Rok 2020 bardzo znacząco dał się we znaki światowej gospodarce. Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 sprawiła, że zarówno domownicy, jak i właściciele dużych przedsiębiorstw, zaczęli przykładać więcej uwagi na sterylność najczęściej użytkowanych powierzchni. Dezynfekcja stała się priorytetowym tematem, najchętniej poruszanym w mediach czy Internecie.
W dzisiejszym artykule przedstawimy konkretne rozwiązania, które pozwolą utrzymać czystość i sterylność powierzchni nie tylko w domu, ale również i w zakładach przemysłowych czy magazynach. W pierwszej kolejności sprawdźmy, jakie konkretne środki i działania, zabijają wszelkie szkodliwe mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie czy grzyby.
Skuteczna dezynfekcja powierzchni – co zabija wirusy i bakterie?
Wszechobecna pandemia koronawirusa wymusiła na nas poszukiwanie nowych – jeszcze wygodniejszych i skuteczniejszych – metod dezynfekcji. Co ciekawe jednak, w tej kwestii nie udało się wdrożyć całkowicie innowacyjnych rozwiązań. Pojawił się za to jeszcze lepszy i wygodniejszy w obsłudze sprzęt do dezynfekcji.
W utrzymaniu sterylności pomagają znane nam od wielu dziesięcioleci, sprawdzone metody, takie jak wysoka temperatura, środki na bazie alkoholu czy też światło ultrafioletowe. Która z nich najlepiej sprawdzi się podczas dezynfekcji powierzchni w domu i w przemyśle?
Metody dezynfekcji powierzchni
Dezynfekcja parą wodną – o tym, że wysoka temperatura zabija większość szkodliwych mikroorganizmów, wiadomo już od dawna. W jakiej temperaturze giną wirusy? Skuteczna okazuje się para wodna o temperaturze od 100 do 105 stopni Celsjusza. Właśnie takie środowisko potrafią wytworzyć m.in. parownice. Badania wykazały, że wirus SARS-COV-2 ulega całkowitej dezaktywacji w temperaturze 92 stopni Celsjusza i czasie ekspozycji 15 minut.
Dezynfekcja alkoholem etylowym – roztwory zawierające alkohol etylowy o stężeniu co najmniej 70%, wykazują skutecznie działanie odkażające. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że może być stosowane zarówno do dezynfekcji zewnętrznej ciała, jak i powierzchni użytkowych.
Dezynfekcja światłem UV – metoda ta wykorzystywana najczęściej w zastosowaniach przemysłowych. Światło o długości fali 256 nm skutecznie zabija wszelkie drobnoustroje, które znajdują się nie tylko na powierzchni, ale również i w powietrzu.
Dezynfekcja powierzchni w domu
Domownicy coraz częściej zwracają dokładną uwagę na czystość i sterylność większości użytkowanych powierzchni w domu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom marki Kärcher, dbanie o czystość i sterylność w mieszkaniu stało się jeszcze prostsze! Wszystko za sprawą wygodnych i lekkich parownic.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możliwa stała się prosta i szybka dezynfekcja powierzchni w domu lub mieszkaniu. Co więcej, użytkowanie tego rodzaju sprzętu nie jest w żadnym stopniu skomplikowane i przynosi wiele korzyści – nie tylko zdrowotnych! Jak zatem wygląda dezynfekcja powierzchni za pomocą parownic Kärcher? Nie ma w tym nic trudnego! Wystarczy napełnić zbiornik urządzenia wodą, włączyć go i odczekać kilka minut aż do momentu, gdy z dyszy zacznie wydobywać się para.
Urządzenie gotowe jest do pracy niemal natychmiast i to bez konieczności stosowania trujących i drażniących skórę środków chemicznych. Co równie ważne, nowoczesne parownice Kärcher są lekkie i poręczne, przez co ich obsługą mogą zajmować się kobiety lub osoby starsze.
Parownica Kärcher
Co można umyć i zdezynfekować parownicami Kärcher?
Para wodna wykazuje doskonałe właściwości myjąco-dezynfekujące. To sprawia, że czyszczeniu z pomocą parownicy można poddać niemal każdą powierzchnię, odporną na działanie wody. Obecnie parownice wykorzystuje się do mycia i dezynfekcji takich elementów jak:
- płytki ścienne i podłogowe
- armatura kuchenna i łazienkowa
- prysznic
- szyby i lustra
- klamki
Zalety dezynfekcji parą wodną
O skuteczności pary wodnej w działaniach bakterio- i wirusobójczych, świadczą setki badań laboratoryjnych. Wysoka temperatura w krótkim czasie neutralizuje większość zarazków – również tych, głęboko ukrytych w mikro szczelinach powierzchni. Jakie inne korzyści niesie ze sobą stosowanie parownic?
