Kosy i podkaszarki spalinowe przydatne są w przypadku cięcia wysokich traw i gęstych zarośli, również w trudno dostępnych miejscach, np. na wzgórzach, gdzie podjazd zwykłą kosiarką byłby niemożliwy, czy też w ogrodach o skomplikowanym kształcie i wąskich przestrzeniach. Obsługa kos spalinowych wymaga zachowania wielu środków ostrożności, trzeba uważać zarówno na siebie, jak i na sprzęt oraz otoczenie – niewielki kamień odrzucony w wyniku koszenia może wybić szybę w samochodzie, a nawet poważnie kogoś skaleczyć. W dzisiejszym poradniku podpowiemy jak przygotować się do koszenia kosą spalinową i jaką odzież BHP należy przygotować.
Do czego służy kosa spalinowa?
Kosy spalinowe to wydajne urządzenia ogrodowe do koszenia w trudno dostępnych miejscach, wokół drzewek, na wzniesieniach i przy krawędziach. Podkaszarki do trawy wyposażono w innowacyjne tarcze tnące w postaci ostrzy bądź giętkich żyłek, by skutecznie karczować wysoką i gęstą roślinność, w tym również niewielkie krzewy i gałęzie.
Urządzenia te zapewniają całkowitą mobilność – nie są ograniczane przewodami elektrycznymi ani kołami, a użytkownik może pracować nimi w dowolnym miejscu dzięki odpowiedniej uprzęży w postaci szelek, ułatwiających ich noszenie. W przeciwieństwie do tradycyjnej kosiarki, podkaszarka nie posiada pojemnika na trawę, dlatego pozostawia pokos oraz ściętą materię organiczną na powierzchni trawnika.
Żyłka czy tarcza tnąca – co wybrać?
Podobnie jak w przypadku standardowej kosiarki, wybierając mechanizm tnący w podkaszarkach, mamy do wyboru dwie podstawowe opcje: żyłkę lub ostrza. Ich wybór powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem roślinności z jaką pracujemy oraz własnymi preferencjami.
Żyłkę tnącą wybiorą przede wszystkim osoby ceniące sobie szybkie tempo pracy – dzięki dużej prędkości obrotowej mechanizm ten skutecznie skraca czas koszenia, ale niestety nie zaleca się przycinać przy jego pomocy bardzo gęstych zarośli i krzewów. Żyłka tnąca, dzięki niskim kosztom wymiany oraz dużej giętkości może być za to z powodzeniem wykorzystana do koszenia bardzo blisko krawężników i innych twardych powierzchni, bez obawy o ich uszkodzeniami. Przy intensywnym użytkowaniu ciągła wymiana żyłki może być problematyczna, dlatego w takim przypadku lepiej zdecydować się na tarczę tnącą o większej żywotności.
Tarcze i noże tnące do kos spalinowych świetnie sprawdzą się na terenie, gdzie zarośla są wyjątkowo gęste i wysokie. Przy użyciu tego rodzaju mechanizmu tnącego skosimy także gęstwiny oraz niewielkie krzewy. Tarcze tnące charakteryzują się wolniejszą prędkością obrotową, ale zdecydowanie wolniej się zużywają, są trwalsze, a także zmniejszają poziom wibracji. Ich wymiana jest nieco droższa, ale nie tak częsta, jak w przypadku żyłek.
⬇️Polecane podkaszarki
Obsługa kosy spalinowej – sprawdzenie sprzętu
Użytkowanie kosy spalinowej powinno odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem oraz instrukcją obsługi dołączoną przez producenta, a co więcej przed rozpoczęciem koszenia warto dokładnie skontrolować jej stan techniczny.
Najważniejszym aspektem w tym wypadku okazuje się oczywiście poziom oleju silnikowego oraz poziom paliwa – w przypadku podkaszarek najczęściej spotkamy się z silnikami dwusuwowymi, a więc stosujemy mieszanki benzyny i oleju w proporcji 50:1. Pamiętaj, by wybierać olej silnikowy z dodatkiem rozpuszczalnika, który ułatwi wymieszanie się tych dwóch substancji. Aby mieć pewność, w jakim stanie jest urządzenie, możemy także przyjrzeć się świecy zapłonowej – sprawna będzie koloru złoto-miedzianego.
Jeszcze przed włączeniem silnika koniecznie sprawdź zapas żyłki w podajniku lub stan tarczy tnącej, a w razie potrzeby – wymień je. W przypadku ostrzy możesz dodatkowo zastosować środek antykorozyjny. Nie zapomnij także o kontroli mocowania osłony oraz stanu uprzęży i ewentualnym dostosowaniu jej długości do wzrostu użytkownika.
Po zakończeniu pracy, podobnie jak w przypadku kosiarek, należy urządzenie dokładnie oczyścić z resztek pokosu i ściętej materii organicznej i odłożyć w bezpieczne miejsce w pozycji wiszącej – najlepiej na specjalnie dostosowany do tego uchwyt oburęczny do kosiarek spalinowych, który można zamontować w dowolnym miejscu w garażu.
Niezbędna odzież BHP
Podczas pracy z kosą spalinową absolutnym minimum są okulary ochronne, które zapobiegają uszkodzeniom wzroku użytkownika, często powodowanymi przez odrzucane podczas koszenia ścinkami trawy oraz drobne kamieniami. Koniecznością często okazują się także nauszniki lub co najmniej wtyczki wygłuszające – znajdujący się blisko głowy, głośno pracujący silnik spalinowy, może powodować chwilowe, a nawet stałe pogorszenie słuchu.
