Właściwa eksploatacja agregatów prądotwórczych sprowadza się do wielu różnych czynności serwisowych. Do jednych z kluczowych czynników zalicza się regularną wymianę oleju silnikowego. Jak często zmieniać i jaki olej do agregatu prądotwórczego wybrać? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.
Zastosowanie i budowa agregatów prądotwórczych
Na samym początku warto poznać budowę agregatów prądotwórczych. Urządzenia te składają się z silnika spalinowego, prądnicy, rozdzielni elektrycznej i obudowy. Bardzo często do osobnych podzespołów zaliczają się skomplikowane układy elektroniczne, takie jak system AVR. Przed zakupem odpowiedniego agregatu prądotwórczego, warto wziąć pod uwagę parametry i cechy zarówno silnika, jak i prądnicy.
Generatory prądu wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba wytworzenia energii elektrycznej, a stały dostęp do takowej jest tymczasowo niemożliwy. Tym samym z agregatów prądotwórczych korzysta się m.in. podczas imprez plenerowych, na placach budów czy w przypadkach awarii sieci elektroenergetycznej. Mogą zasilać zarówno proste elektronarzędzia czy sprzęt budowlany, jak i czuły sprzęt elektroniczny.
Agregat prądotwórczy jednofazowy Champion 2800...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Champion 2800 Watt AVR (dwupaliwowy)3 688,77 zł3 504,33 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Champion 3200...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Champion 3200 Watt AVR (moc robocza 2,8 kW)1 720,77 zł1 634,73 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power GDA 2500i1 899,00 zł1 576,17 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power GDA 3500E AVR2 299,01 zł1 908,18 zł
Dlaczego stosuje się olej w agregatach prądotwórczych?
Agregaty prądotwórcze wyposażone są w silnik spalinowy, a jego części ruchome (układ korbowo-tłokowy) wymagają odpowiedniego smarowania i skutecznego odprowadzania ciepła. Właśnie za to odpowiada olej silnikowy, który nie tylko zmniejsza tarcie, ale również odprowadza nadmiar ciepła i różne metaliczne zanieczyszczenia. Praca silnika w generatorze prądotwórczym bez oleju skazana jest na niemal natychmiastową porażkę.
Istotna jest nie tylko odpowiednia ilość oleju w agregacie, ale również jego jakość. Mocno zużyty olej traci swoje cenne właściwości i nie zapewnia już wystarczającej ochrony silnikowi. To z tego powodu użytkownicy agregatów prądotwórczych powinni stosować się do zaleceń producentów i regularnie wymieniać olej silnikowy w tych urządzeniach.
Koniecznie sprawdź nasz inny poradnik: Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać?
Jaki olej do agregatu prądotwórczego?
Przy wyborze oleju do agregatu prądotwórczego należy kierować się przede wszystkim typem silnika. Inny olej zalecany będzie w przypadku silnika Diesla i silnika benzynowego. Kluczowym czynnikiem będzie klasyfikacja SAE. Najczęściej w agregatach prądotwórczych stosuje się oleje 10W30, 10W40 oraz 15W40. Przy wyborze oleju do agregatu, należy bezwzględnie kierować się zapisami w instrukcji obsługi urządzenia, a także oznaczeniami na obudowie. Producent sprzętu powinien dosyć precyzyjnie określić parametry oleju silnikowego, który sprawdzi się najlepiej w konkretnym modelu generatora.
Czym jest klasyfikacja SAE?
Klasyfikacja SAE (ang. Society of Automotive Engineers) odnosi się do lepkości oleju silnikowego, która jednocześnie określa grubość filmu olejowego. Obecnie funkcjonuje 14 klas lepkości SAE (6 zimowych i 8 letnich):
- klasy zimowe oznaczone cyfrą przed symbolem “W” – 0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W;
- klasy letnie oznaczone cyfrą po symbolu “W” – W8, W12, W16, W20, W30, W40, W50, W60.
Czym jest klasyfikacja API?
Klasyfikacja API (ang. American Petroleum Institute) dotyczy jakości olejów silnikowych. Oleje przeznaczone do silników benzynowych mają symbol “S”, a do silników Diesla oznaczane są literą “C”. Poszczególne klasy można rozróżnić po kolejnej literze, przy czym im dalsza litera alfabetu, tym do wyższej klasy zalicza się dany olej. Przykładowo olej o klasie SN jest jakościowo lepszy od oleju SL. Niektóre oleje przeznaczone do silników wysokoprężnych mogą posiadać dodatkowe normy, które zapisuje się po układzie liter i określa przy pomocy cyfr, np. CJ-4, CF-2.
Wybierając zatem olej do agregatu prądotwórczego, należy zwrócić uwagę na minimalną jego klasę, zalecaną przez producenta. Oczywiście zawsze trzeba spełnić minimalne kryterium, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować olej należący do nieco wyższej klasy.
Dowiedz się również, jaki agregat prądotwórczy na ropę wybrać!
Kiedy zmieniać olej w agregatach prądotwórczych?
Pierwsza wymiana oleju w agregacie powinna nastąpić po upływie 10 roboczogodzin urządzenia. Kolejne wymiany warto zaplanować w odstępach co ok. 12 miesięcy lub co każde 100 godzin pracy generatora. Interwał ten należy skrócić, jeżeli agregat pracuje w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. o mocnym zapyleniu.
Bez względu jednak na powyższe informacje, przed pierwszym uruchomieniem agregatu, należy zapoznać się z instrukcją użytkowania dołączoną do produktu. W zależności od modelu generatora, jego producent może zalecać wymianę oleju w bardzo różnych odstępach czasowych.
Uwaga! Pamiętaj, aby przed każdorazowym uruchomieniem agregatu, sprawdzać poziom oleju silnikowego i w razie potrzeby go uzupełnić.
W naszym sklepie znajdziesz profesjonalne agregaty prądotwórcze – w tym najnowsze agregaty prądotwórcze Kruzer oraz agregaty prądotwórcze Daewoo. Ponadto firmy budowlane zamówią u nas zagęszczarki, przecinarki do glazury, niwelatory i odkurzacze budowlane.