Zarówno przydomowy garaż, jak i profesjonalny warsztat samochodowy, powinien być wyposażony w profesjonalny sprzęt i narzędzia. Tylko takie rozwiązania gwarantują długą, wydajną i bezpieczną pracę w warsztacie. Dobrą wiadomością jest to, że za dobrej klasy sprzęt nie musimy teraz sporo dopłacać. Dzięki temu solidnie wyposażymy swój warsztat całkiem niewielkim kosztem. W dzisiejszym artykule przedstawimy podstawowy sprzęt warsztatowy, omówimy jego najważniejsze parametry, a także zaprezentujemy przykładowe produkty na każdą kieszeń.
Od czego zacząć urządzanie warsztatu?
Z praktycznego punktu widzenia, o wiele prościej zacząć urządzanie przestrzeni garażowej od zera, niż przerabiać i modernizować już wypełnione miejsce. Podczas organizacji miejsca pracy w warsztacie, zwróćmy w pierwszej kolejności uwagę na wszelkiego rodzaju stoły i regały, które zajmują najwięcej miejsca. Dobrze zaplanujmy ich rozmieszczenie już na początku, ponieważ obłożone sprzętem i narzędziami w późniejszym okresie nie będą już takie łatwe w przesuwaniu.
Zadbajmy również o wymalowanie i zabezpieczenie ścian, znajdujących się za półkami i regałami, tak aby uniknąć zbędnego ich przesuwania w najbliższym czasie. Dzięki dobrze zaplanowanej przestrzeni roboczej, nasze prace będą przebiegać w sposób bezpieczny i sprawny, a wszelkie potrzebne narzędzia szybko zlokalizujemy.
Sprzęt warsztatowy – niezbędne narzędzia i akcesoria
Każdy warsztat można urządzić według własnych preferencji i upodobań. To, co nadal pozostaje niezmienne to wybór konkretnych narzędzi. W dobrze wyposażonym warsztacie nie powinno zabraknąć zwijanej miarki, poziomicy, młotka, podstawowego zestawu kluczy i wkrętaków oraz elektronarzędzi – w tym wiertarko-wkrętarki oraz szlifierki kątowej.
Profesjonalne punkty serwisowe czy też inne warsztaty komercyjne, powinny wyposażyć się w specjalistyczne urządzenia pomiarowe (takie jak mierniki lakieru) oraz elektronarzędzia – pneumatyczne lub akumulatorowe klucze udarowe, zakrętarki akumulatorowe, opalarki czy też odkurzacze warsztatowe. Warto rozważyć także inwestycję w przenośne lampy warsztatowe.
Szlifierki i polerki do warsztatu
Każdy mniejszy lub większy warsztat powinien być wyposażony w choćby podstawową wersję szlifierki kątowej. To multifunkcjonalne urządzenie pozwala nie tylko na szlifowanie, ale również cięcie różnego rodzaju materiałów, ostrzenie i polerowanie powierzchni. Dobrą wiadomością jest fakt, że szlifierki kątowe nie należą do sprzętu skrajnie drogiego i urządzenie ze średniej półki kupimy już za paręset złotych. Przykładem dobrej polerki kątowej idealnej przy pracach warsztatowych jest szlifierka kątowa Bosch GWS 7-125 o mocy 720 W i obrotach max. 11000/min.
Komercyjne warsztaty samochodowe zajmujące się m.in. blacharką, nie mogą sprawnie funkcjonować bez wydajnych polerek. Dzięki nim możliwe jest szybkie i skuteczne wypolerowanie płaskich powierzchni, wykonanych z metalu czy też tworzyw sztucznych. Do ultra poręcznych rozwiązań należą polerki akumulatorowe, które są w pełni mobilne i nie wymagają stałego podpięcia do sieci elektroenergetycznej. Do prac profesjonalnych, polecamy m.in. polerki marki Milwaukee z serii fuel. Zalicza się do niej polerka Milwaukee Fuel M18 FAP180-0, która pracuje pod napięciem 18 V i zapewnia obroty maksymalne od 360 do 2200/min. Ponadto wyposażona została w wydajny i lekki silnik bezszczotkowy POWERSTATE™.
Klucze udarowe do warsztatu
Klucze udarowe służą do mocnego dokręcania i odkręcania śrub, np. w kołach samochodowych. Na rynku znaleźć można m.in. wersje pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem, sprzęt akumulatorowy oraz zasilany przewodowo z sieci. Wszystkie informacje na temat zalet i wad poszczególnych rozwiązań, a także schemat ich działania, szczegółowo opisaliśmy w artykule: Klucze udarowe dla domu i przemysłu – gorąco zachęcamy do zapoznania się z nim!
Czy możemy polecić jakiś dobry klucz udarowy do zastosowań półprofesjonalnych, który sprawdzi się zarówno w amatorskim garażu, jak i rozbudowanym warsztacie samochodowym? Oczywiście, że tak! W naszym sklepie posiadamy zarówno modele przewodowe oraz bezprzewodowe.
