Rok 2022 z pewnością zostanie dobrze zapamiętany przez Polaków, ale niestety bez optymizmu. Jednym z powodów jest wszechobecny kryzys energetyczny, wywołany deficytem węgla na rynku i drastycznym wzrostem cen za energię elektryczną. Niestety, podwyżki te dotknęły zarówno firmy, jak i sporą grupę odbiorców indywidualnych. Co gorsza, często słyszy się o planowanych wyłączeniach prądu, a nawet tzw. blackoutach.
Co zrobić, gdy w Twoim rejonie zabraknie prądu elektrycznego i czy można w jakiś sposób się przed tym zabezpieczyć? Mamy dobre wieści! Zarówno firmy, jak i domownicy mogą za niewielką cenę ustrzec się przed przerwami w dostawie energii elektrycznej, stawiając na wydajne agregaty prądotwórcze! A więc jaki agregat prądotwórczy do domu lub na działkę wybrać? Aby podjąć słuszną decyzję zakupową, trzeba najpierw zrozumieć zasadę działania i budowę agregatów prądotwórczych.
Jeśli jesteś pasjonatem technologii i masz doświadczenie w dziedzinie energii elektrycznej, a może chciałbyś zacząć karierę w branży elektrotechnicznej, to warto zastanowić się nad poszukiwaniem odpowiedniej pracy. Polecamy wykorzystanie platformy Jooble - to innowacyjny portal z ofertami pracy, który ułatwia przeszukiwanie stanowisk w różnych sektorach i specjalizacjach. Jooble pomoże znaleźć pracę, która pasuje do Twoich umiejętności i ambicji. Tutaj, po frazach kluczowych, takich jak Praca w Bochni możesz wybrać oferty pracy w mieście lub regionie, które Ci odpowiadają. Sprawdź już teraz dostępne propozycje na platformie Jooble i otwórz nowe drzwi do kariery zawodowej!
Czym jest i jak działa agregat prądotwórczy?
Agregat prądotwórczy (generator prądotwórczy) to urządzenie spalinowe (elektromechaniczne) przetwarzające energię mechaniczną na elektryczną. Składa się m.in. z silnika spalinowego, prądnicy i rozdzielni elektrycznej z gniazdami (230/400 V). Dochodzi do tego obudowa, która spaja wszystkie te elementy wraz z dodatkowymi układami elektronicznymi, np. systemem AVR czy SZR.
Dzięki agregatowi prądotwórczemu możemy wytworzyć energię elektryczną, kosztem spalania paliwa (benzyny lub oleju napędowego) przez silnik spalinowy. Średnia generowana moc przez przenośne agregaty prądotwórcze waha się w granicach 2-3 kW. Aczkolwiek większe i o wiele droższe generatory prądu są w stanie wytworzyć nawet 7 kW mocy elektrycznej lub więcej. Na rynku znajdziemy zarówno generatory jednofazowe, jak i trójfazowe. Wybór zależeć będzie od konkretnego przeznaczenia i zapotrzebowania na energię elektryczną przez podłączone do niego urządzenia elektryczne (np. elektronarzędzia).
Budowa agregatu prądotwórczego
Standardowy agregat spalinowy składa się z czterech komponentów: silnika spalinowego, prądnicy, rozdzielni elektrycznej oraz obudowy. W zależności od modelu, agregat przenośny może ważyć od 20 do nawet blisko 100 kg. Za co odpowiadają poszczególne elementy agregatu prądotwórczego?
- Silnik spalinowy – napędza prądnicę poprzez wał napędowy i sprzęgło, a to powoduje, że w prądnicy wytwarzana jest energia elektryczna. W generatorach prądotwórczych zawsze wykorzystuje się silniki stałoobrotowe (prędkość obrotowa utrzymywana jest na tym samym poziomie, bez względu na aktualne obciążenie prądnicy – energochłonność podłączonych urządzeń). Jest to spowodowane tym, że silnik spalinowy odpowiedzialny jest za stabilizację częstotliwości prądu elektrycznego.
- Prądnica (alternator) – odpowiada za wytwarzanie prądu elektrycznego z wykorzystaniem zjawiska indukcji elektromagnetycznej (napięcie powstaje w wyniku wirowania uzwojenia w polu elektromagnetycznym). Sama prądnica składa się ze stojana (cylindrycznej obudowy), mechanicznego wirnika napędzanego wałem z silnika oraz uzwojenia.
- Rozdzielnia elektryczna – to miejsce, w którym znajdują się wszelkie gniazda wyjściowe oraz elementy sterujące agregatem (np. automatyczny rozruch, zapłon, różne kontrolki, etc.).
- Obudowa – w przypadku agregatów przenośnych najczęściej przybiera formę solidnego orurowania, które zabezpiecza generator przed uszkodzeniami i ułatwia jego przenoszenie. Ponadto do obudowy często można dokupić kółka transportowe, które jeszcze bardziej ułatwiają przemieszczanie urządzenia i jego załadunek lub rozładunek.
Oczywiście agregat prądotwórczy może składać się z wielu innych, dodatkowych elementów, takich jak np. specjalne układy stabilizujące napięcie (system AVR) czy tzw. system samoczynnego załączania rezerwy (SZR).
Jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego?
Agregat prądotwórczy jednofazowy Champion 2800...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Champion 2800 Watt AVR (dwupaliwowy)3 688,77 zł3 504,33 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Champion 3200...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Champion 3200 Watt AVR (moc robocza 2,8 kW)1 720,77 zł1 634,73 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power GDA 2500i1 899,00 zł1 576,17 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power GDA 3500E AVR2 299,01 zł1 908,18 zł
Dobry generator prądotwórczy do domu powinien być cichy, łatwy w użyciu, wygodny w transporcie i zapewniać moc wystarczającą do zasilenia najważniejszych urządzeń elektrycznych w gospodarstwie domowym. Idealnym rozwiązaniem będzie zatem niewielki, jednofazowy agregat benzynowy o mocy ok. 2-3 kW.
