Hydrofory do wody, zestawy hydroforowe
(12)Na działce, w bloku i domu jednorodzinnym – hydrofory i zestawy hydroforowe to rozwiązania idealne, dzięki którym ciśnienie w sieci wodnej pozostanie na odpowiednim poziomie, a transport wody ze źródła stanie się banalnie prosty.
Hydrofor elektroniczny Gardena Classic 3500/4E
Hydrofor elektroniczny Gardena Classic 3500/4EHydrofor elektroniczny Gardena Comfort 4000/5E
Hydrofor elektroniczny Gardena Comfort 4000/5EHydrofor elektroniczny Gardena Comfort 5000/5E...
Hydrofor elektroniczny Gardena Comfort 5000/5E LCDHydrofor elektroniczny Gardena Premium 6000/6E...
Hydrofor elektroniczny Gardena Premium 6000/6E LCD inoxHydrofor elektroniczny Gardena Smart 5000/5E
Hydrofor elektroniczny Gardena Smart 5000/5EHydrofor elektroniczny Gardena Smart 5000/5E z...
Hydrofor elektroniczny Gardena Smart 5000/5E z Smart GatewayZestaw hydroforowy Gardena Classic 3000/4 eco
Zestaw hydroforowy Gardena Classic 3000/4 ecoZestaw hydroforowy Gardena Comfort 4000/5 eco
Zestaw hydroforowy Gardena Comfort 4000/5 ecoZestaw hydroforowy Gardena Comfort 5000/5 eco
Zestaw hydroforowy Gardena Comfort 5000/5 ecoOgród
Myjki terenowe ■ Narzędzia ogrodnicze ■ Nawadnianie ogrodów ■ Narzędzia do cięcia drzew i krzewów ■ Pompy ■ Urządzenia ogrodowe
Pompy
Hydrofory do wody ■ Pompy do deszczówki ■ Pompy głębinowe ■ Pompy ogrodowe do wody ■ Pompy zanurzeniowe do wody ■ Pompy zanurzeniowe do wody brudnej ■ Pompy zanurzeniowe do wody czystej
Producenci
Niezawodny hydrofor – budowa, wydajność i zastosowanie
Hydrofor, czy też precyzyjnie mówiąc zbiornik hydroforowy, to kluczowy element każdej domowej instalacji wodnej. To właśnie on pozwala na pobieranie wody ze źródła i umożliwia utrzymanie jej ciśnienia na odpowiednio wysokim poziomie we wszelkich instalacjach wodociągowych i na działkach rekreacyjnych. Urządzenie to zazwyczaj montuje się w budynku lub w specjalnej studzience na posesji, gdzie woda pobierana jest z głębokości kilku metrów i nadaje się do picia.
A co w przypadku zestawu hydroforowego? Czy jest on rodzajem hydroforu? Jak się okazuje – nie do końca. Hydrofor to jedynie rodzaj zbiornika ciśnieniowego, będący jedną z wielu części układu. Sam zestaw hydroforowy składa się więc ze znacznie większej liczby elementów, a w tym z dowolnego rodzaju pompy do studni. Najczęściej stosowane do pompy hydroforowe oraz ssące, zapewniające optymalną wydajność. W przypadku zestawów hydroforowych z pompą ssącą wodę można czerpać ze źródła, w którym lustro wody nie jest niżej niż 8 metrów.
Rodzaje hydroforów do czystej wody
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów hydroforów do wody, a w tym dwa najpopularniejsze, gwarantujące maksymalną możliwą wydajność pracy:
- Hydrofor przeponowy – hydrofor przeponowy to urządzenie mobilne, które charakteryzuje wysoka moc silnika oraz bardzo dobra wydajność, które częściowo gwarantuje pompa, w tym modelu montowana bezpośrednio nad zbiornikiem. Warto dodać, że w układzie tego typu ciecz nie ma bezpośredniej styczności ze ściankami zbiornika. Dzięki temu zbiornik na wodę nie będzie korodował.
