Wkręty wykorzystywane są do wielu popularnych prac na budowie, podczas domowego remontu, codziennego majsterkowania czy konserwacji przedmiotów. Bez wkrętów ciężko wyobrazić sobie sposób na szybkie łączenie różnych elementów z drewna czy metalu. Obecnie na rynku znajdziemy różne rodzaje wkrętów, które różnią się przede wszystkim kształtem. Co warto o nich wiedzieć?
Czym są wkręty?
Wkręt to rodzaj łącznika, który składa się z nagwintowanego trzpienia (przeważnie jest on lekko stożkowaty) oraz łba z nacięciem prostym lub krzyżowym, pozwalającym na wkręcanie lub wykręcanie wkrętu przy pomocy dopasowanego bitu lub wkrętaka. Warto dodać, że wkręty w odróżnieniu od śrub, nie potrzebują nakrętek – nie ma ryzyka samoistnego wysunięcia lub wykręcenia się wkrętu (pod warunkiem odpowiedniego montażu). Są również o wiele lepszym, aczkolwiek nieco droższym rozwiązaniem od archaicznych gwoździ.
Wkręty mogą posiadać zarówno różną długość, jak i średnicę (wartości te przedstawia się w milimetrach). Przykładowo rozmiar 5x20 oznacza, że średnica wkrętu (zewnętrzna część gwintu) wynosi 5 mm, a długość 20 mm.
Podział wkrętów
Podstawowy podział wkrętów obejmuje materiał, do którego są one przeznaczone. Poszczególne typy wkrętów mają odmienne właściwości i kształt, przez co powinny być stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Obecnie możemy wyróżnić:
- wkręty do drewna,
- wkręty uniwersalne,
- wkręty do metalu i blachy,
- wkręty do betonu,
- wkręty do płyt kartonowo-gipsowych.
Ponadto wkręty możemy podzielić ze względu na kształt łba:
- walcowe płaskie,
- stożkowe płaskie,
- stożkowe soczewkowe,
- walcowe soczewkowe,
- kuliste,
- talerzowe (talerzykowe),
- podkładkowe.
Istnieje również podział wkrętów ze względu na rodzaj nacięcia na łbie:
- krzyżowe (PH lub PZ),
- proste,
- kwadratowe,
- sześciokątne (imbusowe, torx),
- ośmiokątne,
- trójramienne,
- gwiazdkowe.
Wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M18 CBLPD-0X...
Wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M18 CBLPD-0X (+ walizka)1 167,27 zł980,51 zł
Wkręty do drewna – charakterystyka
Wkręty do drewna przeznaczone są głównie do łączenia elementów drewnianych, ale równie dobrze sprawdzą się podczas łączenia drewna z metalem. Z tego też powodu wykorzystuje się je do przytwierdzania zawiasów i okuć w drewnianych meblach. Wkręty do drewna różnią się od tych do metalu tym, że mają wyższy skok gwintu. Jednocześnie sam gwint ma o wiele większą powierzchnię. Do produkcji wkrętów do drewna wykorzystuje się przeważnie stal węglową, nierdzewną lub kwasoodporną.
Wkręty do drewna można podzielić na zwykłe i samowiercące. Ich specyfika wynika bezpośrednio z nadanej im nazwy. Wkręty samowiercące nie wymagają wcześniejszego wywiercenia otworu, co niestety jest niezbędne w przypadku tradycyjnych wkrętów. Dodatkowo przy wyborze wkrętów do drewna trzeba zwrócić uwagę na kształt łba. Popularne są wkręty z łbem stożkowym, które po wkręceniu nie wystają ponad powierzchnię materiału. Z kolei w przypadku przytwierdzania elementów, o wiele lepiej sprawdzą się łby walcowe i talerzykowe.
Czym są konfirmaty?
Ciekawą odmianą wierteł do drewna są tzw. konfirmaty, czyli wiertła zakończone płaską końcówką. Posiadają one również szeroki rdzeń z rzadkim i głębokim gwintem. Służą one do łączenia elementów drewnianych w taki sposób, aby ostry koniec wkrętu nie wystawał poza nawiercony otwór. Ważne jest to, że konfirmaty należy wkręcać wyłącznie do już nawierconego otworu prowadzącego. Do przygotowania takowych wykorzystuje się specjalny rodzaj wierteł (wiertła do konfirmatów), tak aby jednocześnie nawiercić i wyprofilować otwór.
Czym są eurowkręty?
Eurowkręty to specjalny rodzaj wkrętów do drewna, który wykorzystywany jest głównie w meblarstwie. Dzięki dużej średnicy gwintu zewnętrznego, eurowkręty doskonale nadają się do mocowania zawiasów meblowych, okuć czy prowadnic. Konstrukcja eurowkrętów sprawia, że oną wysoce odporne na wyrwania, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku montażu ciężkich, drewnianych elementów. Najczęściej spotyka się je w odmianie z łbem stożkowym, aczkolwiek dostępne są również eurowkręty z łbem walcowym, przystosowane do łączenia np. blach kątowych czy okuć.
Wkręty do metalu – charakterystyka
Cechą charakterystyczną wkrętów do metalu jest ich walcowaty kształt, który zachowuje swoją średnicę na całej długości wkręta (nie licząc jego ostrej końcówki). W przypadku wkrętów do metalu, najczęściej spotyka się modele z łbami walcowymi, podkładkowymi lub stożkowymi. Inną cechą tego typu wkrętów jest fakt, że posiadają gęstszy skok gwintu w porównaniu do wkrętów do drewna.
