Obróbka betonu wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i posiadania podstawowej wiedzy technicznej. Dotyczy to również cięcia betonu, które nie należy do zadań prostych i przyjemnych. To właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się w dzisiejszym poradniku i podpowiemy, jak prawidłowo ciąć beton techniką diamentową, a także jakie maszyny do cięcia betonu znajdziemy na rynku.
Dlaczego cięcie betonu nie jest łatwe?
Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, a na rynku znajdziemy różne rodzaje i klasy betonu. Materiał ten składa się z mieszanki cementu, wody i kruszywa, a także różnych uszlachetniaczy. Po wyschnięciu beton jest niezwykle twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne. To, co z jednej strony staje się jego ogromną zaletą, tak z drugiej powoduje duże trudności z obróbką. Cięcie betonu wymaga zastosowania specjalnych tarcz diamentowych (w tym tarcz tnących i ściernych), a także wyboru jednej z technik cięcia – na sucho lub na mokro. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, gdy zachodzi potrzeba cięcia betonu zbrojonego.
Cięcie betonu techniką na sucho
W przypadku szybkiej i półprofesjonalnej obróbki betonu, wykorzystuje się specjalne tarcze diamentowe, które chłodzone są powietrzem. Diamentowe cięcie betonu na sucho jest mniej efektywne niż technika cięcia na mokro. Wynika to zarówno z konstrukcji samych tarcz, które muszą posiadać specjalne przestrzenie odprowadzające ciepło (niższa precyzja cięcia), a także konieczności robienia przerw podczas cięcia, w celu schłodzenia tarczy. Niestety ryzyko jej przegrzania podczas intensywnej pracy jest całkiem realne, a to może doprowadzić do zagrażającej zdrowiu lub życiu sytuacji.
Kolejną wadą cięcia betonu na sucho jest ogromne pylenie, które można w dużym stopniu zniwelować stosując przeznaczone do tego odkurzacze budowlane. Bez tego rozwiązania należy zaopatrzyć się w stosowne maski, które pozwolą oddychać powietrzem wolnym od szkodliwych dla zdrowia pyłów. Podsumowując, technika cięcia betonu na sucho stosowana jest wtedy, gdy nie przykłada się większej uwagi do precyzji cięcia, a obróbka realizowana jest na szybko bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Tarcza diamentowa Husqvarna Cut-N-Break EL 35...
Tarcza diamentowa Husqvarna Cut-N-Break EL 35 CNB 230 mm do betonu987,91 zł889,00 złTarcza diamentowa Husqvarna Elite-Cut GS50 400...
Tarcza diamentowa Husqvarna Elite-Cut GS50 400 mm do betonu i cegły799,50 zł743,54 zł
Cięcie betonu techniką na mokro
Bezpyłowe cięcie betonu techniką na mokro jest wysoce korzystne w przypadku prac profesjonalnych. Za chłodzenie tarczy tnącej odpowiada zwykła woda, która skutecznie zmniejsza ryzyko przegrzania tarczy i wydłuża jej żywotność. Jednocześnie chłodzenie cieczą przekłada się na większą precyzję cięcia. To właśnie przy pomocy tej techniki wykonuje się m.in. szczeliny dylatacyjne i rowki antypoślizgowe.
Ogromną zaletą cięcia betonu na mokro jest możliwość pracy ciągłej bez robienia przerw na schładzanie tarczy (pod warunkiem zachowania stałego dopływu chłodziwa). Tym samym cięcie betonu piłami na mokro jest znacznie szybsze niż w przypadku cięcia betonu na sucho. Jeszcze inną korzyścią podczas obróbki na mokro jest brak szkodliwego pylenia, ponieważ chłodziwo skutecznie wiąże ścier i inne powstałe zanieczyszczenia. Obszar roboczy staje się czystszy, co jest niebagatelną korzyścią zarówno dla zdrowia i komfortu samego operatora maszyny, jak i osób postronnych w najbliższej okolicy.
Cięcie betonu zbrojonego
Beton zbrojony wyróżnia się jeszcze większą odpornością na uszkodzenia niż tradycyjna mieszanka. Tym samym w przypadku cięcia betonu zbrojonego należy wybrać przystosowane do tego urządzenia i tarcze tnące. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tarcz diamentowych o wysokiej klasie wytrzymałości segmentów. Takie narzędzia tnące równie dobrze poradzą sobie z betonem, jak i zatopionymi w nim stalowymi żebrowanymi prętami. Najczęściej tego rodzaju tarcze do cięcia betonu zbrojonego wykonywane są techniką spawania laserowego, która daje gwarancję solidnego połączenia segmentów tnących z korpusem tarczy.
