Na prace brukarskie może składać się bardzo wiele różnych prac ziemnych i wykończeniowych. Z usług firm brukarskich korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci indywidualni. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czym w zasadzie jest brukarstwo, jakie prace kryją się pod tym pojęciem oraz jakie rodzaje narzędzi brukarskich można spotkać na rynku.
Brukarstwo – definicja i rodzaje prac
Pod pojęciem prac brukarskich kryje się szereg różnych robót budowlanych, takich jak:
- zrywanie starej nawierzchni;
- utwardzenie gruntu;
- niwelacja terenu;
- wykonywanie podsypki;
- układanie kostki brukowej i granitowej;
- układanie płyt chodnikowych i ażurowych;
- układanie obrzeży betonowych;
- montaż dodatków dekoracyjnych.
Prace brukarskie wymagają precyzji i właściwego przygotowania podłoża. W przeciwnym wypadku końcowy efekt może być daleki od oczekiwanego. Ponadto nawierzchnie wykonane z kostki brukowej najczęściej mają służyć przez co najmniej kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. Tym samym wszelkie prace brukarskie i ziemne powinny być wykonywane z dużą odpowiedzialnością i niezbędną wiedzą techniczną.
Młotek brukarski krótki gumowy Jazon MGK do...
Młotek brukarski krótki gumowy Jazon MGK do układania kostki brukowej202,95 zł159,00 złPrzecinak brukarski (gilotyna) Mimal GKM 300 do...
Przecinak brukarski (gilotyna) Mimal GKM 300 do kostki brukowej1 832,70 zł1 590,00 złRęczny chwytak Mimal CHC do kostki brukowej i...
Ręczny chwytak Mimal CHC do kostki brukowej i cegły220,17 zł191,55 zł
Narzędzia brukarskie – rodzaje
W pracach brukarskich wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia brukarskie. Do nich zaliczyć można: chwytaki brukarskie, gilotyny do kostki brukowej, imaki brukarskie, listwy zgarniające, szalunki ślizgowe, maszyny do układania kostki, młotki brukarskie oraz wózki brukarskie. Wybór w sprzęcie brukarskim jest całkiem spory, a firmy brukarskie mogą dopasować zarówno wielkość, funkcjonalność, jak i jakość narzędzi do własnych potrzeb.
Warto dodać, że oprócz powyższych narzędzi do prac brukarskich wykorzystuje się także proste narzędzia ręczne, takie jak łopaty, kielnie do obsypywania obrzeży, miary zwijane czy oczywiście poziomice do wyznaczania spadków i płaszczyzn. Jeżeli firma nie decyduje się na zamówienie betonu z gruszki, to do przygotowania suchego betonu wykorzystuje betoniarki.
Rodzaje chwytaków brukarskich
Firmy brukarskie najczęściej dysponują różnymi rodzajami chwytaków brukarskich. Te w zależności od zastosowania, różnią się głównie szerokością chwytu i udźwigiem. Chwytaki brukarskie można podzielić na:
- chwytaki do koryt ściekowych,
- chwytaki do kostki brukowej,
- chwytaki do krawężników,
- chwytaki brukarskie do palisad,
- chwytaki do płyt betonowych,
- chwytaki do rur,
- chwytaki poprzeczne;
- chwytaki próżniowe,
- chwytaki wzdłużne do krawężników,
- chwytaki zawieszane.
Zagęszczarki do kostki brukowej
Większość prac brukarskich wymaga zastosowania ciężkiego sprzętu do zagęszczania podłoża i ułożonej nawierzchni z kostki brukowej. W tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju zagęszczarki. Te z kolei można podzielić na zagęszczarki jednokierunkowe, zagęszczarki dwukierunkowe i zagęszczarki stopowe (tzw. skoczki, ubijaki).
W zależności od zapotrzebowania i wielkości powierzchni, wykorzystuje się różne typy zagęszczarek. Do najbardziej uniwersalnych zaliczają się modele jednokierunkowe, które są wystarczająco wąskie, aby ubić podłoże pod niewielkie chodniki, a jednocześnie zapewniają wysoką wydajność powierzchniową. Zarówno wersje jednokierunkowe, jak i dwukierunkowe pozwalają skutecznie ustabilizować już ułożoną nawierzchnię z kostki brukowej. Koniecznością wtedy staje się założenie specjalnej nakładki ochronnej, która zapobiega rysowaniu się kostki podczas przemieszczania maszyny (tzw. elastomery do zagęszczarki).