- Zestawy hydroforowe ze zbiornikiem o ciśnieniu stałym – hydrofory ze zbiornikiem o stałym ciśnieniu to najbardziej zaawansowane układy hydroforów dostępne na rynku. Posiadają one osobne zbiorniki, z których jeden jest zasilany sprężarką, a drugi pompą wody. Zazwyczaj posiadają systemy zabezpieczające pompę przed pracą na sucho, dzięki czemu nie musimy martwić się o wydajność i żywotność urządzeń zastosowanych w instalacji.
Kiedy użyć zbiornika hydroforowego?
Zestawy hydroforowe sprawdzają się przede wszystkim do użytku domowego, gdzie możliwość zastosowania tego typu rozwiązania pozwala na niesamowicie dużą oszczędność wody i związanych z nią wydatków albo w przypadku, gdy nie ma możliwości podłączenia się do wodociągu i musimy zadowolić się wodą z własnego ujęcia. Zestaw hydroforowy będzie dobrym wyborem do czerpania wody ze studni wierconej o niewielkiej średnicy, do której nie da się włożyć pompy głębinowej. Sprawdzi się on świetnie także w sytuacji, gdy samodzielna pompa zasysająca nie może zagwarantować nam odpowiedniego ciśnienia wody, a odległość od źródła do zbiornika hydroforowego jest zbyt duża, przez co wydajność i moc silnika drastycznie spadają.
Hydrofor do domu – jaka pojemność zbiornika będzie odpowiednia?
Absolutnym minimum są zestawy hydroforowe o pojemności zbiorników rzędu 50 litrów. Mniejsza pojemność wymuszałaby na układzie znacznie częstszą prace, co przedkładałoby się na zwiększenie poboru mocy przez urządzenie. To sprawia, że pojemność zbiornika jest nawet ważniejsze niż moc silnika szczególnie, jeżeli zależy nam na oszczędnościach.
Kiedy jednak lepiej sięgnąć po urządzenie większe, o pojemności na przykład stu litrów? Przede wszystkim wtedy, gdy hydrofor do wody pełni funkcję głównego zbiornika zaopatrującego go w wodę. W większych budynkach pojemność zbiornika dochodzi nawet do 200 litrów, często tę liczbę przekraczając. Aby została zachowana wydajność instalacji, tego typu pojemności zaleca się stosować już w przypadku rodzin pięcio-, a nawet czteroosobowych.
Jak utrzymać odpowiednie ciśnienie wody? Duża wydajność to nie wszystko!
W przypadku hydroforów wydajność to nie wszystko! Nie możemy zapomnieć o stałym ciśnieniu, niezbędnym do efektywnej i bezawaryjnej pracy całej instalacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zadbać o odpowiedni reduktor ciśnienia, który zadba o układ bez konieczności doprowadzenia do niego zewnętrznego zasilania.
Zazwyczaj w zbiorniku ciśnieniowym zamontowana jest pompa hydroforowa, która przy zbyt wysokim ciśnieniu (czyli wtedy, gdy poziom wody jest maksymalny) automatycznie wyłącza urządzenie. Często stosowanym rozwiązaniem jest również wspomniany wyżej presostat – inny rodzaj wyłącznika ciśnieniowego, który wymusza włączenie się pompy tylko wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz urządzenia zaczyna spadać poniżej określonej wartości. Pozwala to kontrolować ciśnienie i moc silnika pompy, ograniczając możliwość jej szybszego zużycia, uszkodzenia czy nawet zniszczenia. Korzystając z tego typu reduktora zbiornik, który często połączony jest z pracą pompy hydroforowej, gwarantuje, że woda pozostanie pod odpowiednim ciśnieniem
Niezawodny zestaw hydroforowy i profesjonalne hydrofory w iSPRZET
Hydrofory i zestawy hydroforowe Gardena to rozwiązanie idealne, gdy konieczne jest utrzymanie w instalacjach wodociągowych stałego ciśnienia wody. Zastosowanie hydroforu to rozwiązanie, z którego w szczególności zadowoleni będą właściciele własnego ujęcia wody (np. studni), ale nie jest jedynym dostępnym w naszym sklepie! Koniecznie sprawdź nasze pompy do deszczówki, pomy do studni głębinowej, pompy ogrodowe do wody, pompy zanurzeniowe do wody oraz pompy i zadbaj o swój ogród profesjonalnie!