Płytki gresowe to niezwykle twardy materiał, który wykorzystywany jest w formie okładziny podłogowej lub ściennej. Z uwagi jednak na swoje charakterystyczne właściwości, wiercenie w gresie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi i techniki. Jakie wiertła do gresu wybrać i na co zwrócić uwagę? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku.
Wiercenie w gresie na sucho czy na mokro?
Dosyć zasadniczą kwestią jest to, czy zamierzamy wiercić w płytce gresowej na sucho, czy też na mokro. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ w obu przypadków zmienia się nieco technika wiercenia, a także rodzaj wiertła. Jakie są więc różnice pomiędzy wierceniem na sucho lub na mokro?
Wiercenie na sucho
Do wiercenia w gresie na sucho warto zastosować diamentowe wiertło koronowe. Jest ono na tyle twarde, że bez problemu przebije się przez zbitą strukturę płytki gresowej. Niemniej trzeba pamiętać, że duże otwory wykonane techniką na sucho przy pomocy wierteł koronowych, często nie prezentują się estetycznie. Dlatego wykonuje się je wtedy, gdy zostaną czymś zakryte lub zamaskowane. Mniejsze otwory można z powodzeniem wykonać z pomocą zwykłych wierteł diamentowych.
Podczas wiercenia na sucho w płytce gresowej warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim trzeba ustawić maksymalną prędkość obrotową w wiertarce. Alternatywnie do wykonania otworu można wykorzystać szlifierkę kątową, przy czym zaleca się wtedy jej trzymanie pod niewielkim kątem i wykonywanie ruchów kolistych podczas wiercenia.
Jakie korzyści wynikają z wiercenia na sucho w gresie? Przede wszystkim czystsze miejsce pracy z uwagi na brak wody, która podczas wiercenia może zacząć chlapać dookoła. Oczywiście za wierceniem na sucho przemawiają również względy ekonomiczne, ponieważ wystarczy jedynie wyposażyć się w zwykłą wiertarkę i wiertło. Nie ma konieczności inwestowania w różnego rodzaju akcesoria, specjalne urządzenia z funkcją wiercenia na mokro i rzecz jasna drogie wiertła przystosowane do pracy z użyciem płynnego chłodziwa. Niestety wiercenie na sucho ma swoje wady – generuje spore zapylenie, które nie pozostaje obojętne na zdrowie operatora, a dodatkowo wiertła bez dodatkowego chłodzenia zużywają się znacznie szybciej.
Wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M18 CBLPD-0X...
Wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M18 CBLPD-0X (+ walizka)1 167,27 zł980,51 zł
Wiercenie na mokro
Coraz częściej wybieraną przez fachowców techniką jest wiercenie w gresie na mokro. Zastosowanie specjalnych wierteł, narzędzi i cieczy chłodzących przynosi bardzo dobre rezultaty. Warto zdecydować się na właśnie taką technikę, pomimo dłuższego przygotowania i nieco większych kosztów.
Na czym polega wiercenie na mokro? Największą różnicą jest zastosowanie ciekłego chłodziwa w postaci wody lub specjalnego oleju. Chłodziwo skutecznie odprowadza ciepło i powstający w wyniku wiercenia ścier, dzięki czemu wywiercony otwór prezentuje się o wiele lepiej niż w przypadku wiercenia na sucho. Jednocześnie sprawne odprowadzanie ciepła przyczynia się do większej żywotności wiertła.
Pozostaje jeszcze pytanie, czym wiercić na mokro w gresie? Najlepszym wyborem będą również koronki i wiertła diamentowe dopuszczone do pracy z użyciem ciekłego chłodziwa, a także specjalne wiertła olejowane. Te ostatnie doskonale sprawdzą się podczas wiercenia otworów, które pozostaną odkryte i będą stale widoczne. Zastosowanie oleju sprawi, że krawędzie otworu nie będą poszarpane i pozostaną idealnie gładkie.
Wadą wiercenia na mokro jest na pewno większy bałagan związany z rozpryskującym się chłodziwem. Trzeba nim co jakiś czas polewać miejsce wiercenia i samo wiertło lub zanurzyć płytkę gresową w naczyniu z wodą. Taką obróbkę najlepiej przeprowadzać na zewnątrz budynku lub wcześniej odpowiednio zabezpieczyć miejsce wiercenia. Małą uciążliwością będzie również konieczność wytarcia płytki z resztek chłodziwa.
Wiercenie w gresie z udarem czy bez?
Przed przystąpieniem do wiercenia w płytkach gresowych, należy wyłączyć mechanizm udarowy. W taką funkcjonalność wyposażone są m.in. wiertarki udarowe, niektóre wiertarko-wkrętarki akumulatorowe a także młotowiertarki. Udar sprawdza się w sytuacjach, gdy chcemy wywiercić niewielki otwór w betonie przy pomocy zwykłego wiertła. Zastosowanie mechanizmu udarowego podczas wiercenia w gresie, niemal na pewno skończy się wyszczerbieniami lub nawet pęknięciem płytki.
Jakie wiertła do gresu wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem będą otwornice diamentowe (wiertła koronowe). Są wystarczająco twarde, aby przebić się przez płytki gresowe, a dodatkowo dostępne są w wielu rozmiarach. Do wykonywania otworów o małej średnicy, warto zdecydować się na tradycyjne zestawy wierteł diamentowych. W zależności od wielkości i marki, ceny wierteł do gresu mogą wahać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Jeżeli układanie płytek gresowych to część pracy zawodowej, wtedy warto wyposażyć się w zestawy wierteł, składające się z akcesoriów o różnej wielkości.
Sprawdź również inne ciekawe artykuły na naszym blogu, z których dowiesz się m.in. jak wykonać cięcie płytek ceramicznych. Ponadto zachęcamy do zakupu profesjonalnych maszyn, elektronarzędzi i sprzętu budowlanego. Polecamy chociażby agregaty prądotwórcze, zagęszczarki, narzędzia brukarskie, przecinarki do glazury czy przecinarki stolikowe.