Wojskowe agregaty prądotwórcze znane są ze swojej topornej, ale niezawodnej konstrukcji. Tego typu generatory najczęściej montowane są na przyczepach z kółkami, dzięki czemu łatwo je przetransportować – nawet samochodem osobowym. Niestety dostęp do agregatów wojskowych jest mocno ograniczony, a wtedy szukamy czegoś podobnego. Czym zastąpić agregat wojskowy i jakie generatory prądotwórcze słyną z równie wysokiej niezawodności? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku.
Agregat wojskowy – definicja, zastosowanie
Agregaty wojskowe to duże i ciężkie agregaty prądotwórcze, które umieszcza się na przyczepach. Taki zabieg pozwala szybko przetransportować je w miejsce pozbawione dostępu do energii elektrycznej, gdzie zapotrzebowanie na takową właśnie się pojawiło. Wojskowe generatory prądu cechują się niezawodnością nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, np. na mrozie. Najczęściej napędem prądnicy (alternatora) jest silnik benzynowy, przez co jego rozruch nie powinien stanowić problemu.
Obecnie na rynku znajdziemy już głównie używane i niekiedy mocno wyeksploatowane wojskowe agregaty prądotwórcze, które pomimo upływu wielu lat są nadal w pełni sprawne i funkcjonalne. Za popularny agregat prądotwórczy PAB 4 o mocy 4,8 kW 230 V w dobrym stanie przyjdzie nam zapłacić od 2 do 5 tys zł.
Czym zastąpić agregat wojskowy?
Patrząc na zastosowanie agregatów wojskowych, jako alternatywę należy traktować niezawodne generatory prądu o napędzie benzynowym, które posiadają dobre zabezpieczenia przed wpływem wilgoci i pyłów. Oczywiście powinny być na tyle mocne, aby zasilić urządzenia na poligonie czy podczas różnych akcji wojskowych. Idealnie, gdyby zastępczy agregat prądotwórczy posiadał kółka transportowe, ułatwiające jego załadunek na przyczepę.
Czy w roli agregatów wojskowych sprawdzą się generatory na ropę (dieslowskie)? Z pewnością są one bardzo wytrzymałe i bardziej oszczędne, jednak ich rozruch w skrajnie niskich temperaturach może okazać się trudny lub wręcz niemożliwy. Niemniej jeśli planujemy wykorzystanie generatora wyłącznie w bardziej sprzyjających warunkach, to z pewnością modele diesla mogą okazać się tu lepszym wyborem.
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power GDA 2500i1 899,00 zł1 576,17 złAgregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power...
Agregat prądotwórczy jednofazowy Daewoo Power GDA 3500E AVR2 299,01 zł1 908,18 zł
Optymalne parametry agregatu wojskowego
Dobry agregat prądotwórczy na potrzeby wojskowe powinien być przede wszystkim niezawodny bez względu na porę dnia i roku. Najlepiej gdyby zapewniał moc wyjściową na poziomie przynajmniej 4 kW i oferował możliwość podłączenia urządzeń 3-fazowych. Wszystko jednak zależy od konkretnego przeznaczenia agregatu wojskowego. Jeżeli zachodzi potrzeba zasilania wielu energochłonnych urządzeń, wtedy warto sięgnąć po agregaty wojskowe o mocy pozornej 25 lub nawet 50 kVa.
Warto jednak zaznaczyć, że producenci agregatów prądotwórczych bardzo często włączają do swojej oferty równie mocne i niezawodne maszyny, jak te użytkowane przez wojsko. Tym samym jeżeli szukamy solidnego generatora prądotwórczego do firmy czy do domu, to bez trudu znajdziemy odpowiednio dopasowany do własnych wymagań model. Co ciekawe, oznaczenie agregatu jako wojskowego, wcale nie oznacza jego wyłącznego przeznaczenia na użytek militarny. Tego typu sprzęt bez trudu kupimy na portalach aukcyjnych i możemy z niego korzystać gdziekolwiek tego potrzebujemy – do zasilania domu, działki, campingu, elektronarzędzi na budowie czy budynku przedsiębiorstwa.
Agregat do pracy w terenie – jaki wybrać?
Przy wyborze wojskowego agregatu prądotwórczego musimy kierować się przede wszystkim jego generowaną mocą i rozmiarami – w tym wagą. Jeżeli nie ma możliwości zakupu agregatu zabudowanego na przyczepie, to dobrym rozwiązaniem może okazać się generator z ramą na kółkach. Oprócz tego warto spojrzeć na takie parametry techniczne jak rodzaj paliwa, pojemność zbiornika i czas pracy agregatu na pełnym zbiorniku, a także sposób rozruchu. Na rynku znajdziemy agregaty z rozruchem ręcznym (przy pomocy linki rozrusznika), nożnym oraz elektrycznym. Jeśli planujemy zasilać przy pomocy agregatu czułe urządzenia i elektronarzędzia, warto wybrać model wyposażony w system AVR.
Sporym udogodnieniem będą wspomniane już kółka transportowe. Generatory prądotwórcze nie należą do lekkiego i poręcznego sprzętu, a niektóre profesjonalne urządzenia potrafią ważyć dobre kilkadziesiąt kilogramów. Jeżeli planujemy częsty transport agregatu np. na przyczepie samochodowej, to kółka transportowe znacząco ułatwią jego załadunek i rozładunek.
Jeszcze inną kwestią jest wysoka klasa odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne – w tym wilgoć i zapylenie. Agregat wojskowy przystosowany do pracy na otwartej przestrzeni powinien zapewniać dobrą ochronę zarówno wewnętrznych mechanizmów ruchomych, jak i przed przypadkowym kontaktem z nimi przez osoby trzecie. Skuteczność ochrony generatora przed wnikaniem pyłów i wilgoci wyraża się poprzez stopnie ochrony IP, o czym można również przeczytać na naszym blogu.
Wojskowe agregaty prądotwórcze – co polecamy?
Jeżeli szukasz niezawodnego i solidnego agregatu prądotwórczego do pracy w terenie, to koniecznie sprawdź oferowane przez nas modele takich marek jak Pramac, Sumera Motor, Wacker Neuson, Altrad Belle, Endress, Chicago Pneumatic, Champion, Benza, Fogo, Kärcher, Milwaukee oraz Könner & Söhnen. W zależności od półki cenowej, poszczególne urządzenia mogą posiadać mniej lub bardziej rozbudowany systemy bezpieczeństwa i ochrony zarówno podzespołów, jak i użytkownika. W naszym sklepie zamówisz agregaty benzynowe, diesla oraz dwupaliwowe (benzyna + LPG). Ostatnią nowością w naszym sklepie są agregaty prądotwórcze Kruzer oraz agregaty prądotwórcze Daewoo. Skontaktuj się z nami, a my dobierzemy dla Ciebie profesjonalny agregat prądotwórczy, który doskonale sprawdzi się w terenie! Sprawdź również, jaki agregat prądotwórczy do domu lub na działkę wybrać.