Nie ulega wątpliwości, że przebywając w domu lub mieszkaniu pragniemy czuć się w nim jak najlepiej. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników. Niestety dość rzadko zwracamy uwagę na prawidłowy zakres wilgotności w pomieszczeniach, a to może przyczynić się do mniejszych lub większych komplikacji – nie tylko zdrowotnych. Jaka jest prawidłowa wilgotność pomieszczenia w warunkach domowych? Wszystko dokładnie wyjaśniamy.
Czym jest wilgotność powietrza?
Wilgotność powietrza można scharakteryzować na kilka sposobów. Najczęściej do pomiarów stosuje się wilgotność względną, czyli procentowy stosunek ilości cząstek wody w powietrzu do jej maksymalnej ilości. Maksymalna zawartość pary wodnej w powietrzu, uzależniona jest od jego temperatury. Im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pary wodnej może się w niej znajdować. Nietrudno więc zgadnąć, że wilgoć w domu można regulować za pomocą temperatury i wentylacji pomieszczeń, a także przy użyciu specjalnych urządzeń – nawilżacza i osuszacza.
Jak zmierzyć wilgotność powietrza?
Urządzeniem właściwym do pomiaru wilgotności powietrza jest higrometr. Można zakupić go jako samodzielny instrument, aczkolwiek najczęściej wchodzi on w skład domowych stacji meteorologicznych, które oprócz wilgotności podają takie parametry jak temperatura czy ciśnienie atmosferyczne. Dokładna ocena stopnia wilgotności bez odpowiednich przyrządów jest dosyć trudna. Przede wszystkim z uwagi na odczucia, które mogą być mylące. Przykładowo podczas intensywnego ruchu cząsteczek, wydaje się ono suche, a powietrze o wyższej temperaturze odbieramy jako bardziej wilgotne.
JAKA POWINNA BYĆ WILGOTNOŚĆ POWIETRZA I TEMPERATURA W DOMU?
O ile w przypadku temperatury można powiedzieć, że wszystko zależy od preferencji domowników, tak w przypadku wilgotności najlepiej trzymać się konkretnego zakresu. Pomimo tego, że zarówno przy bardzo niskiej, jak i bardzo wysokiej wilgotności powietrza człowiek nie odczuwa znacznego dyskomfortu, to dłuższe przebywanie w takich warunkach może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Optymalna ilość pary wodnej, a co tam idzie poziom wilgotności wewnątrz mieszkania, pozytywnie działa na stan śluzówki oczu i przede wszystkim jest korzystny dla naszego zdrowia.
Jaka powinna być prawidłowa wilgotność powietrza? Zaleca się, aby wilgotność w domu utrzymywać w środkowym zakresie, czyli 40-60%. Dlaczego właśnie tak? To wyjaśnimy poniżej. Z racji tego, że stopień wilgotności w domu zależy głównie od temperatury powietrza, to w cieplejszych warunkach powinna ona oscylować w dolnych granicach czyli 45-55% i analogicznie dla chłodniejszych miejsc 55-65%.
Komfortowa temperatura powietrza dosyć często uwzględnia indywidualne upodobania domowników. Najczęściej w okresie zimowym w pomieszczeniach utrzymuje się temperaturę 18-21 °C, przy czym osoby starsze oraz dzieci wolą nieco wyższe temperatury. W łazience temperatura powinna oscylować w granicy 21 °C, w sypialni nieco ponad 18 °C.
Zbyt niska wilgotność powietrza
O suchym powietrzu mówimy, gdy wilgotność względna powietrza spada poniżej 40%. Suche powietrze w domu z pewnością nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie i może wywoływać niepożądane skutki. Niektóre osoby w takich warunkach mogą mieć trudności z oddychaniem i być podatne na infekcje dróg oddechowych. Zbyt suche powietrze niekorzystnie wpływa również na naszą skórę, mogą pojawiać się na niej stany zapalne, swędzenie oraz alergie, częstym objawem nieprawidłowego poziomu nawilżenia jest także drapanie w gardle. Należy również wziąć pod uwagę, że niska wilgotność powietrza w domu sprawia, że w każdym pomieszczeniu unosi się więcej kurzu, a wraz z nim drobnoustrojów. Zbyt niski poziom wilgotności to sytuacja bardzo niekomfortowa przede wszystkim dla alergików.
