Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są m.in. do stawiania ścianek działowych, budowy sufitów podwieszanych, zabudowy poddaszy czy w formie okładzin ściennych. Można z nich wycinać praktycznie dowolne kształty, a obróbka mechaniczna nie sprawia kłopotów. Co warto wiedzieć o płytach gipsowo-kartonowych? Jakie są ich rozmiary i rodzaje? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Czym są płyty gipsowo-kartonowe?
Płyta gipsowo-kartonowa (płyta g-k, regips) to bardzo popularny materiał budowlany, który przybiera formę arkuszy wykonanych z gipsu i obustronnie zabezpieczonych tekturą. Po raz pierwszy wszedł na rynek w Stanach Zjednoczonych USA w 1916 roku, dzięki firmie United States Gypsum Company. Do dzisiaj płyty gipsowo-kartonowe słyną z łatwej obróbki i montażu. Stosowane są zarówno w komercyjnym budownictwie, jak i na potrzeby niewielkich domowych remontów.
Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych
Płyty g-k wykorzystywane są do wznoszenia ścianek działowych, licowania ścian i sufitów, budowy sufitów podwieszanych, zabudowy poddaszy czy konstruowania różnych form dekoracyjnych, takich jak np. półki. Ponadto z uwagi na dobre właściwości izolujące, mogą być stosowane jako osłony przeciwpożarowe. Z uwagi na różne rodzaje płyt g-k – w tym płyty wodoodporne i ogniooodporne, ich zastosowanie jest bardzo szerokie i powszechne.
Wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M18 CBLPD-0X...
Wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M18 CBLPD-0X (+ walizka)1 167,27 zł980,51 zł
Rodzaje i oznaczenia płyt gipsowych
Obecnie najpopularniejsze są płyty gipsowe o oznaczeniach A, H2, F i FH2. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaj płyt g-k?
Płyty gipsowe typu A (dawniej GKB) – szare
Najpowszechniej stosowany w budownictwie rodzaj płyt g-k. Idealnie nadają się do pomieszczeń o wilgotności powietrza poniżej 70%. Tym samym płyty typu A nie sprawdzą się wewnątrz łazienek, suszarni, pralni czy kuchni. Co ciekawe, ze standardowych płyt gipsowych można wykonywać łuki o promieniu co najmniej 60 cm. Płyty typu A najczęściej mają jasnoszary kolor i niebieskie napisy.
Płyty gipsowe wodoodporne typu H2 (dawniej GKBI) – zielone
Zaimpregnowany rodzaj płyt g-k przystosowany do montażu w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności powietrza, nieprzekraczającej 85% (maksymalna wartość okresowa). Wyróżniają się na tle standardowych płyt tym, że posiadają dodatkowo impregnowany środkiem hydrofobowym wewnętrzny rdzeń. Impregnat sprawia, że wilgoć absorbowana jest przez płytę o wiele dłużej, a dodatkowo maleje ryzyko wystąpienia pleśni. Wodoodporne płyty g-k najczęściej sprzedawane są w kolorze zielonym.
Płyty gipsowe ognioodporne typu F (dawniej GKF) – czerwone
Specjalne płyty gipsowo-kartonowe zapewniające wysoką ochronę przed ogniem. Wykorzystywane są m.in. do zabudowy kominków czy w formie osłon przeciwogniowych. Ogniotrwałość zapewnia w tym przypadku domieszka włókna szklanego, dzięki czemu płyty F są w stanie zatrzymać płomienie przez dłuższy czas, niż tradycyjne szare płyty typu A. W celu łatwego odróżnienia, gipsowe płyty ognioodporne barwione są na czerwono.
Wymiary płyt gipsowo-kartonowych
Najczęściej płyty gipsowo-kartonowe mają szerokość 1200 mm i długość 2000, 2400, 2600 lub 3000 mm. Z kolei grubość płyt g-k może wahać się w granicach 6,5–15 mm. To jaki rozmiar czy grubość płyty wybrać, powinno zależeć od konkretnego zastosowania płyty i formy jej obróbki. W przypadku podstawowych prac remontowo-budowlanych, wystarczy zainwestować w płyty o rozmiarach 1200x2000 mm. Jeśli jednak mamy do pokrycia większą powierzchnię, wtedy możemy zamówić dłuższe płyty.
Również i grubość płyt g-k nie pozostaje bez znaczenia. Cieńsze płyty o grubości 6,5 mm doskonale sprawdzą się podczas gięcia i różnego rodzaju zabudowy łukowej. Grubsze płyty przeznaczone są do zabudowy ścian i innych powierzchni, a te najgrubsze stosuje się podczas stawiania ścianek działowych. Jednocześnie im większa grubość płyty karton gips, tym lepsze są jej właściwości dźwiękochłonne i ognioodporne.
Ile kosztują płyty gipsowo-kartonowe?
Za zwykłą płytę g-k trzeba zapłacić 30–50 zł/szt. Cena zależy głównie od rozmiarów i grubości płyty. Za płyty impregnowane trzeba zapłacić 40–50 zł/szt. Z kolei za płytkę ognioodporną trzeba zapłacić ok. 50–60 zł/szt.
Podczas montażu suchej zabudowy, bardzo często oprócz metalowych profili wykorzystuje się specjalne rodzaje wkrętów, a także elektronarzędzia do wkręcania, takie jak wiertarko-wkrętarki akumulatorowe.
Stock images by Depositphotos.