Podkaszarka coraz częściej staje się obowiązkowym wyposażeniem wielu gospodarstw domowych. Ułatwia koszenie trawy w ciasnych i trudnodostępnych miejscach, w których kosiarka do trawy mogłaby sobie nie poradzić. Użytkownicy mogą zdecydować się na podkaszarki elektryczne zasilane z sieci oraz podkaszarki akumulatorowe o dużo większej mobilności. Które rozwiązanie będzie najlepsze? Zanim przejdziemy do szczegółów, omówmy najpierw zastosowanie podkaszarek.
Podkaszarki do trawy – zastosowanie, zalety
Ten, kto chociaż raz w życiu miał okazję pracować podkaszarką, z pewnością docenił jej możliwości. Nie jest to duże urządzenie, a waga większości egzemplarzy nie przekracza paru kilogramów. Jakie jest zastosowanie podkaszarek? Podkaszarki służą do podcinania trawy w trudno dostępnych miejscach. Łatwo nimi manewrować, przez co doskonale sprawdzą się do pielęgnacji ogrodu nawet w niewielkich przestrzeniach np. wokół drzew, krzewów czy wzdłuż chodnika. Moc silnika w przypadku podkaszarek nie pozwala na przycinanie gęstej i wysokiej trawy. W takim przypadku dużo lepiej sprawdzi się kosa spalinowa.
Podkaszarka czy kosa spalinowa? Co wybrać?
W zależności od powierzchni trawnika oraz formy terenu, należy zastanowić się nad zakupem odpowiedniego rozwiązania. Istnieje niewielka, ale jednak zasadnicza różnica pomiędzy podkaszarkami a kosami spalinowymi. Podkaszarki są względnie lekkie i bardziej poręczne. Kosy spalinowe natomiast przeznaczone są do bardziej wymagających prac pielęgnacyjnych. Dysponują mocniejszymi silnikami i bez problemu poradzą sobie z gęstą i wysoką roślinnością. Można je z powodzeniem wykorzystywać na większej powierzchni i mogą one stanowić pewną alternatywę dla kosiarek.
⬇️ Polecany sprzęt ogrodowy
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32...
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32 (bez akumulatora)1 207,91 zł1 171,67 złMyjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact
Myjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact2 333,64 zł1 970,05 zł
Podkaszarki elektryczne
To najpopularniejszy rodzaj podkaszarek. Wyposażone są w niewielki silnik elektryczny, który zasilany jest bezpośrednio z sieci elektroenergetycznej. Podkaszarki elektryczne dysponują przyzwoitymi parametrami pracy, ale do działania wymagają stałego połączenia z gniazdkiem elektrycznym. Stanowi to pewne ograniczenie, tym bardziej, że nie zaleca się łączenia przewodów elektrycznych na odległość dłuższą niż 25 metrów (z uwagi na występujące straty napięcia). W przypadku mało wymagających prac ogrodowych, wystarczy urządzenie o mocy do 500 W. Jeżeli natomiast planujemy bardziej intensywne działania, wtedy należy zaopatrzyć się w przecinarkę z silnikiem o mocy powyżej 500 W. Na plus zasługują ceny podkaszarek elektrycznych, które wahają się już od kilkudziesięciu do paruset złotych.
Podkaszarki akumulatorowe
Pomimo sporej mobilności i przystępnych cen, podkaszarki zasilane akumulatorowo nadal nie są tak popularne wśród użytkowników co podkaszarki zasilane z sieci. Bez wątpienia ten rodzaj podkaszarek polecany jest wszędzie tam, gdzie dostęp do gniazdka elektrycznego jest utrudniony lub niemożliwy. Nie wymagają żadnego przygotowania ani specjalnej eksploatacji. Wystarczy włożyć naładowany akumulator i nie przejmować się rozwijaniem przewodów elektrycznych. Tak wysoka mobilność ma niestety drugą stronę medalu. Czas pracy podkaszarki akumulatorowej ograniczony jest pojemnością baterii. Jeżeli planujemy dłuższe prace z wykorzystaniem tego urządzenia, powinniśmy zainwestować w dodatkowy akumulator.
Podkaszarka Gardena
Element tnący w podkaszarce – nóż czy żyłka?
Niestety podkaszarka sama w sobie nie będzie zdolna do przycinania trawy. Należy zaopatrzyć się dodatkowo w odpowiedni element tnący, który najczęściej dołączany jest w komplecie razem ze sprzętem. Na rynku funkcjonują najczęściej dwa rozwiązania: nóż i żyłka. Co najlepiej wybrać? Zwykła żyłka doskonale sprawdzi się do cięcia większości roślin. Jest rozwiązaniem uniwersalnym, jednak może łatwo pękać przy kontakcie z twardymi obiektami takimi jak np. mur czy pień drzewa. Jeżeli nasz ogród obfituje w wiele podobnych przeszkód, lepszym rozwiązaniem będzie zakup podkaszarki z nożem tnącym. Jest on bardziej odporny na uderzenia w porównaniu do żyłki i lepiej nada się do przycinania grubszej trawy czy chwastów. Mniej znanym rozwiązaniem są tarcze tnące, które mają zastosowanie w kosach spalinowych do zastosowań profesjonalnych. Tarcza tnąca najlepiej poradzi sobie z gęstą roślinnością i karczowaniem sporego obszaru.
Rodzaje głowic w podkaszarkach żyłkowych
Warto w tym punkcie dodać, że podkaszarki żyłkowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju głowice, które różnią się przede wszystkim sposobem podawania żyłki. Najmniej wygodne są głowice ręczne, które w momencie pęknięcia żyłki, wymagają zatrzymania podkaszarki i wysunięcia żyłki ręcznie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są głowice półautomatyczne, które umożliwiają wysunięcie żyłki podczas pracy podkaszarki. Wystarczy tylko docisnąć głowicę do podłoża, tak aby żyłka wysunęła się, a jej nadmiar został przycięty przez znajdujące się na obudowie niewielkie ostrza. Jeszcze innym rozwiązaniem są głowice automatyczne, w których żyłka wysuwa się samoczynnie w trakcie pracy podkaszarką. Niestety sprzęt wyposażony w taką głowicę jest również odpowiednio droższy.
Podkaszarki to niedrogi i bardzo przydatny sprzęt dla większości osób posiadających niewielki trawnik. Pracują dużo ciszej i są lżejsze od kos spalinowych. Niestety nie sprawdzą się podczas cięcia gęstych zarośli i wysokich traw. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą podkaszarek takich marek jak Ryobi oraz Gardena. Jeżeli nie wiesz którą podkaszarkę wybrać, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci w każdym aspekcie i dobierzemy najlepsze rozwiązanie, idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.
Zobacz także naszą szeroką ofertę jeśli chodzi o narzędzia ogrodnicze: pilarki elektryczne, nożyce do gałęzi, sekatory, grabie oraz piły łańcuchowe.