Jaka powinna być wilgotność w okresie jesienno-zimowym? Zazwyczaj zimą powietrze jest zdecydowanie bardziej suche, niż latem. Warto wówczas zainwestować w nawilżacze powietrza, które pomogą utrzymać odpowiednie nawilżenie w pokoju. Wyróżniamy kilka typów nawilżaczy: ewaporacyjne, parowe, ultradźwiękowe. Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Najskuteczniejszym okazują się urządzenia ewaporacyjne, które pozbywają się suchego powietrza w całkowicie naturalnym procesie odparowywania wody. Dzięki funkcji nawilżania urządzenia te pomogą utrzymać wilgotność w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie, nie tylko zimą!
Suche powietrze – co może nie wydawać się oczywiste – niekorzystnie wpływa również na wyposażenie domu. Dotyczy to w szczególności materiałów wykonanych z drewna jak np. meble czy panele podłogowe. Niska wilgotność powietrza w mieszkaniu sprawia, że drewno traci swój kolor, zaczyna matowieć i rozchodzić się. W skrajnych sytuacjach może to powodować problemy takie jak pęknięcia podłóg i mebli, dlatego tak ważna jest optymalna wilgotność w mieszkaniu.
Zbyt wysoka wilgotność powietrza
Jeżeli wilgotność w domu przekracza 60%, to podobnie jak w przypadku suchego powietrza, jest to sytuacja niekorzystna, często powodująca problemy zdrowotne. Na szczęście problem z wilgocią w domu dużo prościej zidentyfikować. Przede wszystkim nadmiar cząsteczek wody w powietrzu zaczyna osadzać się na powierzchniach, np. w postaci pary wodnej na szybach. Tak samo pleśń czy inne grzyby mogą świadczyć o nadmiernym zawilgoceniu pomieszczenia.
Ten stan rzeczy – podobnie jak w przypadku zbyt suchego powietrza – wpływa na uczucie wszechobecnego chłodu, duszności i zmęczenia. Częściej pojawiają się również infekcje dróg oddechowych, reakcje alergiczne i inne niekorzystne objawy, takie jak zbyt niski poziom nawilżenia błon śluzowych czy drapanie w gardle. Zbyt wilgotne powietrze w mieszkaniu wpływa na nasze zdrowie – sprzyja rozwojowi roztoczy, pleśni, bakterii i grzybów.
Największym zagrożeniem jest natomiast pleśń, która rozwija się w warunkach zawilgocenia. Jej negatywne skutki to nie tylko odklejanie się tapety i nieprzyjemny zapach w mieszkaniu! Wpływa ona skrajnie niekorzystnie na układ oddechowy i przyczynia się do m.in. bólu mięśni i stawów, zapalenia zatok i ogólnych problemów z oddychaniem. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do usunięcia pleśni, pozbyć się w pierwszej kolejności źródła wilgoci i porządnie wywietrzyć mieszkanie. W przeciwnym wypadku uporczywy problem będzie szybko nawracał.
Osuszacz powietrza Remko ASF 100
Skąd bierze się nadmierna wilgotność w domu?
Źródeł może być całkiem sporo. Przede wszystkim para wodna wytwarzana jest podczas codziennych czynności, takich jak gotowanie, zmywanie czy suszenie prania. Również sami domownicy przyczyniają się w niewielkim stopniu do wzrostu wilgotności powietrza poprzez oddychanie. Niestety czasami zdarza się, że wilgoć w pokoju pochodzi z zewnątrz. Wysoki poziom wód gruntowych, zalania czy brak drenażu mogą przyczynić się do ogromnych problemów z wilgotnością. Nie pomogą wtedy działania doraźne, a niezbędne będzie odpowiednie zabezpieczenie źródła kłopotów z wilgocią.