Czym są blachowkręty?
Popularną odmianą wkrętów do metalu są tzw. blachowkręty, których średnica raczej nie przekracza 7 mm. Służą one jak nazwa wskazuje do trwałego łączenia z blachą, ale warunkiem koniecznym jest wcześniejsze nawiercenie otworu o mniejszej średnicy niż średnica blachowkrętu. Niemniej na rynku można znaleźć blachowkręty samowiercące, które pozwalają pominąć powyższy krok.
Czym są wkręty farmerskie do blachy?
Wkręty farmerskie wykorzystywane są najczęściej do przytwierdzania blachy profilowanej do drewnianej konstrukcji dachu. Cechą charakterystyczną wkrętów farmerskich jest specjalna powłoka lakiernicza, dzięki której ocynkowane wkręty pozostają odporne na działanie wilgoci (nie korodują). Wkręty farmerskie wyposażone są w końcówkę samowiercącą, która zdecydowanie przyspiesza realizację prac, a jednocześnie zapewnia dużą precyzję. Jeżeli zachodzi potrzeba uszczelnienia połączenia, można wtedy zastosować wkręty farmerskie z gumowymi uszczelkami (zapobiegają wnikaniu wody do wnętrza otworu).
Wkręty do betonu – charakterystyka
Z początku może wydawać się to nieco abstrakcyjne, ale wśród akcesoriów budowlanych znajdziemy specjalne wkręty do kotwiczenia w betonie, cegle, kamieniu i pustakach. Prostym przykładem zastosowania takich wkrętów jest montaż drzwi, ram okiennych czy łat drewnianych. Najczęściej w tej grupie wykorzystuje się wkręty hartowane do betonu, które cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością nawet na wysokie obciążenia. Gwinty takich wkrętów są dodatkowo ząbkowane, co ma zwiększyć trwałość połączenia.
Na rynku można znaleźć różne rodzaje wkrętów do betonu, które łatwo dopasować do konkretnego zastosowania. Wkręty z płaskim łbem sprawdzą się wtedy, gdy zachodzi konieczność ich licowania razem z mocowanym elementem. Z kolei wkręty do betonu z gwintem wewnętrznym z łbem sześciokątnym i grzybkowym zalecane są do mocowania prętów gwintowanych. Natomiast wkręty z gwintem zewnętrznym pozwalają na trwałe mocowanie innych elementów do powierzchni betonowej, np. obejm do rur.
Warto w tym miejscu dodać, że wkręty hartowane do betonu nie wymagają stosowania dodatkowych kołków rozporowych i mogą być z powodzeniem mocowane bezpośrednio w podłożu. Nie trzeba również stosować żadnych preparatów chemicznych. Ważne jest to, aby przed wkręceniem wkrętu w betonie, wywiercić dla niego otwór o nieco mniejszej średnicy. Alternatywą do wkrętów do betonu mogą być kotwy mechaniczne.
Wkręty do karton-gipsu – charakterystyka
Wkręty do płyt kartonowo-gipsowych na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym szczególnym. Najczęściej są one wykonane ze stali nierdzewnej, mają czarny kolor i bardzo ostrą końcówkę, która pozwala wygodnie i precyzyjnie wkręcać je w płytę g-k. Tego rodzaju wkręty najczęściej mają długość 25–35 mm i służą głównie do przykręcania płyt kartonowo-gipsowych do metalowych lub drewnianych profili. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki ostremu zakończeniu nie ma konieczności wcześniejszego nawiercania płyt kartonowo-gipsowych.
Mając pod ręką wiertarko-wkrętarkę ze specjalnym ogranicznikiem w kształcie grzybka, montaż płyt gipsowo-kartonowych omawianymi wkrętami przebiega w błyskawicznym tempie. Prace montażowe można jeszcze przyspieszyć, decydując się na zakup wkrętów do karton-gipsu na taśmie, które przystosowane są do wielu wkrętarek na rynku. Bez problemu można zakupić taśmy składające się z nawet 1000 sztuk takich wkrętów. Za taki zestaw trzeba zapłacić ok. 70 zł.
Czym osadzać wkręty?
Wkręty można osadzać na wiele różnych sposobów i z użyciem wielu narzędzi. W przypadku sporadycznych prac remontowych, można wykorzystać proste narzędzia ręczne, takie jak śrubokręty z odpowiednimi końcówkami. Jeżeli jednak w grę wchodzi wkręcanie większej liczby wkrętów, wtedy niezastąpione okażą się elektronarzędzia – w tym dobrze znane fachowcom wiertarko-wkrętarki akumulatorowe i wkrętarki akumulatorowe wyposażone w odpowiednie bity do elektronarzędzi. Zdecydowany prym wiodą w tym temacie elektronarzędzia akumulatorowe, które zapewniają pełną mobilność i wygodę stosowania w ciasnych przestrzeniach.
Wszystkie te urządzenia, jak i inny profesjonalny sprzęt budowlany dostępny jest w naszym sklepie. Polecamy rozwiązania takich marek jak Milwaukee, Ryobi, AEG Powertools, Bosch, Makita i Flex. Przypominamy również, że fachowcy znajdą u nas ciężki sprzęt na budowę, taki jak zagęszczarki, agregaty prądotwórcze, przecinarki do glazury, niwelatory czy młoty wyburzeniowe.
Stock images by Depositphotos.