Wiertła należą do narzędzi skrawających. Ich głównym zadaniem jest wiercenie czyli wykonywanie otworów w różnych materiałach. W zależności od budowy wiertła, możliwa jest obróbka takich powierzchni jak drewno, beton, cegła, metal i wiele więcej – również szkło. Przedstawiamy najważniejsze informacje, związane z wiertłami, ich zastosowaniem oraz budową.
Rodzaje wierteł z uwagi na ich budowę
Wiertła kręte
Jest to najpopularniejszy rodzaj wierteł, wykorzystywany do wykonywania otworów walcowych w wielu materiałach. Produkowane są ze stali szybkotnącej, narzędziowej lub z węglików spiekanych. Wiertła kręte stosuje się do wykonywania otworów na gotowo lub do dalszej obróbki czy też pod późniejsze gwintowanie.
Wiertła koronowe
Przystosowane są do wiercenia otworów o większych średnicach, nawet w bardzo twardych materiałach. Wiertła koronowe wykonuje się najczęściej ze stali, diamentu lub węglika spiekanego. Wyglądem znacząco odbiegają od klasycznych wierteł krętych. Wiertła koronowe przypominające kształtem rurę, stosowane są do wiercenie głębokich otworów – również na wylot. Wiertła z końcówką w kształcie garnka, używa się natomiast do wiercenia płytszych otworów. Ten rodzaj wierteł stosuje się do takich materiałów jak cegła, beton, gres, kamień, ceramika a także szkło. Do jednych z najpopularniejszych producentów wierteł koronowych diamentowych należą m.in. Husqvarna, Tyrolit oraz Dr. Schulze.
Wiertła spiralne
Są to typowe wiertła, służące do wiercenia w drewnie. Ich rowek wiórkowy jest spory i specjalnie ukształtowany, tak aby skutecznie usuwać nadmiar wiórów. Przystosowane są do wiercenia otworów o niewielkiej średnicy i głębokości. Dzięki specjalnemu stożkowi centrującemu, wiertło spiralne lepiej penetruje materiał i jest stabilniejsze podczas wiercenia.
Wiertła piórowe
Inaczej nazywane wiertłami łopatkowymi lub płaskimi, również służą do wiercenia w drewnie, jednak charakteryzują się mniejszą precyzją niż wspomniane wiertła kręte. Można je z kolei wykorzystać do wiercenia większych otworów, nawet do 45 mm średnicy. Wiertła piórowe nie posiadają charakterystycznych rowków do odprowadzania wiórów, a składają się z dwóch zwoi, ułożonych prosto. Wiertło to można z powodzeniem stosować do wiercenia ręcznego.
Wiertnica rdzeniowa Husqvarna DM 400
Wiertła do betonu
Wiercenie w betonie i podobnych materiałach, takich jak cegła czy kamień, wymaga użycia odpowiednio wytrzymałych wierteł oraz mocnych elektronarzędzi. Do wiercenia w betonie stosuje się głównie wiertła widiowe, diamentowe oraz udarowe. Co do rodzaju wierteł, najczęściej są to typowe wiertła kręte oraz koronowe. W przypadku wierteł koronowych, można napotkać się na modele o długości nawet do 500 mm. Wiercenie w betonie zbrojonym wymaga użycia wyjątkowo wytrzymałych wierteł. W tym celu dobrze sprawdzą się wiertła kręte tytanowo-węglowe lub specjalne diamentowe wiertła koronowe. Do wiercenia w betonie otworów o większych średnicach, wykorzystuje się wiertnice rdzeniowe. Sprzęt ten w połączeniu z diamentowymi wiertłami koronowymi, jest w stanie bez problemu przedrzeć się przez grube ściany betonowe – w tym zbrojone. Czołowymi producentami wiertnic rdzeniowych są: Husqvarna, Milwaukee, Tyrolit, Dr. Schulze, Chicago Pneumatic, Atlas Copco.
Wiertła do drewna
Wiercenie w drewnie można wykonać za pomocą kilku rodzajów wierteł. Najważniejsze jest, aby odpowiednio dostosować wiertło do przeznaczenia otworu, jego średnicy oraz głębokości. W przypadku średniej wielkości otworów, można zastosować wiertła kręte. Jeżeli zależy nam na większej precyzji, należy sięgnąć po wiertła spiralne. Oczywiście do wiercenia w drewnie, można wykorzystać przystosowane do tego i omawiane wcześniej wiertła piórowe. Trzeba się jednak liczyć z ich mniejszą dokładnością.
Wiertła do płytek i gresu
Nie trzeba udowadniać, że zarówno płytki ceramiczne oraz płytki gresowe, należą do bardzo twardych materiałów. To oznacza, że do wiercenia w nich, należy używać odpowiednio wytrzymałych narzędzi. Nie trzeba się długo zastanawiać nad wyborem właściwego wiertła do tych materiałów – oczywiście najlepiej zdecydować się na wiertła diamentowe lub specjalistyczne wiertła z węglika spiekanego (tzw. widiowe). Są odpowiednio wytrzymałe, aby sprostać tak ciężkiej pracy. Jeżeli chodzi o rodzaj wiertła, to głównie stosuje się wiertła kręte, koronowe oraz specjalne wiertła płetwowe.
Sprzęt do wiercenia
Rynek obfituje w różnego rodzaju sprzęt do wiercenia. Najpopularniejszymi urządzeniami są chyba wszystkim znane wiertarki, wiertarko-wkrętartki oraz młotowiertarki. Wybór właściwego sprzętu w tej kategorii jest bardzo duży. W naszej ofercie dysponujemy produktami sprawdzonej marki Milwaukee. Elektronarzędzia tego producenta, cechują się najwyższą jakością, mocą oraz wytrzymałością.