Układanie płytek gresowych czy ceramicznych wymaga nie tylko podstawowych umiejętności montażowych, ale również i dobrego sprzętu do cięcia. Obróbka ceramiki dla nieco bardziej doświadczonych fliziarzy nie stanowi żadnego problemu, jednak początkujący w tym zakresie z pewnością będą obawiać się uszkodzenia materiału. Jak zatem zabrać się za cięcie płytek ceramicznych i gresowych? W dzisiejszym artykule dokładnie to opiszemy, a dodatkowo sprawdzimy, jakie narzędzia do cięcia płytek będą najlepsze.
Dlaczego obróbka ceramiki jest trudna?
Zarówno cięcie, szlifowanie jak i fazowanie glazury wymaga użycia dobrych narzędzi i nie jest to zadanie łatwe. W tym zadaniu ważna jest wprawna ręka i wysoka precyzja, ponieważ w przypadku uszkodzenia płytki ceramicznej czy gresowej nie ma już możliwości jej naprawy – można tylko wykorzystać ją lub jej elementy w innym miejscu. Co może pójść nie tak podczas obróbki płytek ceramicznych? Najczęściej dochodzi do powstania niekontrolowanych pęknięć, np. podczas próby odłamania kawałka płytki. Mogą także pojawić się niepożądane odpryski, które będą widoczne po położeniu płytek.
Z uwagi na powyższe, do cięcia płytek ceramicznych, gresowych, klinkierowych, szkliwionych czy nieszkliwionych należy stosować wyłącznie ostre, sprawne i jak najbardziej profesjonalne narzędzia ręczne lub elektronarzędzia. Kierowanie się tą zasadą pozwoli uniknąć nam wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Rodzaje sprzętu do cięcia płytek
W powszechnym użyciu znajdziemy dwa podstawowe rodzaje narzędzi do cięcia glazury: narzędzia ręczne oraz elektryczne. Wszystkie mają swoje wady i zalety, ale najczęściej można stosować je zamiennie, np. w przypadku nagłego braku zasilania na budowie, cięcie może odbywać się przy pomocy narzędzi ręcznych. Niemniej jednak przed przystąpieniem do pracy z płytkami, należy skonfigurować sprzęt i dopasować go do faktury oraz twardości obrabianego materiału. Dzięki temu uzyskamy dokładnie taki efekt cięcia, na jakim nam zależało.
Narzędzia ręczne do cięcia płytek
Największą zaletą ręcznego sprzętu do cięcia jest ich wysoka trwałość i działanie bez konieczności podłączania do gniazdka elektrycznego. Łatwo go przenieść i przetransportować na miejsce budowy lub remontu. Niestety wadą ręcznych narzędzi do cięcia płytek jest ich niska skuteczność w przypadku bardzo twardych materiałów, takich jak marmur czy gres. Oczywiście ich obróbka jest możliwa z wykorzystaniem ręcznego sprzętu, jednak zajmuje sporo czasu. Dlatego też narzędzia ręczne wykorzystywane są przede wszystkim do cięcia glazury szkliwionej i nieszkliwionej.
W skład ręcznego zestawu do cięcia płytek wchodzą:
- nóż szklarski lub rysik do glazury;
- szczypce glazurnicze;
- pilnik wolframowy;
- szlifierka kątowa.
Ręczne cięcie płytek ceramicznych polega w pierwszej kolejności na ich zarysowaniu wzdłuż linii cięcia, a następnie odłamaniu mniejszego fragmentu. Do nacinania wykorzystuje się wspomniane noże szklarskie lub specjalne rysiki do glazury. O ile jednak etap nacinania wydaje się względnie prosty, jak krytyczny moment następuje w momencie próby przełamania płytki. Trzeba to zrobić pewnie i dosyć energicznie. Niestety nawet to nie daje gwarancji uzyskania płynnej krawędzi. Wszelkie nierówności czy też niepotrzebne fragmenty płytki można usunąć przy pomocy szczypiec lub pilnika.
Warto również mieć pod ręką szlifierkę kątową z tarczą diamentową, dzięki której zeszlifujemy rant. Trzeba tylko pamiętać, aby obchodzić się z tym sprzętem dosyć ostrożnie, nie tylko z uwagi na nasze bezpieczeństwo, ale również ryzyko wyszczerbienia płytki.
Dużym zainteresowaniem cieszą się ręczne przecinarki do glazury (tzw. gilotyny), wyposażone w niewielki blat roboczy i kółko tnące. Gilotyny do cięcia płytek pomimo swojej prostoty są bardzo skuteczne nawet w przypadku cięcia grubych elementów. Są również banalnie proste w obsłudze. Wystarczy wykonać proste cięcie wzdłuż zaznaczonej linii na powierzchni płytki, a następnie docisnąć stopkę gilotyny do płytki. Tym samym uzyskamy czyste i równe przełamanie wzdłuż nacięcia.
⬇️ Polecany sprzęt do cięcia płytek
Przecinarka elektryczna do płytek Norton Clipper...
Przecinarka elektryczna do płytek Norton Clipper TR 232 S (+ tarcza 230 mm)5 017,91 zł4 139,78 zł
Narzędzia elektryczne do cięcia płytek
Elektryczne przecinarki do płytek to z pewnością bardziej profesjonalny sprzęt. Jest niesamowicie funkcjonalny i pozwala na precyzyjną obróbkę praktycznie wszystkich rodzajów płytek. Narzędzia elektryczne wyposażone są we własny napęd i specjalną tarczę do cięcia. Zapewniają wysoką precyzję obróbki, ale pod warunkiem stosowania wyłącznie ostrej i właściwie dobranej tarczy tnącej. Dzięki narzędziom elektrycznym możemy wykonać nie tylko proste cięcie, ale również i fazowanie kafelek – cięcie pod kątem.
