Odpowiednia konserwacja, eksploatacja i serwisowanie maszyn budowlanych – w tym zagęszczarek, przyczynia się do wzrostu ich żywotności i niezawodności. Jednocześnie obsługa zadbanych urządzeń jest bezpieczna, a praca utrzymywana na najwyższym poziomie wydajności. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak dbać o zagęszczarki i na które elementy zwrócić szczególną uwagę.
Regularne przeglądy i konserwacja
Regularna konserwacja i serwisowanie urządzeń na budowie odgrywają bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu całej firmy. Odpowiednio zadbany sprzęt pozostaje stale w gotowości do użycia, nie zagraża pracownikom podczas eksploatacji i minimalizuje ryzyko wystąpienia usterki, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko przestoju podczas realizacji inwestycji.
Czyszczenie zagęszczarki
Praca ciężkim sprzętem na budowie często związana jest ze sporym zapyleniem. Dotyczy to również procesu zagęszczania, podczas którego podnoszony jest pył z powierzchni gruntu. Po zakończonej pracy należy zadbać o oczyszczenie maszyny z grubszych warstw piasku, który może doprowadzić do szybszego zapchania filtra powietrza lub zakłócić pracę ruchomych mechanizmów zagęszczarki.
Sprawdzenie poziomu oleju
Olej silnikowy odpowiada nie tylko za prawidłowe smarowanie elementów ruchomych silnika, ale również odprowadzanie nadmiaru ciepła. Dlatego też staranna obsługa zagęszczarki powinna uwzględniać regularne sprawdzanie poziomu oleju i w razie potrzeby jego uzupełnianie.
Regularna wymiana filtrów
Praktycznie wszystkie modele zagęszczarek do gruntu wyposażone są w filtr powietrza i paliwa. Właściwa eksploatacja tych maszyn powinna uwzględniać ich wymianę zgodnie z harmonogramem przewidzianym przez producenta. Niedrożny filtr powietrza może powodować problemy z rozruchem silnika zagęszczarki lub jego nieprawidłową pracę.
Kontrola zużycia elementów
Zarówno zagęszczarki, jak i pozostały sprzęt budowlany wymaga okresowej wymiany części eksploatacyjnych, które w sposób naturalny zużywają się podczas pracy. Do takich podzespołów zaliczyć można np. paski klinowe, świece zapłonowe czy elementy układu wibracyjnego. Warto co jakiś czas poddawać ocenie stanu technicznego kluczowe podzespoły zagęszczarki, tak aby w porę zapobiec ich awariom.
Sprawdź również: Zagęszczarki – problemy i usterki
Używanie narzędzia zgodnie z instrukcją obsługi
Każdy sprzęt na budowie powinien być użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zaleceniami producenta. W przeciwnym razie, obsługa sprzętu może zagrażać zdrowiu lub nawet życiu osób się nimi posługujących. Dochodzi do tego fakt, że nieprawidłowa praca z zagęszczarką może drastycznie obniżyć jej wydajność powierzchniową i żywotność kluczowych podzespołów.
Zapoznanie się z instrukcją obsługi
Przed rozpoczęciem pracy z zagęszczarką, należy zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Zawarte są tam nie tylko informacje na temat zaleceń serwisowych, ale również istotne wskazówki eksploatacyjne, zapewniające maksymalną wydajność sprzętu i jego niezawodność. Instrukcję obsługi warto przeczytać również z uwagi na ważne aspekty bezpieczeństwa, które przedstawia omawiany dokument. Trzeba pamiętać, że obsługa zagęszczarki to dosyć wymagające zadanie pod kątem technicznym.
Sprawdź również: Zagęszczarki – bezpieczeństwo w pracy
Harmonogramu prac serwisowych
Aby zachować pełną sprawność i wydajność zagęszczarki, kluczem jest trzymanie się harmonogramu prac serwisowych, zalecanego przez producenta maszyny. Najczęściej okresowe prace konserwacyjne obejmują m.in. wymianę filtrów, oleju silnikowego, oleju hydraulicznego, a także sprawdzenie naciągu paska klinowego czy luzu na zaworach.
Bezpieczne przechowywanie zagęszczarki
Dobre praktyki obejmują nie tylko bezpieczne użytkowanie zagęszczarek na placu budowy oraz ich transport, ale również przechowywanie już po zakończonej pracy. Warunki magazynowania sprzętu mogą mieć wpływ na jego funkcjonalność i sprawność w późniejszym okresie.
Czyste i suche miejsce przechowywania
Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na sprawność zagęszczarki jest czyste i suche miejsce do jej przechowywania. Urządzenie narażone na długotrwały kontakt z wilgotnym powietrzem lub w warunkach silnego zapylenia może ulegać szybszemu zużyciu.
Zabezpieczenie zagęszczarki przed uszkodzeniem
Podczas magazynowania zagęszczarki należy zabezpieczyć urządzenie przed jego przypadkowym uszkodzeniem. Jednocześnie trzeba zadbać, aby dostępu do maszyny nie miały osoby postronne.
Sprawdź również: Zagęszczarki – jakie są wymagania dotyczące ich transportu?
Często zadawane pytania (FAQs)
Sprawdź odpowiedzi na popularne pytania dotyczące bieżącej eksploatacji zagęszczarek.
Jak często należy przeprowadzać przeglądy i konserwację zagęszczarki?
Harmonogram prac konserwacyjnych może różnić się w zależności od konkretnego modelu urządzenia. Z tego powodu należy zawsze zapoznać się z instrukcją obsługi danego sprzętu. Przyjmuje się, że raz w miesiącu wymagane jest sprawdzenie poziomu oleju w układzie wibracyjnym, a także naciąg paska klinowego. Co ok. 250 roboczogodzin powinno wymienić się olej silnikowy i olej wibratora, a także sprawdzić luz zaworowy. Co ok. 500 roboczogodzin zaleca się z kolei wymianę filtra powietrza i filtra paliwa.
Czy można samodzielnie przeprowadzać przeglądy i konserwację zagęszczarki?
Większość maszyn zapewnia łatwy dostęp do kluczowych podzespołów, wymagających regularnej konserwacji. Tym samym część czynności serwisowych, takich jak wymiana oleju czy wymiana filtra powietrza, można przeprowadzić w pełni samodzielnie z wykorzystaniem podstawowych narzędzi warsztatowych.
Sprawdź również: Zagęszczarki – jakie są koszty eksploatacji?