Niemal każdy rodzaj gruntu można poddać procesowi zagęszczenia, czyli ustabilizowania. W przypadku gruntów spoistych i wilgotnych (np. glina, muł), proces ten nie jest łatwy i wymaga odpowiedniego przygotowania oraz dostępu do specjalnych urządzeń. Jak zatem skutecznie zagęścić mokry grunt?
Jak zagęścić mokry grunt?
Przed przystąpieniem do prac związanych z zagęszczaniem podłoża należy wziąć pod uwagę fakt, że mokry grunt jest znacznie ciężej ubić, niż podłoże niespoiste o grubym ziarnie, np. gleby kamieniste. Masa gruntowa o wysokiej wilgotności wykazuje się wysoką plastycznością, a zatem bez wcześniejszego osuszenia, jej ubicie i stabilizacja często okazują się niemożliwe. Ponadto, wszelkie prace inwestycyjno-budowlane realizowane na terenach podmokłych powinny uwzględniać staranne osuszenie i odwodnienie gleby.
Odprowadzenie nadmiaru wody
Przede wszystkim należy zadbać o solidne odwodnienie gruntu, jeśli takowego brakuje. W przypadku terenów o dużych nierównościach, najlepiej sprawdzi się drenaż podziemny, podczas gdy na terenach płaskich, można zastosować prostszy drenaż powierzchniowy. Skutecznie odprowadzenie wilgoci gruntowej jest niezbędne, jeśli podłoże ma zostać skutecznie ustabilizowane przy pomocy tradycyjnej zagęszczarki.
Użycie zagęszczarki wibracyjnej
Jeżeli grunt został w miarę dobrze osuszony, to można przystąpić do zagęszczania podłoża. W przypadku wysokiej spoistości masy gruntowej, lepiej będzie zastosować ubijaki, które dysponują dużą siłą ubijania, skoncentrowaną na niewielkim obszarze. Jeśli jednak grunt składa się z drobnych kamieni, to można zastosować nieco większe zagęszczarki płytowe (jednokierunkowe lub rewersyjne).
Sprawdź również: Obsługa zagęszczarki
Użycie dodatkowych materiałów zagęszczających
W celu lepszej stabilizacji gruntu, jego powierzchnię można po osuszeniu przykryć cienką warstwą grubego żwiru, który skutecznie zwiąże resztki wilgoci.
Dlaczego mokry grunt jest trudniejszy do zagęszczenia?
Mokre podłoże o wysokiej spoistości cechuje się wysoką plastycznością, przez co jego skuteczne zagęszczenie jest wysoce skomplikowane. O wiele lepiej ubijanie znosi mokry grunt o niskiej spoistości, czyli np. podłoże kamienne. Technika zagęszczania mokrego gruntu powinna obejmować zatem jego wcześniejsze osuszenie i instalację systemu odwadniającego.
Sprawdź również: Jak głęboko zagęszcza zagęszczarka?
Często zadawane pytania (FAQs)
Czy zagęszczanie mokrego gruntu jest skuteczne?
Jeżeli jest to mokry grunt składający się z masy o niskiej spoistości, wtedy jego zagęszczenie będzie w zupełności wykonalne. Niestety inaczej jest w przypadku gruntów wysoce spoistych, takich jak np. podłoża gliniaste. Wtedy przed zagęszczaniem warto osuszyć cały teren.
Czy istnieją specjalne zagęszczarki do mokrego gruntu?
Do zagęszczania gruntu o dużej wilgotności lepiej zastosować ubijaki, czyli zagęszczarki stopowe, które są w stanie przenieść dużą energię, skoncentrowaną na bardzo małej powierzchni. Niemniej warto zadbać o to, aby zachowana była wilgotność optymalna, która pozwoli na uzyskanie maksymalnego stopnia zagęszczenia gruntu w konkretnych warunkach.
Sprawdź również: Jak sprawdzić, czy grunt jest dobrze zagęszczony?
Czy można zagęścić grunt bez użycia zagęszczarki?
Doskonałą alternatywą dla zagęszczarek mogą okazać się specjalne walce. Rozwiązanie to może sprawdzić się podczas układania kostki brukowej wokół domu. Niemniej warto zauważyć, że wcale nie ma potrzeby inwestowania w zakup zagęszczarki, gdyż większość wypożyczalni sprzętu oferuje tego typu urządzenia na wynajem, dzięki czemu nawet sporadyczne prace budowlane wokół domu można wykonać wypożyczonym sprzętem.
Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na jakość zagęszczenia mokrego gruntu?
Technika zagęszczania mokrego gruntu sprowadza się do wykorzystywania dużej mocy, skupionej na niewielkiej powierzchni. Kluczowe czynniki odgrywa tu zarówno poziom spoistości oraz wilgotności gleby, a także parametry maszyny zagęszczającej (masa, częstotliwość uderzeń).