Solidne zagęszczanie i stabilizacja gruntu to często jedne z podstawowych czynności, jakie wykonuje się we wczesnych etapach inwestycji. Do zagęszczania powierzchni wykorzystuje się specjalne maszyny budowlane, nazywane zagęszczarkami. W zależności od masy i parametrów urządzenia, zagęszczarka może ubijać grunt na różnej jego głębokości. O jakich wartościach można mówić?
Zagęszczanie wibracyjne
Jak działa zagęszczanie wibracyjne?
Pod pojęciem zagęszczania wibracyjnego należy rozumieć ubijanie podłoża z wykorzystaniem siły dynamicznej i ciśnienia statycznego. W tym celu wykorzystuje się specjalne maszyny budowlane – zagęszczarki oraz walce. Zagęszczanie wibracyjne jest techniką wysoce wydajną, która pozwala obrobić dużą powierzchnię gruntu w dość krótkim czasie.
Jak głęboko można zagęścić grunt za pomocą zagęszczarki wibracyjnej?
Średniej klasy zagęszczarka jednokierunkowa o wadze 130 kg jest w stanie zagęścić grunt na głębokości ok. 40 cm. Cięższe zagęszczarki dwukierunkowe zapewniają o wiele większą głębokość zagęszczania, na poziomie nawet 80 cm w przypadku maszyn o wadze 500 kg.
Sprawdź również: Rodzaje i zastosowanie zagęszczarek
Zagęszczanie uderzeniowe
W przypadku zagęszczania uderzeniowego (wgłębnego) najczęściej wykorzystuje się maszyny oferujące dużą energię uderzenia, skoncentrowaną na małym obszarze. W tym przypadku mniejsze znaczenie ma częstotliwość uderzeń.
Zagęszczanie statyczne
Zagęszczanie statyczne polega na oddziaływaniu na powierzchnię gruntu wyłącznie samą masą urządzenia – bez jakichkolwiek wibracji. Ta forma zagęszczania stosowana jest na końcowych etapach inwestycji budowlanych i dotyczy głównie gruntów spoistych oraz asfaltu. Dzięki zagęszczaniu statycznemu zwiększa się gęstość masy gruntowej blisko jej powierzchni.
Czynniki wpływające na głębokość zagęszczania gruntów
Możliwa do uzyskania głębokość zagęszczenia masy gruntowej uzależniona jest nie tylko od masy i parametrów maszyny, ale również rodzaju samego gruntu.
Rodzaj i skład gruntów
Grunt można podzielić na wiele sposobów. Inny stopień i głębokość zagęszczania uzyska się w przypadku gruntów spoistych (np. muł, glina), gruntów ziarnistych (np. kruszywa drogowego) czy asfaltu. Do zagęszczania gruntów spoistych wykorzystuje się przeważnie ubijaki, oferujące wysoką siłę uderzeń o niskiej częstotliwości i o dużym nacisku punktowym. Zagęszczanie gruntów ziarnistych to z kolei zadanie przeznaczone dla zagęszczarek płytowych.
Stopień wilgotności gruntu
Masy gruntowe mogą osiągać różną wilgotność naturalną, która również nie pozostaje bez znaczenia w procesie zagęszczania. Z uwagi na to, że mokra ziemia wykazuje się wysoką plastycznością, jej skuteczne zagęszczenie to dosyć wymagające zadanie – dowiedz się, jak zagęścić mokry grunt. W grę wchodzi również wilgotność optymalna, czyli taka, przy której można osiągnąć największy stopień zagęszczenia (gęstość objętościowa szkieletu gruntowego będzie największa).
Sprawdź również: Jak działa zagęszczarka do gruntu
Ciężar zagęszczarki
Kluczową rolę w procesie ubijania i stabilizacji gruntu odgrywa bez wątpienia masa urządzeń do tego wykorzystywanych. Im cięższa zagęszczarka, tym większą efektywność zagęszczania można uzyskać. Średni ciężar maszyn oscyluje w bardzo szerokim zakresie i zależy głównie od rodzaju zagęszczarek. Wąskie ubijaki czy zagęszczarki jednokierunkowe osiągają masę do ok. 170 kg. Najcięższe rodzaje zagęszczarek to modele rewersyjne i tutaj rozpiętość wagowa waha się w granicach 100–1200 kg.
Częstotliwość wibracji
Wibracje mechaniczne mogą być przekazywane na podłoże z różną częstotliwością. W przypadku ubijaków stopowych częstotliwość wibracji sięga kilkunastu uderzeń na sekundę. W modelach jednokierunkowych można mówić o częstotliwościach rzędu 95 Hz, a rewersyjnych ok. 80 Hz.
Na skuteczność pracy zagęszczarki przekładają się również inne parametry, takie jak np. powierzchnia płyty roboczej czy siła odśrodkowa. W zależności od rodzaju maszyny, nieco inaczej wygląda także obsługa zagęszczarki.
Sprawdź również: Jak sprawdzić, czy grunt jest dobrze zagęszczony?