- bez kropli chemii – nie musisz polerować ani zmywać powierzchni, aby pozbyć się zalegającego tam detergentu (jego po prostu tam nie ma)
- bez wysiłku – niska waga parownic pozwala na ich łatwe użytkowanie, nawet przez osoby starsze
- bezpiecznie dla alergików – para wodna nie uczula, a powierzchnia nią zdezynfekowana jest w pełni bezpieczna dla alergików i małych dzieci
- z korzyścią dla środowiska – brak detergentów to spora ulga dla naturalnego środowiska
- oszczędność czasu i pieniędzy – nie musisz inwestować w drogie chemikalia do czyszczenia i dezynfekcji. Wystarczy, że wlejesz do urządzenia zwykłą wodę z kranu! Jej koszt to dosłownie parę groszy za 1 litr
- bezpiecznie dla elektroniki – para wodna posiada wilgotność nieprzekraczającą 5%, co czyni ją w pełni bezpieczną dla większości urządzeń elektronicznych.
Dezynfekcja powierzchni przemysłowych
Z dobrodziejstw pary wodnej korzystają nie tylko użytkownicy domowi, ale również przedsiębiorstwa i zakłady produkcyjne. Dezynfekcja termiczna z wykorzystaniem pary wodnej, pozwala na szybką eliminację mikrobów odpornych na działanie preparatów chemicznych (np. wirusów, bakterii gronkowca i paciorkowca, grzybów, drożdży oraz pleśni).
W celu kompleksowej sterylizacji powierzchni, dosyć często wraz z parownicami, wykorzystuje się specjalne odkurzacze z filtrami HEPA. Takie działanie nie tylko skutecznie dezynfekuje, ale również pozwala pozbyć się kurzu, zarodników czy też roztoczy.
Jakie urządzenia wykorzystuje się do parowej dezynfekcji powierzchni w przemyśle? Teoretycznie można stosować niewielkie i poręczne urządzenia do zastosowań domowych. Niestety pomimo ich dużej wydajności, nie sprawdzą się w przypadku dużych powierzchni magazynowych czy w zakładach produkcyjnych. W takich budynkach wymagane jest użycie sprzętu profesjonalnego, jakim są parownice przemysłowe. Co oferują takie rozwiązania?
Parownice przemysłowe marki Nilfisk
Szybko, bezpiecznie i skutecznie – tak można w skrócie opisać funkcjonowanie parownic przemysłowych renomowanej marki Nilfisk. Urządzenia tego typu dysponują wysoką mocą i potrafią wyprodukować ogromne ilości pary wodnej. Dostosowane są do długotrwałej eksploatacji i obsługi dużych powierzchni. Doskonale sprawdzą się do dezynfekcji np. taśm produkcyjnych.
Generują wysokie ciśnienie pary w kotle, sięgające nawet 4,5 bara i mieszczą jednorazowo ok. 5 litrów wody. Konstrukcja urządzeń oraz ich parametry sprawiają, że mogą pracować bez przerwy nawet przez 6 godzin. W jakich firmach i instytucjach, parownice przemysłowe sprawdzą się doskonale?
- Szpitale i gabinety medyczne
- Szkoły, żłobki i przedszkola
- Placówki weterynaryjne
- Obiekty gastronomiczne
- Hotele
- Obiekty rolnicze (hodowle trzody, fermy drobiu)
- Spożywcze i farmaceutyczne zakłady produkcyjne
Natryskowa dezynfekcja powierzchni – rozwiązania marki Wagner
W miejscach, w których wykorzystanie parownic jest utrudnione lub niemożliwe, wykonuje się dezynfekcję natryskową. Odpowiednie rozwiązania w tym temacie dostarcza marka Wagner, która słynie z produkcji wydajnych agregatów malarskich. W ofercie jednak pojawiły się modele urządzeń, dostosowane do sprawnej dezynfekcji natryskowej. Metoda ta pozwala na precyzyjnie pokrycie wybranych miejsc, środkiem dezynfekcyjnym. Jest to jedna z rekomendowanych metod w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa Sars-Cov-2.
Sprawdź aktualną ofertę urządzeń dezynfekujących w naszym sklepie! Doradzimy Ci w wyborze odpowiedniego rozwiązania, dopasowanego do Twoich potrzeb.