Dlaczego akurat taki? Ponieważ tego typu sprzęt kupimy za całkiem przyzwoite pieniądze, w razie potrzeby łatwo go przeniesiemy, zajmie niewiele miejsca i zasili najistotniejsze urządzenia elektryczne w gospodarstwie domowym (kocioł C.O., lodówkę, oświetlenie LED itp.). Mimo wszystko trzeba pamiętać, że moc wyjściowa agregatu prądotwórczego powinna być o 20-30% większa, niż moc wszystkich podłączonych do niego urządzeń. Warto zdecydować się także na model wyposażony w system stabilizacji napięcia AVR, dzięki czemu agregat może posłużyć jako awaryjne źródło zasilania sprzętu RTV, takiego jak telewizory, komputery czy laptopy.
Jaki agregat prądotwórczy do domu 3-fazowy?
Jeśli potrzebujemy agregatu trójfazowego do domu (tzw. agregat na siłę) to warto rozważyć modele hybrydowe, które zapewniają gniazda o napięciu zarówno 230, jak i 400 V. Dzięki temu generator może nie tylko zasilać domową sieć elektryczną, ale służyć również jako źródło trójfazowego prądu elektrycznego o napięciu 400 V (np. żeby zasilić mocniejszy sprzęt budowlany). Trzeba liczyć się jednak z tym, że trójfazowe agregaty prądotwórcze będą droższe od modeli jednofazowych.
Jaki agregat prądotwórczy na działkę?
Jeżeli szukamy generatora prądotwórczego na ogródek działkowy, to powinniśmy przede wszystkim wybrać model kompaktowy, o niewielkiej wadze i z silnikiem benzynowym. Oczywiście wystarczy generator jednofazowy (230 V). Jeśli chodzi o moc agregatu, to spokojnie powinny wystarczyć 2 kW. To pozwoli zasilić m.in. turystyczną lodówkę, telewizor, ładowarkę do telefonu, laptopa czy radioodtwarzacz. Co ważne, 2 kW to wystarczająca moc, aby zasilić niewielkie elektronarzędzia przewodowe, takie jak szlifierki kątowe czy wiertarki.
Parametry agregatów prądotwórczych
Przeglądając oferty różnych agregatów prądotwórczych, należy wziąć pod uwagę ich kluczowe parametry techniczne. Dzięki temu zamówimy taki model, który spełnia nasze oczekiwania i zwyczajnie nie przepłacimy za jego niewykorzystany potencjał. Na co zwrócić uwagę wybierając agregat prądotwórczy do gospodarstwa domowego?
- Moc maksymalna – powinna wynosić o 30% więcej, niż moc urządzeń, które chcemy podłączyć do agregatu.
- Napięcie – na rynku znajdziemy generatory prądotwórcze jednofazowe (230 V) i trójfazowe (400 V). Do awaryjnego zasilania urządzeń domowych, wystarczy generator jednofazowy.
- Typ silnika – silniki benzynowe pracują cicho, są tańsze w zakupie i prostsze w eksploatacji. Ponadto lepiej odpalają w niskich temperaturach. Z kolei silniki wysokoprężne (diesle) zużywają mniej paliwa i są bardziej trwałe, ale wytwarzają więcej hałasu, są droższe i zdecydowanie cięższe.
- Gniazda – sprawdźmy, jak wiele gniazd wyjściowych posiada dany agregat oraz w jaki sposób są one zabezpieczone przed wilgocią (stopnie ochrony IP).
- Czas pracy – przeważnie średniej klasy generator zapewnia ok. 12 godzin nieprzerwanej pracy na pełnym zbiorniku paliwa i przy pełnym obciążeniu. Niestety ciężko szukać tutaj jakichkolwiek oszczędności, ponieważ czas pracy wynika bezpośrednio z pojemności skokowej silnika, prędkości obrotowej i pojemności zbiornika na paliwo.
- Rozruch – tańsze modele agregatów wymagają ręcznego rozruchu silnika (trzeba ciągnąć za linkę od rozrusznika). Jeżeli jednak dysponujemy większymi zasobami finansowymi, to warto zainwestować w model z wbudowanym akumulatorem i rozrusznikiem elektrycznym (uruchamianie przyciskiem).
- Ciężar i obudowa – sprawdźmy, czy obudowa agregatu jest w jakikolwiek sposób zabezpieczona przed wilgocią i zapyleniem, a także chroni przed przypadkowym kontaktem użytkownika z częściami ruchomymi.
- System AVR – jeżeli planujesz zasilać agregatem czułe urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, telewizory czy laptopy – dobrym posunięciem będzie inwestycja w agregat z systemem AVR. Dzięki temu nie ma ryzyka uszkodzenia sprzętu na skutek wahań napięcia.
Agregaty prądotwórcze do domu i na działkę
W naszym sklepie zamówisz profesjonalne i niezawodne agregaty prądotwórcze znanych marek. Polecamy asortyment takich producentów jak: Pramac, Sumera Motor, Wacker Neuson, Altrad Belle, Endress, Chicago Pneumatic, Champion, Benza, Fogo, Kärcher, Milwaukee oraz Daewoo, Kruzer i Könner & Söhnen. Posiadamy zarówno lekkie i wygodne agregaty benzynowe, jak i ciężkie wersje przeznaczone na plac budowy. Absolutną nowością w 2022 roku są dostępne na naszej platformie agregaty prądotwórcze Kruzer oraz agregaty prądotwórcze Daewoo.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem dobrego agregatu prądotwórczego – koniecznie sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z naszym działem handlowym!