Szlifierka kątowa to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi, które znajduje się niemal w każdym warsztacie. Potocznie nazywana gumówką lub diaxem, doskonale sprawdza się podczas cięcia, szlifowania, polerowania czy ostrzenia – wszystko zależy od zastosowanej tarczy lub nakładki. Czym jednak wyróżnia się szlifierka kątowa akumulatorowa od tradycyjnych szlifierek przewodowych? Zanim do tego przejdziemy, sprawdźmy dlaczego szlifierki kątowe stały się tak popularne i wręcz niezastąpione.
Szlifierka kątowa – zastosowanie
Zapewne wszyscy majsterkowicze potwierdzą, że szlifierka kątowa to bardzo wszechstronne narzędzie. Najczęściej stosowana do obróbki twardych materiałów, takich jak beton, blacha, metal, pręty zbrojeniowe lub ceramika. Co ciekawe, przysłowiowej gumówki można używać nie tylko do cięcia, ale chociażby do szlifowania. Niestety z racji swojej budowy, czynność szlifowania za pomocą owej szlifierki nie należy do precyzyjnych. Jeżeli zależy nam na dokładności, lepiej będzie sięgnąć po szlifierkę oscylacyjną lub taśmową. Możliwości użytkowe szlifierki kątowej, zależeć będą od zastosowanej tarczy. Najpopularniejsze są tarcze diamentowe, tarcze z korundu, tarcze łańcuchowe, tarcze półelastyczne oraz ścierne np. listkowe.
Szlifierka kątowa akumulatorowa – zalety
Intensywny rozwój technologiczny sprawił, że elektronarzędzia stały się jeszcze bardziej poręczne i mocniejsze, zachowując przy tym niewielki rozmiar. Dotyczy to również akumulatorowych szlifierek kątowych. Jednym z czołowych producentów, innowacyjnych elektronarzędzi akumulatorowych, jest firma Milwaukee. Nowoczesne systemy zasilania M12 oraz M18 wprowadzone na rynek przez tego producenta, pozwalają na wydajną i długą pracę urządzenia na jednym ładowaniu akumulatora. Dzięki temu bezprzewodowe szlifierki kątowe dorównują mocy tradycyjnym sprzętom, zasilanym bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. W dodatku pełen czas ładowania akumulatora wynosi zaledwie kilkadziesiąt minut. To sprawia, że elektronarzędzia od Milwaukee (w tym omawiane szlifierki kątowe), są w pełni mobilne i niesamowicie wydajne.
Szlifierka kątowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Najtańsze urządzenia tego typu to koszt paruset złotych. Niestety w przypadku elektronarzędzi, niska cena bardzo często oznacza mierną jakość wykonania produktu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup elektronarzędzi ze średniej lub wyższej półki, które poniekąd są droższe, ale jednocześnie zdecydowanie bardziej trwałe i niezawodne.
Czym kierować się podczas zakupu szlifierki kątowej? Bardzo ważnym parametrem będzie moc urządzenia oraz maksymalna średnica obsługiwanych tarcz. Dla domowych zastosowań wystarczą te o średnicy 115 - 125 mm. Kolejnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, to maksymalna prędkość bez obciążenia – im większa, tym lepiej. Warto również zwrócić uwagę na samą ofertę sprzedażową, a konkretnie czy w zestawie sprzedawana jest bateria oraz ładowarka. Niekiedy elementy te należy dokupić osobno.
Bezpieczna praca ze szlifierką kątową
Bezpieczeństwo to podstawowy aspekt, na który należy zwracać uwagę podczas każdej pracy. W przypadku posługiwania się szlifierką kątową, nacisk na bezpieczeństwo powinien być priorytetem dla jej użytkownika. Jak więc posługiwać się szlifierką kątową w sposób niezagrażający sobie i osobom w pobliżu? W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwą odzież ochronną. Niezbędne są okulary oraz rękawice ochronne. Przydatne będą również nauszniki, chroniące użytkownika przed nadmiernym hałasem. Każde narzędzie powinno posiadać dedykowaną instrukcję obsługi, z którą należy się bezwzględnie zapoznać przed pierwszym uruchomieniem sprzętu.
Szalenie istotne jest właściwe zamocowanie tarczy. Nawet niewielki luz może przyczynić się do jej rozerwania i w konsekwencji poważnych uszkodzeń ciała. Bardzo istotnym elementem szlifierki kątowej i niestety często demontowanym, jest osłona tarczy, która chroni użytkownika przed iskrami oraz odłamkami – a przede wszystkim obracającą się tarczą. Operator szlifierki powinien także zwracać uwagę na właściwy docisk tarczy do tnącej powierzchni. Zbyt duży nacisk może negatywnie wpłynąć na wydajność pracy, poprzez zmniejszenie prędkości obrotowej szlifierki. Poza tym zjawisko to może być niebezpieczne. Tarcza pod wpływem zbyt silnego nacisku, może się zdeformować i rozerwać, raniąc przy tym operatora lub osoby postronne. Bez względu na rozmiar szlifierki, nie wolno zapominać o właściwym chłodzeniu jej komponentów. Dlatego też podczas cięcia, starajmy się nie zakrywać otworów wentylacyjnych, które najczęśćiej znajdują się w tylnej części urządzenia.
Polecane szlifierki kątowe akumulatorowe Milwaukee
Zarówno szlifierki kątowe, jak i pozostałe typy elektronarzędzi od Milwaukee, charakteryzują się najwyższą jakością wykonania, niezawodnością oraz wydajnością. Ponadto produkty należące do serii FUEL, gwarantują najwyższą moc dla najbardziej wymagających użytkowników.
Szlifierka kątowa Milwaukee Fuel M18 CAG125XPDB-0X (125 mm)
Ta profesjonalna szlifierka kątowa z bezszczotkowym silnikiem POWERSTATE™, zasilana jest akumulatorowo z wykorzystaniem systemu M18. Przystosowana jest do pracy pod dużym obciążeniem i charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością. Aktywna funkcja REDLINK PLUS™ zabezpiecza narzędzie oraz akumulator przed nadmiernym obciążeniem. Na plus zasługuje również system RAPIDSTOP™, który zatrzymuje tarczę w niecałe 2 sekundy. Model ten obsługuje tarcze o średnicy do 125 mm i umożliwia cięcie na głębokości do 33 mm. Maksymalna prędkość obrotowa bez obciążenia to 8500 obr./min.
Szlifierka kątowa Milwaukee Fuel M18 FLAG230XPDB-121C (230 mm)
Produkt przeznaczony w szczególności do profesjonalnych zastosowań. Model ten działa z akumulatorem M18 i wyposażony został w bezszczotkowy silnik POWERSTATE™. Podobnie jak poprzednio omawiany produkt, ten model również posiada innowacyjny system REDLINK PLUS™, który zabezpiecza urządzenie oraz akumulator przed skutkami nadmiernego przeciążenia. Omawiane urządzenie obsługuje tarcze o średnicy do 230 mm i pozwala na ich wymianę bez użycia dodatkowych narzędzi – wszystko dzięki technologii FIXTEC™. Model ten gwarantuje maksymalną prędkość obrotową bez obciążenia, na poziomie 6600 obr./min.