Poszczególne przecinarki oferują nie tylko możliwość cięcia na sucho, ale też i na mokro, czyli z wykorzystaniem cieczy chłodzącej (najczęściej zwykłej wody). W czym taki sposób jest lepszy od tradycyjnych metod cięcia? Przede wszystkim woda chłodzi tarczę tnącą i przedłuża jej żywotność, a dodatkowo na bieżąco odprowadza powstający ścier i ogranicza pylenie spowodowane cięciem. Dzięki temu cięcie na mokro zarówno przedłuża żywotność narzędzia tnącego, jak i wpływa na komfort i bezpieczeństwo operatora urządzenia.
Tarcze do cięcia płytek
Do obróbki różnego rodzaju płytek wykorzystuje się specjalne tarcze diamentowe. Należy dobrać je nie tylko do parametrów technicznych danej przecinarki i grubości płytki, ale również i przeznaczenia. Poszczególne tarcze przystosowane są do cięcia konkretnej grupy materiałów, której wspólną cechą jest zbliżona faktura i twardość. Dla przykładu tarcze diamentowe do przecinarek Husqvarna z serii GS2 idealnie sprawdzą się do cięcia twardej glazury, porcelany, granitu i marmuru, podczas gdy modele z serii GS50 przeznaczone są do cięcia granitu, betonu i cegły. Ponadto przy zakupie tarczy tnącej zwróćmy uwagę na jej średnicę (w tym średnicę otworu montażowego), kształt segmentów i sposób chłodzenia (nie każda tarcza nadaje się do cięcia na mokro).
⬇️ Polecane tarcze Norton Clipper
Samodzielne cięcie płytek – koszt, zalety i wady
Czy warto podejmować się samodzielnego cięcia i układania płytek? Jeżeli jesteśmy pewni swoich umiejętności i dysponujemy odpowiednim sprzętem, to oczywiście nic nie stoi nam na przeszkodzie. Zaletą samodzielnego cięcia płytek jest przede wszystkim brak kosztów za robociznę. Nie musimy się z tym spieszyć i każdy krok możemy starannie przemyśleć, nie obawiając się o dodatkowy rachunek.
Niestety wadą samodzielnej obróbki i kładzenia płytek jest przede wszystkim wysoki koszt zakupu lub wynajmu sprzętu. Średniej klasy ręczna gilotyna do płytek kosztuje w granicach 100 – 300 zł. Do tego dochodzi zakup akcesoriów i tarcz diamentowych na szlifierkę. Większym obciążeniem dla naszego portfela okaże się zakup profesjonalnej przecinarki elektrycznej do płytek. W zależności od parametrów technicznych i producenta, za taki sprzęt przyjdzie nam zapłacić nawet kilkaset złotych.
Oczywiście to nie przesądza o tym, żeby decydować się za każdym razem na wynajem ekipy wykończeniowej. Sprzęt do cięcia płytek czy to ręczny, czy elektryczny z pewnością posłuży nam przez długie lata i nie raz wykorzystamy go przy wielu innych okazjach. Co innego, gdy nie mamy miejsca na jego przechowywanie, a remont domu lub mieszkania w postaci układania płytek wykonujemy raz na dobre kilka lat. Wtedy faktycznie warto rozważyć skorzystanie z usług dobrej firmy wykończeniowej.
Jak kupić dobrą przecinarkę do płytek?
Skoro wiemy już jaki sprzęt jest niezbędny podczas cięcia, szlifowania i fazowania płytek, to warto dowiedzieć się, czym kierować się podczas jego zakupu. Jeżeli interesują nas ręczne gilotyny do płytek, wtedy powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalną długość i wysokość cięcia danego modelu, a także dodatkowe funkcjonalności i ciężar. Dla przykładu niedroga i poręczna przecinarka ręczna do płytek Rubi BASIC 50 waży zaledwie 2,5 kg i pozwala na przecinanie elementów o długości do 51 cm i grubości 10 mm. Oprócz rozwiązań marki Rubi, w ofercie naszego sklepu polecamy m.in. przecinarki do płytek takich producentów jak Husqvarna, Norton Clipper, Ryobi, Altrad Belle czy Tyrolit.
Wymagającym większej rozwagi i przemyślenia będzie zakup przecinarki elektrycznej. Do kluczowych parametrów zalicza się m.in. moc silnika, prędkość obrotowa tarczy i jej średnica, a także maksymalna głębokość cięcia. Warto spojrzeć na wymiary blatu roboczego i jakość wykonania samej ramy. Dobrym przykładem jest tutaj przecinarka do płytek Norton Clipper TT 200 EM wyposażona w silnik o mocy 800 W i obsługująca tarcze tnące o średnicy do 200 mm. Godną polecenia będzie również znana na całym świecie przecinarka do płytek Husqvarna TS 66 R. Wszystkie te urządzenia dostępne są na naszej platformie sprzedażowej.
Przy okazji polecamy spojrzeć na przydatne podczas układania płytek urządzenia pomiarowe, takie jak pomiarowe dalmierze laserowe i lasery budowlane. Ponadto kupisz u nas profesjonalne elektronarzędzia akumulatorowe i elektronarzędzia przewodowe, niezbędne w każdym przydomowym warsztacie.