Wiercenie w elementach betonowych najczęściej nie sprawia nikomu kłopotu. Wystarczy dobra wiertarka z udarem i porządne wiertło do betonu. Na rynku znajdziemy różne rodzaje wierteł – w tym wiertła do betonu, dzięki którym wiercenie w betonie przebiega szybko i sprawnie. Warto więc przyjrzeć się różnym wariantom wierteł i na jakie ich parametry zwrócić szczególną uwagę.
Wiertła do betonu – jakie są najlepsze?
Planując wszelkie prace związane z obróbką elementów betonowych trzeba pamiętać o tym, że beton należy do jednych z najtwardszych materiałów budowlanych. Tym samym wiercenie w betonie wymaga nie tylko zastosowania solidnych wierteł, ale jednocześnie dużej precyzji. W dodatku wiertło powinno być odpowiednio dopasowane do możliwości posiadanego elektronarzędzia (takiego jak np. wiertarki udarowe).
A zatem jakie wiertło do betonu wybrać? Przede wszystkim warto postawić na wysoką jakość narzędzia, ponieważ produkty te zapewniają nie tylko najwyższą wydajność, ale również i wytrzymałość oraz gotowość do działania nawet po wielu godzinach użytkowania. Tym samym dobrych i twardych wierteł nie trzeba wymieniać każdorazowo po wykonaniu kilku otworów. Warto wspomnieć, że dobrej jakości wiertło do betonu powinno pozostać nienaruszone nawet po przypadkowym kontakcie z prętem zbrojeniowym (sprawdź przy okazji, czym jest beton zbrojony).
Poszczególne modele wierteł do wiercenia w betonie będą różnić się co najmniej kilkoma parametrami. Zalicza się do nich np. budowa wiertła, sposób wykonania, rodzaj uchwytu (np. SDS lub walcowy) czy łączna liczba ostrzy tnących. Tym samym każdy model wiertła posiada odmienną charakterystykę pracy i pracuje się nim nieco inaczej. Ponadto nie każde wiertło będzie pasować do dowolnego elektronarzędzia. W powszechnym użyciu natrafimy na wiertła do betonu o średnicy od 3 do 32 mm i długości nawet do 50 cm.
⬇️ Polecane elektronarzędzia
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X...
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X One-Key (+ walizka)3 405,87 zł2 860,93 złMłot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S
Młot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S4 352,97 zł3 700,02 złMłotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0
Młotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0599,00 zł587,02 złMłotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE899,99 zł728,99 złObcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0
Obcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0822,87 zł691,21 zł
Rodzaje wierteł do betonu
Do wiercenia w betonie najczęściej wykorzystuje się klasyczne wiertła udarowe, wiertła widiowe wykonane ze stali narzędziowej lub wiertła diamentowe (koronowe). Ważne jest, aby dobrać odpowiednie wiertło do już posiadanego urządzenia, a konkretnie do uchwytu wiertarskiego. W przypadku klasycznych wiertarek udarowych, wykorzystuje się tradycyjne wiertła walcowe, podczas gdy mocniejsze już młotowiertarki elektryczne obsługują zestawy wierteł z uchwytami SDS+ lub SDS-max.
Podsumowując, wiertła do betonu możemy podzielić na:
- Wiertła udarowe (z węglika spiekanego);
- Wiertła widiowe (ze stali narzędziowej lub z dodatkiem tytanu czy też kobaltu);
- Wiertła diamentowe;
- Wiertła koronowe (inaczej wiertła diamentowe do wiertnic).
Jak nietrudno się domyśleć, najtwardsze są wiertła widiowe (w tym tytanowe lub kobaltowe) oraz diamentowe, które posiadają głowicę wykonaną z syntetycznego diamentu. Warto jeszcze dodać, że wiertła do betonu są na swój sposób uniwersalne, ponieważ można je wykorzystać do obróbki innych twardych materiałów, takich jak cegła czy kamień naturalny.
Wiertła do betonu zbrojonego
Co zrobić, gdy musimy przebić się przez beton ze zbrojeniem? Wtedy warto sięgnąć po specjalne wiertła tytanowo-węglowe lub specjalnie hartowane wiertła stalowe SDS do betonu zbrojonego. Zasadniczymi różnicami są tutaj szlifowane metodą diamentową ostrza boczne oraz niewielkie ostrze centrujące, którego zadaniem jest stabilizacja wiertła w przypadku kontaktu z prętem zbrojeniowym. Ponadto markowe wiertła do betonu zbrojonego posiadają optymalną konstrukcję spirali, ułatwiającą wyjmowanie wiertła nawet w przypadku bardzo głębokich otworów.
⬇️ Polecane zestawy wierteł
Wiertła Milwaukee SDS-Plus MX4 6x165 mm (10 sztuk)
Wiertła Milwaukee SDS-Plus MX4 6x165 mm (10 sztuk)269,52 zł210,23 złWiertła Milwaukee SDS-Plus MX4 8x165 mm (10 sztuk)
Wiertła Milwaukee SDS-Plus MX4 8x165 mm (10 sztuk)333,37 zł260,03 złZestaw wierteł i bitów Ryobi RAKDD31 (31 sztuk)
Zestaw wierteł i bitów Ryobi RAKDD31 (31 sztuk)119,00 zł116,62 zł
Jak wiercić w betonie?
Skoro wiemy już jakie wiertła do betonu są najlepsze, to warto dowiedzieć się, jak w ogóle wiercić w betonie. Sztuka ta nie jest przesadnie skomplikowana, aczkolwiek sporo zależy od samego sprzętu. Przede wszystkim podczas wiercenia w elementach betonowych lub w innych kruchych i twardych materiałach przydaje się funkcja udaru. Nie trzeba z niej korzystać przez cały czas i wystarczy włączyć udar dopiero w momencie wyczuwalnego oporu. Kolejna kwestia to prędkość obrotowa, która powinna być dostosowana do twardości obrabianego materiału. Mówiąc wprost: im twardszy jest beton, tym mniejsza powinna być prędkość obrotowa.
Czym wiercić w betonie?
Na koniec warto wymienić najpopularniejsze elektronarzędzia przewodowe, wykorzystywane podczas wiercenia w ścianach, podłodze czy innych konstrukcjach wykonanych z betonu. Tutaj najpopularniejsze są klasyczne wiertarki – w tym wiertarki udarowe. Sprzęt tego typu jest względnie lekki, poręczny i wygodny w obsłudze. Ponadto mocniejsze wiertarki udarowe z powodzeniem poradzą sobie z wywierceniem nawet szerokich i głębokich otworów w betonie. Na plus wychodzi także przystępna cena. Za średniej klasy wiertarkę udarową zapłacimy ok. 200 – 300 zł.
Do mocniejszego sprzętu zaliczają się z kolei młotowiertarki, czyli mówiąc językiem technicznym: młoty wiercąco-kujące. Urządzenia te są cięższe i zdecydowanie trudniej się nimi posługiwać, ale jednocześnie zapewniają większą wydajność i skuteczność wiercenia (dysponują większą energią udaru). Na końcu stawki znajdują się profesjonalne wiertnice rdzeniowe na statywach, które przystosowane są do powolnego wykonywania otworów o dużych średnicach przy pomocy diamentowych wierteł koronowych.
Przy okazji sprawdź również ofeorwane przez nas wibratory do betonu!