Jeżeli pracujemy w przestrzeni publicznej, blisko jezdni lub niedaleko nas znajdują się inne osoby, niezbędna będzie także sprawdzona odzież robocza odblaskowa, oferowana przez takie marki jak Helly Hansen Workwear czy też Milwaukee. W trudnym terenie z kolei warto wyposażyć się w wygodne, antypoślizgowe obuwie robocze. Zarówno buty robocze damskie, jak i buty robocze męskie bez problemu dopasujesz do swoich preferencji i wymagań. Pamiętaj, że wybierając obuwie sznurowane, warto włożyć sznurówki do wewnątrz tak, aby nie zostały rozwinięte bądź wciągnięte przez żyłkę tnącą.
Przydadzą się także odpowiednie rękawice robocze chroniące przed urazami, takimi jak odciski czy przecięcia, oraz odpowiednia odzież robocza pozbawiona luźno zwisających elementów. Ze względu na możliwość wkręcenia odstających części ubioru w tarczę tnącą wybieraj tylko te, które dobrze dopasowują się do ciała.
Jak kosić kosą spalinową?
Jeszcze przed rozpoczęciem pracy zadbaj o kontrolę stanu technicznego maszyny oraz obszaru pracy – jeżeli jest taka możliwość usuń przedmioty, które mogłyby ulec uszkodzeniu oraz nie dopuszczaj na teren koszenia osób postronnych, szczególnie małych dzieci. Jeżeli nie masz takiej możliwości, uwzględnij kierunek obrotu żyłki tak, aby kosić w kierunku przeciwnym do okien domu bądź samochodu.
Jeżeli zadbaliśmy o odpowiednie przygotowanie terenu i kosy do pracy, możemy z powodzeniem przystąpić do uruchomienia silnika. Po jego odpaleniu warto chwilę poczekać, aby miał on szansę odpowiednio się rozgrzać – dzięki takiemu działaniu skutecznie zwiększamy żywotność urządzenia.
Podczas pracy wykonuj półkoliste ruchy i koniecznie pilnuj stabilnego położenia nóg, zwłaszcza na wzniesieniach i nierównym terenie. Zwracaj także szczególną uwagę na podłoże i bezwzględnie omijaj bądź usuwaj potencjalnie niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy śmieci.
Podsumowując wszystkie podstawowe zasady bezpiecznego użytkowania kosy spalinowej:
- Zadbaj o stabilne ułożenie nóg podczas koszenia,
- Odpowiednio przygotuj kosę do pracy,
- Zwracaj uwagę na potencjalnie niebezpieczne przedmioty – w tym również małe kamienie,
- Przewiduj pracę ostrza lub żyłki tnącej i unikaj koszenia blisko narażonych na uszkodzenie obiektów, takich jak np. samochody,
- Stosuj odpowiednią uprząż oraz ochronę osobistą w postaci odzieży BHP,
- Unikaj pracy w zatłoczonych miejscach i przerywaj pracę, gdy w pobliżu pojawi się osoba postronna.
Jak kosić wysoką trawę?
Podkaszarki idealnie sprawdzają się podczas cięcia wysokiej i gęstej trawy. Ścinanie dużych zarośli należy jednak wykonywać skrupulatnie, pamiętając o najważniejszych aspektach pracy w takich warunkach.
Przede wszystkim koszenie trawy o dużej wysokości i gęstości najlepiej wykonywać przy użyciu tarczy tnącej, aby możliwie jak najbardziej obniżyć ryzyko zaklinowania się mechanizmu tnącego w gęstych zaroślach – w ekstremalnych przypadkach żyłka tnąca często okazuje się niepotrzebnym utrudnieniem. Przed rozpoczęciem pracy na wymagającym terenie zwróć także szczególną uwagę na stan ostrzy – mocno zużyte lub zardzewiałe noże nie poradzą sobie z dużą roślinnością.
Warto pamiętać, że na tak wymagającym terenie najczęściej konieczna jest praca na wysokich obrotach silnika. Zalecamy wykonywanie półkolistych ruchów oraz koszenie jednorazowo mniejszego obszaru w nieco wolniejszym tempie, niż zazwyczaj, także ze względu na ograniczoną widoczność – w wysokiej trawie dużo trudniej dostrzec śmieci, kamienie i inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty.
Czas pracy kosą spalinową – jak długo można kosić?
Wpływ drgań mechanicznych na zdrowie jest niekorzystny również w przypadku tak kompaktowych rozwiązań jak podkaszarki i kosy spalinowe. Częste i długotrwałe narażenie na wibracje może być przyczyną drętwienia rąk, problemów z ostrością widzenia, czy też wystąpieniem innych objawów zespołu wibracyjnego, dlatego również w przypadku wibracji wywołanych działaniem silnika kosy spalinowej, warto co kilkadziesiąt minut robić przerwy i w miarę możliwości nie przekraczać dwóch godzin pracy dziennie przy jej użyciu.
Cennik koszenia trawy kosą spalinową
Jeżeli nie posiadamy własnej kosy spalinowej lub obawiamy się pracy przy jej użyciu, możemy z powodzeniem wynająć firmę koszącą bądź osobę zajmującą się obsługą podkaszarek zawodowo. W zależności od regionu i zróżnicowania terenu koszt takiej usługi wynosi 1-2 zł za m2.
Zawodowcy wykorzystują do pracy profesjonalne kosy renomowanych marek Husqvarna, Kärcher, Bosch, Gardena, Ryobi oraz Makita, których produkty już teraz znajdziesz w sklepie ISPRZET.