Osadzanie obrzeży betonowych nie jest zajęciem szczególnie trudnym, aczkolwiek wymagającym sporej precyzji. Dobrą wiadomością jest również to, że nie potrzebujemy do tego specjalistycznych narzędzi. Obrzeża betonowe mają spore zastosowanie. Doskonale sprawdzają się do budowy ścieżek w ogrodzie lub odgrodzenia jego różnych części, np. tych wysypanych kamieniem ozdobnym. Właściwie osadzone krawężniki betonowe zachowują wysoką stabilność i pozostają odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Wszystko zatem sprowadza się do jednego pytania: jak osadzić obrzeża betonowe? Na to i wiele innych pytań z tym związanych, odpowiemy w dzisiejszym poradniku. Przedstawimy również zalecany sprzęt budowlany, przydatny podczas tego typu prac ogrodowo-budowlanych.
Niezbędne narzędzia i materiały
Zanim przystąpimy do jakichkolwiek robót ziemnych, musimy przygotować sobie kilka niezbędnych narzędzi. Do najważniejszych zalicza się zwykły sznurek, który posłuży jako linia pomocnicza i jednocześnie wyznaczy poziom. Trzeba bowiem pamiętać, że w praktyce każdy teren ma mniejsze lub większe spadki, niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto będziemy potrzebować kilku innych podstawowych narzędzi. Do takich zalicza się szpadel, taczka, metalowe pręty zbrojeniowe, młotek (najlepiej gumowy, czyli tzw. młotek brukarski) oraz poziomnica. Jeśli mamy taką możliwość, warto wypożyczyć najprostszy niwelator, który sprawdzi się na bardzo nierównym terenie.
Jakie materiały budowlane będą potrzebne przy osadzaniu obrzeży betonowych? Z racji tego, że czeka nas wylewanie betonu, musimy posiadać niezbędne składniki do jego sporządzenia, czyli cement, piasek (lub pospółkę) oraz wodę. Jeśli obrzeża będą poddawane sporym przeciążeniom, warto zamówić nieco grubszego kruszywa, jako dodatek do mieszanki betonowej.
Przygotowanie mieszanki betonowej
Do osadzania krawężników czy obrzeży betonowych, najlepszy jest tzw. suchy beton, czyli zaprawa betonowa o nieco sypkiej konsystencji (z mniejszą niż zwykle ilością wody). Tak przygotowany beton nie będzie spływał, da się łatwo formować i na końcu wygładzić. Jak przygotować suchą zaprawę cementową? Na taczkę lub do bębna betoniarki wsypujemy 1 łopatę cementu, 12 łopat piasku i dolewamy do tego niewielką ilość wody. Jeśli nie posiadamy taczki lub betoniarki, suchą zaprawę cementową możemy wykonać w wiadrze (mieszając ręcznie lub z użyciem mieszadła i wiertarki).
Gotowa zaprawa cementowa powinna mieć sypką konsystencję i być lekko wilgotna. Im szybciej wykorzystamy taką mieszankę, tym lepiej. Trzeba mieć na uwadzę, że z czasem do zaprawy zacznie przenikać coraz więcej wilgoci z powietrza, a masa zacznie się twardnieć.
⬇️ Chwytaki do obrzeży i karwężników
Ręczny chwytak (szczypce) Wujon KL-1 do krawężników...
Ręczny chwytak (szczypce) Wujon KL-1 do krawężników (obrzeży)184,50 zł179,89 złZawieszany chwytak automatyczny Mimal ACK do krawężników
Zawieszany chwytak automatyczny Mimal ACK do krawężników3 198,00 zł2 782,26 zł
Jak osadzić obrzeża betonowe?
Osadzanie obrzeży czy krawężników betonowych zamyka się w 4 krokach:
- Wytyczenie linii obrzeży wraz z niwelacją terenu.
- Usunięcie warstwy humusu.
- Osadzenie obrzeży na danej głębokości.
- Obsypanie obrzeży zaprawą cementową.
Krok 1 – tyczenie linii obrzeży i niwelacja terenu
Pierwszym krokiem jest dokładne wytyczenie linii, według której przebiegać będą obrzeża. Tutaj wykorzystujemy zwykły sznurek i naciągamy go tak, aby uzyskać pożądaną linię przylegania obrzeży. Warto wykorzystać krótkie kawałki drutu zbrojeniowego, na które po wbiciu w ziemię nawijamy sznurek. Tutaj sporo czynników zależy od nas, np. to, z której strony sznurka będą przylegać obrzeża. Trzeba pamiętać o tym, aby wcześniej odpowiednio wypoziomować sznurek i ustalić wysokość, na którą mają wystawać obrzeża (najczęściej wynosi ona 6–8 cm ponad powierzchnię gruntu).
Krok 2 – usunięcie warstwy humusu
Z racji tego, że obrzeża muszą zostać wkopane w grunt, musimy pozbyć się warstwy humusu i ziemi. Tutaj niezastąpiony okaże się zwykły szpadel, jednak w przypadku pracy na większej powierzchni, warto skorzystać z usługi minikoparką. Ważne jest to, aby wraz z ziemią i korzeniami roślin, pozbyć się wszelkich pozostałości organicznych. W przeciwnym razie może dojść do niewielkiego, aczkolwiek widocznego zapadania się obrzeży na skutek biologicznego rozkładu pozostawionej materii. Sam wykop powinien być ok. 10–20 cm szerszy z każdej strony, niż grubość obrzeża.
Krok 3 – osadzenie obrzeży
Obrzeża czy też krawężniki należy osadzić (zanurzyć) w warstwie suchego betonu o głębokości 10–20 cm (warto przed wsypaniem zaprawy do wykopu, zwilżyć wodą jego ściany, co zwiększy ich chłonność). Następnie licujemy górną krawędź obrzeży do naciągniętego sznurka. Najlepiej podsypać nieco więcej betonu, a następnie przy pomocy gumowego młotka dobijać obrzeże aż do zlicowania ze sznurkiem – pamiętając cały czas o zachowaniu poziomu i pionu! Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy obrzeża mają podążać wraz ze spadkiem gruntu, wtedy licujemy je wzdłuż naciągniętego sznurka i kontrolujemy jedynie ich pion.
Dobijanie obrzeża młotkiem gumowym w celu zlicowania ze sznurkiem powinno być wykonywane możliwie starannie i bez pośpiechu. W trakcie tego zadania należy stale kontrolować i niwelować wszelkie odchylenia od pionu. W przypadku zbyt mocnego dobicia obrzeża, trzeba go wyjąć i ponownie podsypać mieszanki cementowej. Szczególną ostrożnością należy wykazać się podczas dobijania obrzeża od strony sąsiadującej z poprzednim obrzeżem – istnieje ryzyko jego uszkodzenia, wyszczerbienia. Dobrą wiadomością jest to, że krawężniki nie wymagają fugowania i wystarczy zachować pomiędzy nimi spoiny o szerokości 3–10 mm.
Krok 4 – obsypanie obrzeży zaprawą cementową
Ostatnim krokiem jest obsypanie boków obrzeży suchą zaprawą cementową. Nie jest to zadanie skomplikowane, ale możemy popełnić tu kilka błędów. Przede wszystkim nie wolno ubijać ani dopychać betonu do obrzeża, ponieważ istnieje ryzyko jego przesunięcia lub odchylenia. Do wyrównania powierzchni betonu najlepiej użyć małej kielni lub szpachelki. Na sam koniec warto oczyścić zabrudzone betonem powierzchnie obrzeży, ponieważ później będzie to dosyć kłopotliwe.
Przydatne narzędzia brukarskie
Podczas prac związanych z układaniem obrzeży, warto korzystać z mniej lub bardziej skomplikowanych narzędzi, które skutecznie przyspieszą cały proces. Właśnie takie produkty dla fachowców i amatorów budownictwa znajdziesz w naszym sklepie! Sprawdź solidne narzędzia brukarskie, a w tym chwytaki do krawężników, chwytaki brukarskie do palisad, chwytaki do kostki brukowej i inne chwytaki brukarskie o szerokim zastosowaniu. Polecamy również wygodne w obsłudze imaki brukarskie. Do szczególnie polecanych produktów zalicza się wibrator pogrążalny Enar Dingo do betonu (wałek 4 m, buława 40 mm), który sprawdzi się podczas solidnego zagęszczania masy betonowej – koniecznie sprawdź inne wibratory do betonu!.
Posiadamy również urządzenia myjące, dzięki którym czyszczenie kostki brukowej stanie się o wiele łatwiejsze! Tutaj wymienić trzeba zamiatarki do kostki i myjki wysokociśnieniowe. Układanie kostki brukowej i jej pielęgnacja z użyciem naszych rozwiązań sprzętowych, to znaczące ułatwienie dla każdego użytkownika tego podłoża.