Do pierwszej grupy zaliczyć można klucz udarowy ¾″ Milwaukee IPWE 520 R, który dysponuje częstotliwością udaru w zakresie od 1000 do 2500 uderzeń/min oraz maksymalnym momentem obrotowym na poziomie aż 520 Nm. W przypadku sprzętu akumulatorowego polecamy również akumulatorowe klucze udarowe marki Ryobi, a wśród nich na uwagę zasługuje klucz udarowy Ryobi R18IW3-120S. Model ten oferuje częstotliwość udaru na poziomie 0-3200 uderzeń/min oraz moment obrotowy 400 Nm.
Sprzęt warsztatowy do wkręcania i wiercenia
Kolejnym, niezbędnym sprzętem w każdym warsztacie są wiertarki oraz wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Dzięki nim możemy wywiercić otwór, odkręcić czy też zamocować wkręty. O ile jednak przewodowe wiertarki dysponują większą mocą od małych wiertarko-wkrętarek, to niestety nie sprawdzą się podczas wkręcania czy odkręcania, a także w precyzyjnym wierceniu otworów o niewielkiej średnicy.
Mówiąc o wiertarkach, polecamy np. rozwiązanie marki Ryobi, jakim jest wiertarka udarowa Ryobi RPD680-K. Sprzęt ten oferuje wysoką prędkość obrotową sięgającą 3000 obr/min oraz częstotliwość udaru w zakresie od 0 do 51000 uderzeń/min. Znajdziemy w nim również uchwyt 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona.
Z kolei jako przykład idealnej wiertarko-wkrętarki do warsztatu może posłużyć wiertarko-wkrętarka udarowa Milwaukee M12 BPD-202C. Model ten cechuje się niewielkimi wymiarami (jego długość to zaledwie 190 mm) i całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi, m.in. momentem obrotowym 30 Nm i częstotliwością udaru na poziomie 22500 uderzeń/min.
Mocne zakrętarki do warsztatu
Do specjalistycznego sprzętu zaliczyć można wspomniane wcześniej zakrętarki. Można zastanawiać się jednak, w jakim celu są wykorzystywane, skoro pełnią tę samą funkcję co omawiane już wiertarko-wkrętarki. Przewaga zakrętarek widoczna jest w sile dokręcania, czyli wysokim momentem obrotowym, który sięga nawet kilkuset niutonometrów.
Co ciekawe całkiem dobrymi parametrami wyróżniają się również elektronarzędzia bezprzewodowe tego typu, które w częstej opinii uchodzą za dużo słabsze niż ich przewodowe odpowiedniki. Jako przykład może tu posłużyć zakrętarka udarowa ¼″ HEX Milwaukee M12 FID-202X, która dysponuje maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 147 Nm.
Sprężarki powietrza, czyli kompresory warsztatowe
Każdy, szanujący się warsztat samochodowy, powinien być wyposażony w chociaż niewielkiej wielkości sprężarkę powietrza. W sprzedaży znajdziemy m.in. sprężarki śrubowe oraz sprężarki tłokowe, które zasilą różnego rodzaju urządzenia pneumatyczne. Niestety sprężarki powietrza nie należą do urządzeń małych i posiadają szeroki wachlarz parametrów technicznych, przez co wybór odpowiedniego modelu kompresora nie jest zadaniem łatwym.
W tym przypadku najlepiej jest postawić na kompromis, ponieważ zbyt mały kompresor nie będzie dysponował wystarczającym ciśnieniem powietrza i będzie uruchamiał się zbyt często, podczas gdy sporych rozmiarów butla z kompresorem o ile zapewni przyzwoite parametry, tak zajmie niestety sporą ilość wolnego miejsca. Dla średniej wielkości warsztatu zaleca się wybór sprężarki powietrza ze zbiornikiem o pojemności w przedziale 50-150 litrów. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego kompresora, znaleźć można na naszym blogu: Jaki kompresor do warsztatu samochodowego?
Przenośne lampy do warsztatu
Praca w warsztacie wymaga dobrego oświetlenia. Nic dziwnego, że wybór odpowiednich lamp warsztatowych stanowi wysoki priorytet podczas urządzania tego miejsca. Pozostaje jednak pytanie, jaki rodzaj oświetlenia wybrać: akumulatorowy czy sieciowy (na stałe)? Cóż, jeśli mamy zamiar pracować w jednym miejscu, np. przy blacie roboczym, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie montaż lampy wpiętej do wewnętrznej instalacji elektrycznej.
Co innego, jeśli często pracujemy np. przy samochodach i potrzebujemy przenośnego źródła światła. Wtedy zaleca się zakup lekkich lamp akumulatorowych. Wśród nich wyróżnić można lampy obracane, lampy obszarowe, lampy podwieszane, lampy stojące oraz lampy strefowe.
Bez względu jednak na konkretny sprzęt warsztatowy, warto kierować się nie tylko ceną, ale również producentem. Świadomy wybór produktów renomowanych marek pozwoli uniknąć w przyszłości wielu problemów związanych z eksploatacją oraz serwisowaniem tych urządzeń. W naszym sklepie znajdziesz profesjonalny sprzęt, który stanowił będzie podstawowe wyposażenie nie tylko warsztatu, ale również i placu budowy. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sprzedażową naszego sklepu, a w przypadku pytań do kontaktu z naszymi konsultantami.