Operowanie zagęszczarką wymaga podstawowej wiedzy technicznej i wcześniejszego zapoznania się z instrukcją obsługi użytkownika. W szczególności dotyczy to ciężkich zagęszczarek rewersyjnych, które mogą poruszać się zarówno do przodu, jak i do tyłu. W dzisiejszym poradniku omówimy to, jak ustawić rewers w zagęszczarce.
Jak ustawić rewers w zagęszczarce?
Zagęszczarki rewersyjne wyróżniają się na tle pozostałych tym, że mogą poruszać się w obu kierunkach: do przodu i do tyłu. Za sterowanie maszyną odpowiada specjalny dyszel. Jego wychylenie w przód lub w tył powoduje przemieszczanie się zagęszczarki w tym samym kierunku. A zatem aby ustawić rewers w zagęszczarce, należy pociągnąć dźwignię dyszla w kierunku do siebie. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na ilość dostępnego miejsca za swoimi plecami, aby zmniejszyć ryzyko wypadku. Więcej informacji na ten temat znajduje się w osobnym artykule – obsługa zagęszczarki.
Sprawdzenie instrukcji obsługi
Przed rozpoczęciem pracy z zagęszczarką, należy zapoznać się z jej instrukcją obsługi. Bez względu na to, czy będzie to zagęszczarka rewersyjna, zagęszczarka jednokierunkowa czy ubijak. Świadomość funkcjonowania poszczególnych mechanizmów urządzenia zapewni wysoki stopień bezpieczeństwa na placu budowy, a dodatkowo przyczyni się do wydajnej i komfortowej pracy. Warto zauważyć, że instrukcja obsługi zagęszczarki obejmuje również niezbędną wiedzę z zakresu eksploatacji i serwisowania maszyny.
Sprawdź również: Jak działa zagęszczarka do gruntu?
Odszukanie dźwigni rewersu
Dźwignia rewersu (przełącznik kierunku jazdy) to łatwo zauważalny element, umieszczony na dyszlu sterującym zagęszczarki. Najczęściej dźwignia rewersu przypomina obustronny uchwyt, przystosowany do obsługi obiema rękami. Dźwignia ta porusza się wyłącznie do przodu lub do tyłu.
Ustawienie dźwigni w pozycji rewersu
Aby ustawić dźwignię w pozycji rewersu, należy pociągnąć ją w kierunku do siebie, czyli do tyłu. To spowoduje, że maszyna zacznie poruszać się wstecz. Analogicznie wychylenie dźwigni do przodu sprawi, że urządzenie będzie przemieszczać się wprzód. Użytkowanie zagęszczarki z rewersem jest zatem względnie proste, aczkolwiek wymaga skupienia i zachowania podstaw bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Często zadawane pytania (FAQs)
Sprawdź również inne wskazówki dotyczące pracy z rewersem w zagęszczarkach dwukierunkowych.
Czy wszystkie zagęszczarki posiadają funkcję rewersu?
W mechanizm rewersu wyposażone są tylko konkretne modele zagęszczarek. Stąd też nazywa się je zagęszczarkami rewersyjnymi lub dwukierunkowymi. Tego typu urządzenia przystosowane są do pracy na dużych powierzchniach i mogą osiągać masę nawet do kilkuset kilogramów.
Jak często należy sprawdzać ustawienie rewersu w zagęszczarce?
Pozycję rewersu w zagęszczarce należy sprawdzać przede wszystkim w momencie rozruchu urządzenia. Wtedy też przełącznik kierunku jazdy powinien znajdować się w pozycji neutralnej.
Czy ustawienie rewersu wpływa na jakość zagęszczania gruntu?
Zagęszczarka zachowuje swoją wydajność zagęszczania podczas przemieszczania się w obu kierunkach. Niemniej praca w kierunku do przodu jest o wiele bezpieczniejsza i bardziej przewidywalna.
Co zrobić, jeśli rewers nie działa poprawnie?
Za wadliwe działanie rewersu w zagęszczarce może odpowiadać szereg różnych czynników. Awarii może ulec system wibracyjny lub linka sterująca. Bardzo często nieprawidłowa praca dźwigni rewersu jest wynikiem złego montażu elementów zagęszczarki po zakończonych czynnościach serwisowych. Naprawa rewersu wymaga dobrej znajomości budowy zagęszczarki i dostępu do oryginalnych części zamiennych. Najlepiej zlecić taką usługę autoryzowanej stacji naprawczej.