Właściwa i zgodna z instrukcją obsługi eksploatacja zagęszczarki, pozwala znacząco zminimalizować niepotrzebne koszty i cieszyć się wysoką niezawodnością sprzętu przez długie lata. Niestety zarówno bieżąca eksploatacja zagęszczarki, jak i podstawowe czynności serwisowe wiążą się z pewnymi kosztami. Właśnie o tym opowiemy w dzisiejszym artykule.
Koszty paliwa
Koszty paliwa można praktycznie zaliczyć do głównych kosztów utrzymania zagęszczarki. Ciężko natomiast mówić o konkretach, gdyż maszyny te wykorzystywane są do pracy z różną intensywnością i częstotliwością. Można przyjąć, że jedna godzina pracy zagęszczarką (uwzględniając wyłącznie cenę paliwa) kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Warto przy tym pamiętać, że silniki benzynowe zużywają o ok. 30% więcej paliwa niż silniki wysokoprężne (Diesla).
Koszty konserwacji i napraw
Wszystkie urządzenia i maszyny budowlane należy poddawać regularnym przeglądom i serwisowaniu. Z pewnością trzymanie się zalecanych harmonogramów wskazanych przez producenta, przyczyni się do zachowania niezawodności sprzętu. Niemniej większość zabiegów serwisowych związana jest z pewnymi kosztami.
Regularne przeglądy i wymiana części eksploatacyjnych
Koszt regularnych przeglądów technicznych uzależniony jest głównie od sposobu i miejsca ich przeprowadzania. Najlepiej zlecić to zadanie autoryzowanym punktom serwisowym, aczkolwiek sporą część takich prac można wykonać samodzielnie po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją obsługi zagęszczarki.
Sporym ułatwieniem są tzw. pakiety serwisowe do zagęszczarek, zawierające podstawowe części eksploatacyjne (filtry paliwa, filtry powietrza, świece zapłonowe, itp.), pasujące do konkretnego modelu lub serii zagęszczarek. Ceny takich pakietów mogą być różne, przeważnie oscylują w granicach 200–500 zł/pakiet.
Naprawy i wymiana uszkodzonych elementów
Niestety długotrwała i intensywna eksploatacja zagęszczarek sprawia, że niektóre z elementów mogą wymagać naprawy lub wymiany. Mowa tu m.in. o elementach mechanizmu wibracyjnego czy silnika. Niestety koszty napraw zależeć będą od złożoności danej części i kosztów robocizny i ciężko wskazać konkretne wartości.
Koszty amortyzacji
Pod kosztami amortyzacji należy rozumieć koszty zużywania się maszyn budowlanych w przestrzeni czasu. Aby obliczyć roczną amortyzację liniową wystarczy podzielić wartość środka trwałego (czyli zagęszczarki) przez cały przewidywany okres jego użytkowania. Analogicznie oblicza się miesięczną amortyzację liniową (tylko dzieli się wartość przedmiotu przez liczbę miesięcy).
Koszty wynajmu
Część firm lub osób indywidualnych może zdecydować się na wynajem zagęszczarki. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku, gdy konieczność użycia tego typu sprzętu zachodzi względnie rzadko lub obejmuje wyłącznie wysoce specjalistyczny sprzęt. Ceny wynajmu uzależnione są głównie od rodzaju zagęszczarek i ich masy. W przypadku ubijaków i modeli jednokierunkowych, średnie ceny wynajmu wahają się w okolicach 120 zł/dobę. Więcej trzeba zapłacić za ciężkie zagęszczarki rewersyjne – od 140 do nawet 300 zł/dobę.
Często zadawane pytania (FAQs)
Czy koszty eksploatacji zagęszczarek są wysokie?
Bieżąca obsługa zagęszczarki nie wydaje się wysoce kosztowna. Trzeba jednak mieć na uwadze ewentualne koszty serwisowania, które będą rosnąć wraz z czasem użytkowania. Wynika to z naturalnego procesu zużywania się poszczególnych elementów zagęszczarki.
Jakie czynniki wpływają na koszty eksploatacji zagęszczarek?
Do głównych czynników zalicza się intensywność i częstotliwość użytkowania zagęszczarki. Im częściej korzystamy z danego sprzętu, tym szybciej ulega on zużyciu. Ponadto wpływ mają również warunki eksploatacji. Przykładowo silne zapylenie przyczyni się do szybszego zapchania filtra powietrza i wymusi konieczność jego szybszej wymiany.
Czy korzystanie z zagęszczarek jest bardziej opłacalne niż tradycyjne metody zagęszczania gruntu?
Bez wątpienia zagęszczarki to wysoce wydajne urządzenia do ubijania gruntu. Zapewniają dużą wydajność powierzchniową, co przy niskich cenach wynajmu sprawia, że to najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku.