Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jest tani w produkcji, łatwy w przygotowaniu, wytrzymały i trwały. To, co jednocześnie jest jego zaletą sprawia, że obróbka betonu wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Jak zatem prawidłowo wykonać wiercenie w betonie i jakich narzędzi użyć? Wyjaśnimy ten temat w dzisiejszym artykule.
Wiercenie otworów w betonie – potrzebne narzędzia
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, beton jest wysoce odpornym materiałem. Stąd też wiercenie otworu w tym materiale z wykorzystaniem standardowych narzędzi jak zwykła wiertarka, może nie przynieść zadowalających rezultatów. Nieco lepszym wyborem będzie użycie wiertarki udarowej, aczkolwiek w tym przypadku polecamy ograniczyć się do cienkiej warstwy betonu.
Ze średniej grubości betonem zdecydowanie lepiej poradzą sobie młotowiertarki. Elektronarzędzia te dysponują wydajnym systemem udarowym – najczęściej pneumatycznym, rzadziej mechanicznym. Dzięki temu “wgryzanie” się w kolejne warstwy betonu jest jeszcze skuteczniejsze. Do najcięższych zadań w budownictwie, wykorzystywane są specjalne wiertnice rdzeniowe. Urządzenia te najczęściej montuje się na statywie i przytwierdza do podłoża. W ten sposób uzyskuje się stabilną i bezpieczną konstrukcję. Wiertnice tego rodzaju obsługują wiertła koronowe o dużej średnicy – nawet 350 mm i większe oraz wykorzystywane są przeważnie przez wyspecjalizowane ekipy budowlane.
Jakie wiertła do wiercenia w betonie?
Skoro mamy już wybrany odpowiedni sprzęt do wiercenia, kolejnym krokiem będzie wybór właściwych wierteł do betonu. Ważne jest, aby założyć odpowiedni rodzaj wiertła, ponieważ nieprawidłowo dobrane wiertło może szybko się stępić i w konsekwencji nadać się tylko do wyrzucenia. Tu jeszcze warto dodać, że wiertło do betonu można wykorzystać do obróbki innych materiałów, np. kamienia. A zatem jakie wiertło do wiercenia w betonie wybrać?
- Wiertła widiowe do betonu – najpopularniejszy rodzaj wierteł do betonu. Ich część robocza wykonana jest z węglika spiekanego. Są niemal tak twarde i wytrzymałe jak wiertła diamentowe. Wiertła te posiadają odpowiednio ukształtowaną głowicę oraz spiralę z pojedynczym rowkiem.
- Wiertła diamentowe do betonu – jak nazwa wskazuje, ich część robocza wykonana jest z syntetycznego diamentu. To wpływa na wysoką wytrzymałość i najwyższą twardość. Klasyczne wiertła diamentowe wykorzystuje się do wiercenia niewielkich otworów.
- Wiertła z płaską głowicą lub o poczwórnym ostrzu – ich specjalny kształt pozwala na sprawne przebicie się przez kolejne warstwy betonu. W dodatku poczwórne ostrze nada się również do wykonywania otworów w betonie zbrojonym.
- Wiertła koronowe – pozwalają na wiercenie otworów o większej średnicy. Mogą być wykonane ze stali, węglika spiekanego oraz z wykorzystaniem syntetycznego diamentu. Idealnie sprawdzą się do wiercenia nie tylko w betonie, ale również i gazobetonie, cegle, ceramice oraz gresie.
⬇️ Polecane elektronarzędzia
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X...
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X One-Key (+ walizka)3 405,87 zł2 860,93 złMłot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S
Młot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S4 352,97 zł3 700,02 złMłotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0
Młotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0599,00 zł587,02 złMłotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE899,99 zł728,99 złObcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0
Obcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0822,87 zł691,21 zł
Jak wymienić wiertło w wiertarce?
Skoro wiemy już jaki rodzaj wierteł sprawdzi się idealnie do wykonywania otworów w ścianie betonowej, dowiedzmy się, w jaki sposób prawidłowo zamocować wiertło w wiertarce.
Jak włożyć wiertło w uchwyt SDS-Plus?
Na rynku dostępne są wiertarki z różnymi uchwytami. Omawiany uchwyt SDS-Plus jest najczęściej spotykany w wielu urządzeniach. Montaż wiertła w takim uchwycie jest bardzo prosty i nie wymaga użycia siły. Jest to możliwe dzięki specjalnym zapadkom, które mocno trzymają narzędzie po jego delikatnym dociśnięciu. O tym, że wiertło zostało prawidłowo zamocowane w uchwycie dowiesz się, gdy usłyszysz kliknięcie tuż po jego dociśnięciu.
Demontaż wiertła z uchwytu SDS-Plus przebiega w podobny sposób i nie wymaga użycia żadnych dodatkowych narzędzi. Wystarczy ręcznie cofnąć tulejki i wyjąć wiertło, co w większości elektronarzędzi jest banalnie proste.
Jak włożyć wiertło w prosty uchwyt wiertarski?
Klasyczne rozwiązania są nadal obecne w wielu sprzętach. Montaż wiertła w prostym uchwycie wiertarskim również nie należy do skomplikowanych, aczkolwiek wymaga użycia nieco siły. W odróżnieniu od wcześniej omawianego uchwytu SDS+, wiertło przytrzymywane jest tu za pomocą trzech “łap”, których docisk reguluje się za pomocą specjalnego kluczyka. Operację można również przeprowadzić w pełni ręcznie, jednak wykorzystanie kluczyka zapewni lepsze trzymanie wiertła w uchwycie.
Jak wiercić w betonie? Poznaj cenne wskazówki
Przed przystąpieniem do wiercenia betonu, warto wcześniej odpowiednio przygotować miejsce obróbki. Jeżeli planujemy takie działanie w zamieszkałym domu, rozstawmy na podłodze niepotrzebne kartony lub folię malarską. Kolejna sprawa to użytkowanie sprzętu. Jeżeli dysponujemy młotowiertarką z udarem pneumatycznym (SDS), nie ma konieczności dodatkowego dociskania sprzętu do wierconej powierzchni. W przypadku, gdy sprzęt dysponuje udarem mechanicznym (czego raczej nie polecamy) to w wiercenie musimy włożyć nieco więcej siły.
Z zasady im twardszy będzie beton, tym mniejszą prędkość obrotową należy zastosować. Warto również użyć specjalnego ogranicznika zakładanego na wiertło, tak aby wykonać otwór o ściśle ustalonej głębokości. Na koniec coś o czym niektórzy majsterkowicze zapominają, a o czym warto bezwzględnie pamiętać. Przed przystąpieniem do wiercenia w betonie sprawdźmy, czy pod powierzchnią nie znajdują się przewody elektryczne lub rury z wodą.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Przed przystąpieniem do pracy, zadbaj o właściwą ochronę oczu
- Nie korzystaj ze stępionych wierteł – ich eksploatacja niekorzystnie wpływa na podzespoły wiertarki
- Niedopuszczalna jest zmiana kierunku obrotów wiertarki w trakcie jej pracy!
- Jeżeli dojdzie do zaklinowania wiertła, natychmiast wyłącz wiertarkę. Dalsza – nawet krótkotrwała praca – może doprowadzić do uszkodzenia silnika.
- Zalecamy wykorzystanie specjalnego ogranicznika. Dzięki niemu wywiercisz otwór o dokładnie ustalonej przez Ciebie głębokości
Wiercenie w betonie z udarem czy bez – jak wiercić?
Czy wykonanie otworów w ścianie betonowej wymaga użycia udaru? Nie ma takiej konieczności, jednak stanowczo polecamy wykorzystanie tej funkcjonalności. Co jeszcze ważne, istnieje zasadnicza różnica w działaniu udaru mechanicznego i pneumatycznego. Nie są to rozwiązania uniwersalne i nie powinny być stosowane zamiennie.
Jak działa udar mechaniczny?
Udar mechaniczny to bardzo prosty w działaniu mechanizm, który stosuje się w większości wiertarko-wkrętarek i wiertarek udarowych. Zamocowane wiertło przesuwane jest w kierunku wiercenia za pomocą specjalnie spadających “zębów”. Korzystając z udaru mechanicznego, należy dociskać wiertarkę do podłoża. Z zasady więc im słabiej przykładamy urządzenie do wierconego materiału, tym mniej skuteczniej działa załączony udar.
Udar mechaniczny doskonale sprawdzi się do wiercenia w bardziej miękkich materiałach, takich jak drewno czy cegła. Skrawanie materiału w większości odbywa się poprzez ruch obrotowy wiertła, a nie jego siłę uderzenia.
Jak działa udar pneumatyczny?
W przeciwieństwie do udaru mechanicznego, ruch posuwisty wiertła odbywa się tu za pomocą poduszki powietrznej, która wypełniona jest sprężonym powietrzem. Dodatkowo wykorzystanie uchwytu SDS-Plus pozwala na pewne i stabilne trzymanie wiertła, co jest bardzo istotne. Dlaczego? Ponieważ udar pneumatyczny jest zdecydowanie silniejszy niż udar mechaniczny.
Na koniec bardzo ważna uwaga. Pracując z wykorzystaniem udaru pneumatycznego, nie wolno wywierać zbyt mocnego nacisku na materiał. Osłabia to działanie udaru, a w skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do uszkodzenia całego mechanizmu.
Młot wielofunkcyjny AEG Powertools KH 5G
Technika diamentowa – czy tylko dla profesjonalistów?
Wykorzystanie zaawansowanego sprzętu jakim są wcześniej wspomniane wiertnice rdzeniowe, pozwala na bardzo precyzyjne wiercenie otworów w betonie lub innych materiałach budowlanych np. kamieniu naturalnym. Oszczędza się dzięki temu również czas i dodatkowo pracuje pod mniejszym natężeniem hałasu oraz wibracji. Wykorzystanie profesjonalnych narzędzi będzie również nieocenione, jeżeli planujemy obróbkę skomplikowanych i wymagających materiałów, takich jak np. beton zbrojony.
Czy technika diamentowa zarezerwowana jest wyłącznie dla profesjonalistów? Zakup kompletnego sprzętu (tj. wiertnicy rdzeniowej wraz z wiertłem koronowym i akcesoriami) to koszt grubo ponad tysiąca złotych. Czy jest to opłacalna inwestycja przy sporadycznych pracach remontowych w swoim domu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak profesjonalny zestaw wzbogacił podstawowe wyposażenie domowego warsztatu. Patrząc jednak na wszystkie jego aspekty, lepiej zlecić takie prace wykwalifikowanej firmie remontowej. Wykonywanie otworów techniką diamentową wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również nieco doświadczenia w zakresie budownictwa.
Wiercenie w ścianie nośnej
Jak można zauważyć, wykonywanie otworów w betonie wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wierteł. Sporym wyzwaniem będzie również wiercenie otworów w ścianie nośnej budynku. Z racji wzmocnionej budowy i wysokiego zagęszczenia materiału, nawet średniej jakości młotowiertarka może mieć spory problem z wykonaniem tego zadania. Pamiętaj również o tym, że powstałe otwory w ścianie nośnej mogą spowodować jej osłabienie. Warto zlecić taką usługę wyspecjalizowanej firmie budowlanej i skonsultować to wcześniej z architektem.
Zachecamy do spojrzenia na inne wpisy poradnikowe na naszym blogu. Omawiamy w nich takie tematy jak np. cięcie wodą czy wiercenie w drewnie.
Przy okazji sprawdź również ofeorwane przez nas wibratory do betonu!