Kontrola wilgotności powietrza w domu
Utrzymywanie wilgotności względnej na poziomie 40-60% z pewnością ograniczy rozwój pleśni, alergenów, wpłynie korzystnie na nasze samopoczucie i żywotność wyposażenia domowego. W przypadku niskiego poziomu wilgotności, najprościej będzie otworzyć szeroko okno na kilka minut i wietrzyć w ten sposób pomieszczenia każdego dnia – będzie to powodowało napływ wilgotnego powietrza. Zimą pomoże rozkładanie mokrych ubrań i ręczników na kaloryfery. Sprawdzi się również zakup nawilżacza powietrza, który pobiera niewielką ilość energii elektrycznej i może podnieść wilgotność powietrza do przyzwoitego poziomu. Zakup i korzystanie z nawilżacza powietrza jest szczególnie zalecane w chłodniejszych porach roku, kiedy ogrzewanie domu dodatkowo wysusza znajdujące się w nim powietrze. Nawilżacze to często urządzenia wielofunkcyjne, które dodatkowo pomogą rozwiązać inne problemy z powietrzem, takie jak np. zanieczyszczenia.
Nieco gorzej jest sobie poradzić z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą wentylację w miejscach szczególnie zawilgoconych np. w łazience. Pomoże również częste wietrzenie domu, aczkolwiek jest to zależne od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Najlepiej będzie zainwestować w klimatyzator, który skutecznie schłodzi oraz wysuszy powietrze. Niestety koszt instalacji i eksploatacji klimatyzatora może okazać się zbyt wysoki. Dlatego też w domowych warunkach dużo lepiej sprawdzi się zakup osuszacza powietrza (sprawdź nasze osuszacze powietrza). Urządzenia te są niewielkie i można je postawić w dowolnym pomieszczeniu.
Osuszacz powietrza Trotec TTK 105 S
Ten dostępny w naszej ofercie osuszacz jest lekki, wydajny i wytrzymały. Sprawdzi się doskonale w domowych warunkach i skutecznie wyeliminuje wilgoć z powietrza – również w większych pomieszczeniach. Prosty w obsłudze panel sterowania, pozwala na wprowadzenie żądanej wartości wilgotności powietrza. Urządzenie można ustawić na osuszanie stałe lub tylko przez określony czas. Eksploatacja osuszacza jest łatwa i bezpieczna. Urządzenie posiada wbudowane zabezpieczenie przed przepełnieniem zbiornika oraz łatwo dostępny filtr wielorazowego użytku. Sprzęt może działać w zakresie wilgotności względnej 30-100% i temperaturze 5 - 35°C.
Osuszacz powietrza Remko ASF 100
Jest to bardzo wydajne urządzenie, a dzięki przepływie powietrza na poziomie 150 m3/h, świetnie poradzi sobie z osuszaniem powietrza w większych pomieszczeniach. Zastosowany rotor adsorpcyjny sprawia, że urządzenie jest wydajne nawet przy temperaturze 5°C. Waga 6,5 kg oraz niewielka konstrukcja osuszacza pozwalają na jego wygodny transport, a wbudowany generator jonów i skuteczny filtr powietrza dodatkowo wpływają na jakość powietrza.
Podsumowanie
Wilgotność powietrza w domu jest czynnikiem, na który rzadko kto zwraca uwagę. Jak się jednak okazuje, ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie i nie tylko. Dlatego też warto dbać o właściwą wilgotność powietrza w domu, co jak przedstawiliśmy nie jest szczególnie trudne. Kluczem do zachowania optymalnej wilgotności powietrza jest z pewnością regularne wietrzenie pomieszczeń . Dotyczy to w szczególności łazienek oraz kuchni, w których nagromadzenie pary wodnej jest największe i sprzyja rozwojowi grzybów. Obowiązkowa jest przy tym sprawna wentylacja.
Najtrudniej zachować optymalną wilgotność powietrza w porze jesienno-zimowej. Nieustanne ogrzewanie domu i brak częstego wietrzenia sprawiają, że powietrze staje się suche, co z kolei sprzyja zachorowaniom. Warto w takich sytuacjach rozwieszać mokre ręczniki, które w pewnym stopniu poradzą sobie z suchym powietrzem. W przypadku większych pomieszczeń wskazany jest zakup odpowiednich urządzeń do osuszania lub nawilżania powietrza. Zarówno osuszacz, jak i nawilżacz powietrza to niewielki wydatek, a z pewnością decyzja o ich zakupie znacząco wpłynie na poprawę nastroju i kondycji zdrowotnej domowników.