W szeroko pojmowanym budownictwie, wykorzystuje się różne rodzaje zagęszczarek, które służą do ubijania i stabilizacji podłoża. W niektórych sytuacjach stosowane są zagęszczarki elektryczne – przewodowe lub akumulatorowe, które nie wytwarzają szkodliwych spalin i pracują ciszej od modeli spalinowych. Co jeszcze warto wiedzieć o zagęszczarkach elektrycznych i ile kosztują takie maszyny? Zapraszamy do naszego dzisiejszego poradnika!
Podział i zasilanie zagęszczarek
Obecnie na rynku można znaleźć podstawowy podział zagęszczarek na wersje stopowe (tzw. ubijaki) oraz płytowe (zagęszczarki jednokierunkowe i zagęszczarki dwukierunkowe). Osobną grupę sprzętu stanowią zagęszczarki podwieszane, przydatne do stabilizacji gruntu o wysokim nachyleniu.
W przypadku zagęszczarek stopowych i płytowych, mamy najczęściej do czynienia z maszynami napędzanymi silnikami spalinowymi (benzyna lub Diesel). Jest to podyktowane tym, że zagęszczarki muszą operować często na otwartym terenie, pozbawionym dostępu do stałego źródła energii elektrycznej. W dodatku w grę wchodzi specyfika pracy tych urządzeń, które muszą poruszać się w różnych kierunkach, a jednocześnie nie są to urządzenia bardzo zwrotne (tak jak np. kosiarki do trawy, które można wygodnie kontrolować co do kilku centymetrów). Tym samym plączące się pod nogami kable elektryczne, mogłyby stanowić duże zagrożenie dla operatora maszyny, który powinien skupić się na prowadzeniu sprzętu o masie kilkudziesięciu kilogramów lub nawet więcej.
Zagęszczarka rewersyjna 275 kg Wacker Neuson...
Zagęszczarka rewersyjna 275 kg Wacker Neuson DPU 3760 He, 600 mm, rozruch elektryczny52 401,59 zł32 349,00 zł
Czym są zagęszczarki elektryczne?
Zagęszczarki elektryczne to specjalna grupa zagęszczarek zasilania energią elektryczną – przewodowo z gniazda elektrycznego lub bezprzewodowo z akumulatora. Z uwagi na wydajność silników elektrycznych i masę samych urządzeń, najczęściej są to ubijaki i lekkie modele jednokierunkowe. Niemniej w ofercie m.in. marki Wacker Neuson można znaleźć ciężkie zagęszczarki rewersyjne, zasilane w pełni akumulatorowo. O ile przewodowe zagęszczarki nie są nowością na rynku, tak urządzenia zasilane przy pomocy akumulatora stanowią już większą innowację.
Zalety zagęszczarek elektrycznych
Do głównych zalet zagęszczarek elektrycznych zaliczyć można:
- bezemisyjną pracę (brak szkodliwych dla środowiska spalin),
- łatwy serwis i konserwację maszyn,
- bezproblemowy i wygodny rozruch nawet w niskich temperaturach,
- niskie koszty eksploatacji,
- niski poziom wibracji przenoszony na dłonie i ramiona operatora.
Warto rozwinąć ten wątek, ponieważ elektryczne modele zagęszczarek stale zyskują na popularności i mogą zainteresować szerokie grono odbiorców.
Brak szkodliwych spalin
Zarówno zagęszczarki, jak i pozostały sprzęt budowlany zasilany energią elektryczną, nie emituje szkodliwych dla zdrowia i środowiska spalin. Jednocześnie tego rodzaju urządzenia mogą pracować w przestrzeniach zamkniętych — oczywiście jeśli wymaga tego sytuacja. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za korzystaniem z maszyn elektrycznych jest narastająca troska o środowisko naturalne.
Łatwy serwis i konserwacja
Elektryczne modele zagęszczarek o wiele łatwiej serwisować. Silniki elektryczne są mniej skomplikowane niż spalinowe i posiadają mniej ruchomych elementów. Tym samym nie wymagają tak skomplikowanych czynności serwisowych i w praktyce pozostają niemal bezobsługowe przez cały okres eksploatacji maszyny. Dochodzi do tego często stosowany bezpośredni napęd bez użycia paska klinowego.
Wygodne użytkowanie
Zagęszczarki zasilane energią elektryczną pozostają wysoce komfortowe i wygodne w użytkowaniu. Docenią to dotychczasowi użytkownicy maszyn spalinowych. Zagęszczarka elektryczna uruchamiana jest przy pomocy jednego przycisku, a rozruch maszyny jest bezproblemowy także w niskich temperaturach – co w przypadku silników wysokoprężnych może stanowić poważny problem.
Niskie koszty eksploatacji
Silniki elektryczne nawet pomimo rosnących cen energii, nadal pozostają tańsze w eksploatacji, niż silniki spalinowe o podobnej mocy. Tym samym korzystanie z elektrycznych zagęszczarek może przynieść wymierne korzyści dla firmowego portfela.
Niski poziom wibracji
Silnik elektryczny wytwarza o wiele mniejszy poziom wibracji niż silnik spalinowy. W przypadku zagęszczarek również będzie to zauważalne, pomimo charakterystyki pracy tych urządzeń.
Zagęszczarka elektryczna – przewodowa czy akumulatorowa?
Przy wyborze zagęszczarki elektrycznej trzeba wziąć pod uwagę sposób jej zasilania: przewodowy lub akumulatorowy. Niestety oba te rozwiązania mają swoje unikalne zalety i wady. O ile zagęszczarka przewodowa może pracować bez przerwy, tak wersja akumulatorowa wymaga regularnego ładowania baterii, a tym samym wymusza stosowanie przerw podczas pracy. Z drugiej strony operowanie zagęszczarką z podłączonym kablem elektrycznym wymaga większego skupienia i obserwowania przestrzeni wokół niej, podczas gdy modele na akumulator pozostają w pełni mobilne.
Ile kosztuje zagęszczarka na prąd elektryczny?
Za średniej klasy ubijak akumulatorowy trzeba zapłacić od 16 do 30 tys. zł. W podobnym przedziale oscylują zagęszczarki jednokierunkowe. Tańsze będą natomiast urządzenia przewodowe, za zagęszczarkę jednokierunkową zasilaną tym sposobem trzeba zapłacić ok. 5–6 tys. zł.