytycznymi na temat transportu danego urządzenia, które znajdują się w instrukcji obsługi. Podstawą jest podnoszenie maszyny wyłącznie za przeznaczone do tego zadania uchwyty. Równie istotne jest, aby transportować urządzenie w pozycji stojącej – nie ma ryzyka rozlania paliwa lub przedostania się oleju do komory z filtrem powietrza. Kontrola stanu technicznego przed transportem zajmuje tylko chwilę, a jednocześnie znacząco wpływa na bezpieczeństwo podczas transportu.
Informacja: Metody zabezpieczenia zagęszczarek są szczegółowo opisywane w instrukcjach obsługi konkretnych modeli urządzeń.
Sprawdź również: Obsługa zagęszczarki
Używanie odpowiedniego sprzętu transportowego
Największą trudnością jest przenoszenie zagęszczarki. O ile mniejsze modele o wadze nieprzekraczającej 100 kg można przenosić ręcznie w 2 osoby przy pomocy specjalnych uchwytów, tak większe maszyny wymagają użycia minikoparki, wózka widłowego lub innego sprzętu z funkcją podnoszenia. Lżejsze urządzenia (np. niektóre zagęszczarki jednokierunkowe) można bez problemu załadować do bagażnika samochodu (np. busa), podczas gdy większe i cięższe maszyny, powinny być przewożone na przyczepie.
Informacja: Do większości modeli zagęszczarek można opcjonalnie zamówić specjalne zestawy transportowe na kółkach, które ułatwiają przemieszczanie się z zagęszczarką na placu budowy lub na niewielkich odległościach.
Przestrzeganie ograniczeń wagowych i wymiarowych
Transport zagęszczarki powinien uwzględniać dopuszczalne masy całkowite pojazdu i przyczepy. Jednocześnie maszyna nie może w żaden sposób ograniczać widoczności kierowcy. Ograniczenia wagowe i wymiarowe powinny uwzględniać aktualnie obowiązujące przepisy ruchu drogowego.
Sprawdź również: Jak dbać o zagęszczarki?
Często zadawane pytania (FAQs)
Czy konieczne jest posiadanie specjalnego prawa jazdy do transportu zagęszczarek?
W przypadku lżejszych zagęszczarek, najczęściej wystarczy prawo jazdy kategorii B, gdyż maszyny te można przewozić w przestrzeni bagażowej lub na jednoosiowej przyczepce. W przypadku dużych i ciężkich urządzeń, mogą być wymagane uprawnienia do kierowania większymi zestawami.
Jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa przy transporcie zagęszczarek?
Najważniejsze, aby przestrzegać norm wagowych, czyli nie przekraczać DMC samochodu lub przyczepy, a także przewozić zagęszczarki w pozycji roboczej i odpowiednio je zabezpieczyć przed przypadkowym przemieszczaniem się.
Czy transport zagęszczarek jest kosztowny?
Większość zagęszczarek można bez problemu przetransportować wewnątrz przestrzeni ładunkowej busa lub na lekkiej przyczepie. Dlatego też z praktycznego punktu widzenia, transport tych urządzeń nie jest wysoce kosztowny i nie wymaga angażowania ciężarówek lub innych ciężkich pojazdów do przewożenia.