Ciężkie zagęszczarki dwukierunkowe (rewersyjne) mogą poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu. Tym samym sterowanie takimi urządzeniami jest bardzo wygodne. Niemniej trzeba wziąć pod uwagę to, że modele rewersyjne kosztują zdecydowanie więcej niż ubijaki czy wersje jednokierunkowe.
Co to jest rewers w zagęszczarce?
Rewers to funkcja w zagęszczarkach dwukierunkowych, pozwalająca na poruszanie się maszyny w kierunku wstecznym. W tego typu mechanizm wyposażone są zagęszczarki rewersyjne (dwukierunkowe). Za sterowanie rewersem odpowiada specjalna dźwignia umieszczona na dyszlu sterującym zagęszczarki. Jej wychylenie w przód (od siebie) powoduje ruch zagęszczarki do przodu i analogicznie ruch do siebie sprawia, że urządzenie zaczyna się przemieszczać do tyłu.
Sprawdź również: Zagęszczarki – bezpieczeństwo w pracy
Zasada działania rewersu w zagęszczarce
Schemat działania rewersu w zagęszczarkach dwukierunkowych jest względnie prosty. Operator maszyny przy pomocy specjalnej dźwigni (przełącznik kierunku jazdy) umieszczonej na dyszlu, steruje kierunkiem poruszania się urządzenia. Wychylenie dźwigni do przodu lub do tyłu powoduje ruch maszyny w tym samym kierunku. Z kolei manetka pozostawiona w pozycji neutralnej sprawia, że maszyna pozostaje w bezruchu.
Zaletą zagęszczarek rewersyjnych jest ich wysoka moc ubijania połączona z wygodą sterowania. Obsługa zagęszczarki z rewersem staje wysoce funkcjonalna wtedy, gdy zachodzi potrzeba ubicia sporej powierzchni. Dwa tryby pracy zagęszczarki pozwalają na płynny ruch do przodu i wstecz bez konieczności zawracania maszyną (wymagają tego zagęszczarki jednokierunkowe).
Sprawdź również: Jak ustawić rewers w zagęszczarce?
Często zadawane pytania (FAQs)
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zagęszczarek rewersyjnych.
Czy rewers wpływa na jakość zagęszczania gruntu?
Zagęszczanie w kierunku wstecznym pozwala na równie skutecznie ubijanie podłoża, co praca w kierunku do przodu. Ta unikalna cecha zagęszczarek dwukierunkowych przydaje się szczególnie na obszarach o dużej powierzchni.
Czy rewers jest ważny w przypadku zagęszczania dużych obszarów?
Z pewnością funkcja pracy w obu kierunkach przekłada się na wydajność i skuteczność zagęszczania obszarów o sporej powierzchni.
Czy rewers jest standardowym wyposażeniem zagęszczarek?
Funkcja rewersu dostępna jest wyłącznie w niektórych modelach zagęszczarek płytowych – dwukierunkowych. Z uwagi na swoją wagę i bardziej skomplikowany mechanizm wibracyjny, maszyny rewersyjne są znacznie droższe od jednokierunkowych odpowiedników.
Jak często należy serwisować mechanizm rewersu w zagęszczarce?
Informacje na temat bieżącej obsługi zagęszczarki oraz harmonogram czynności serwisowych, powinien znajdować się w instrukcji obsługi danego urządzenia. Producenci zalecają różne interwały czasowe i zakres prac serwisowych, w związku z czym trudno podać konkretne informacje. Niemniej zaleca się, aby co ok. 250 roboczogodzin wymieniać olej w układzie wibracyjnym.