Z uwagi na wszystkie powyższe informacje, wybór tarczy tnącej do betonu zbrojonego powinien być dobrze przemyślany. O ile w przypadku cięcia zwykłego betonu wystarczy tarcza diamentowa wykonana w technologii spiekania lub lutowania segmentów tnących, tak w przypadku betonu zbrojonego konieczne jest zastosowanie wytrzymałych tarcz ze segmentami zgrzewanymi laserowo.
Czym ciąć beton? Rodzaje urządzeń i maszyn
Skoro wiemy już, jakimi tarczami ciąć beton, to pora przejrzeć dostępne na rynku urządzenia i maszyny przeznaczone do cięcia betonu. W przypadku amatorskich prac na potrzeby domowe, do cięcia betonu na niewielkiej powierzchni można wykorzystać szlifierki kątowe, czyli podstawowe elektronarzędzia, które znajdują się w niemal każdym domowym warsztacie.
W przypadku prac budowlanych i cięciu większych konstrukcji betonowych, wykorzystuje się o wiele większe przecinarki pierścieniowe. Najczęściej tego typu przecinarki funkcjonują w odmianach spalinowych, aczkolwiek popularność zyskują urządzenia akumulatorowe. Specjalistyczną grupą urządzeń tnących są natomiast piły ścienne do betonu oraz piły linowe.
Do najcięższych maszyn zaliczają się z kolei przecinarki jezdne do betonu. Z uwagi na swoją ogromną masę, która może wynosić nawet 200 kg, tego rodzaju sprzęt budowlany prowadzony jest po nawierzchni betonowej (w zależności od modelu, przecinarki mogą posiadać nawet własny napęd). Piły jezdne wykorzystywane są głównie do wykonywania dylatacji na powierzchni betonu, dzięki czemu zyskuje się kontrolę nad procesem wysychania i naturalnego pękania betonu. Takie nacięcia wykonuje się jeszcze przed całkowitym stężeniem nawierzchni.
Jezdna przecinarka spalinowa Mimal PDM350 (350...
Jezdna przecinarka spalinowa Mimal PDM350 (350 mm), głębokość cięcia 110 mm9 212,70 zł7 799,00 złRęczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770...
Ręczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770 (300 mm), głębokość cięcia 100 mm4 941,28 zł4 545,98 złSzlifierka kątowa AEG PowerTools WS 8-125S
Szlifierka kątowa AEG PowerTools WS 8-125S339,98 zł275,38 złSzlifierka kątowa Ryobi EAG2000RS (+ walizka)
Szlifierka kątowa Ryobi EAG2000RS (+ walizka)649,00 zł636,02 zł
Jak bezpiecznie ciąć beton?
Obróbka betonu to bardzo wymagające i niebezpieczne zajęcie. O ile wiercenie w betonie nie wymaga aż tak kompleksowego przygotowania, tak cięcie tego materiału powinno być realizowane z uwzględnieniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Niezbędna odzież BHP obejmuje przede wszystkim gogle lub okulary ochronne i buty robocze (najlepiej ze stalowymi noskami). Oprócz tego warto wyposażyć się w maskę przeciwpyłową, słuchawki lub zatyczki do uszu, a także ściśle przylegające do dłoni rękawice robocze. Obowiązkowo należy wystrzegać się luźnej odzieży BHP, która może wkręcić się w tarczę tnącą i spowodować poważne obrażenia. Spodnie czy bluzy robocze powinny ściśle przylegać do powierzchni ciała.
Bezpieczeństwo dotyczy także techniki cięcia betonu. Nie wolno tego robić ze szlifierką uniesioną ponad linię barków czy stojąc na drabinie. Pozycja ciała podczas cięcia betonu powinna być stabilna i zapewniać swobodę ruchów. Ponadto podczas cięcia należy stale kontrolować pracę piły i zwracać uwagę na wszelkie wibracje czy bicie. Z uwagi na swoją konstrukcję, tarczę tnącą należy prowadzić wyłącznie w linii prostej i nie wywierać na niej nacisku bocznego (grozi to pęknięciem lub zakleszczeniem się tarczy).
Na koniec trzeba dodać, że operator maszyny powinien trzymać stałe tempo cięcia i pozwolić tarczy ciąć we własnym tempie. Gdy dojdzie do odczuwalnego i słyszalnego spadku obrotów urządzenia, należy zmniejszyć docisk tarczy oraz jej prędkośc posuwu względem obrabianego materiału.
Przy okazji sprawdź również ofeorwane przez nas wibratory do betonu!