Każdy większy remont wiąże się nie tylko z inwestycją w odpowiedni sprzęt i elektronarzędzia, ale również z wieloma niedogodnościami. Do takich czynników zalicza się uciążliwy hałas, brudne prace wykończeniowe, niekiedy spore zapylenie i resztki powstałego gruzu i innych śmieci budowlanych. Tym samym sprzątanie po remoncie potrafi wyssać z nas resztki sił i skutecznie zniechęcić do kolejnych tego typu prac w przyszłości. Na szczęście dzięki prostym sposobom i niedrogim urządzeniom myjącym, czyszczenie domu po remoncie przebiega bardzo szybko i skutecznie. Sprawdź już teraz nasze sposoby na sprzątanie domu po zakończonym remoncie!
Zaplanuj prace remontowe w domu
Planowanie remontu jeszcze przed jego rozpoczęciem, to klucz do usprawnienia nie tylko pracy, ale i późniejszego sprzątania. Nie obejdzie się bez zaplanowania rozmieszczenia elementów zabezpieczających, takich jak folia czy płyty OSB. Ich wykorzystanie to konieczność, jeżeli chcemy uniknąć odkurzania każdego pomieszczenia, mebla i kąta – pył i kurz rozniosą się po całym budynku bez względu na to, w którym pokoju trwa remont.
Podstawową czynnością jest oczywiście zabezpieczenie przejść do innych pomieszczeń, szczelne zakrycie mebli i wyłożenie kartonu na podłogę. Jeżeli nieuniknione jest wychodzenie z domu lub mieszkania to takiego rodzaju podkładki warto stosować w sąsiednich salach i korytarzach. Przydatne będą też taśma malarska, która ułatwi szczelne okrycie drzwi, mebli i innych elementów wrażliwych na zabrudzenia oraz wiadra na większe odłamki gruzu. Pamiętaj! Wszystkie te zabezpieczenia ściągamy dopiero bezpośrednio przed sprzątaniem – w przeciwnym razie osadzający się kurz rozniesiemy po całym domu.
Pracuj w myśl zasady: od góry do dołu
Sprzątanie, szczególnie po remoncie, należy dokładnie zaplanować – nieodpowiednio przeprowadzone czyszczenie może skutkować np. pojawieniem się na podłodze ciężkiego do usunięcia błota. Najskuteczniejszą, a jednocześnie najprostszą metodą jest pracowanie od góry, do dołu. W pierwszej kolejności czyścimy więc najwyższe partie naszego mieszkania i stopniowo przesuwamy się niżej.
- Sufit i lampy. Może wydawać się to nieoczywiste, ale przy większym remoncie zanieczyszczenia osadzają się również na suficie! Czyszczenie bezwarunkowo zaczynamy więc od tej partii pomieszczenia, pamiętając, że etap ten wpłynie na późniejsze efekty naszych wysiłków.
- Ściany i okna. Jeżeli okna zostały zachlapane, same środki czyszczące i pielęgnacyjne (w tym również mydło malarskie) mogą sobie nie poradzić, warto więc zastosować specjalne myjki do okien oraz urządzenia do mycia parą (tzw. parownice przemysłowe). Pamiętaj, aby ograniczać skrobanie powierzchni szyb! Jeżeli chcesz mieć pewność, że usunięcie nawet najcięższych zabrudzeń będzie banalnie proste i nie spowoduje żadnych uszkodzeń, wybierz rozwiązania parowe lub elektryczne skrobaczki do szyb.
- Meble. Przed zastosowaniem standardowych preparatów do mebli oraz wody usuń nadmiar kurzu i pyłu. Możesz w tym celu skorzystać z miękkiej końcówki do odkurzacza, pokrytej włosiem.
- Podłogi. Powierzchnie podłogowe należy zawsze czyścić na samym końcu pracy. Pamiętaj, że najpierw należy sprzątnąć je na sucho, przy użyciu odkurzacza, a dopiero później myć wodą. Do porządków na mokro przydadzą się urządzenia czyszczące takie jak mopy elektryczne i szczotki elektryczne do podłogi, a w skrajnych przypadkach profesjonalne szorowarki jednotarczowe.
Odkurzanie podłogi po remoncie
Czyszczenie podłogi to najcięższy, ale na szczęście ostatni etap poremontowego mycia. Zgromadzony na ziemi brud, kurz i pył w pierwszej kolejności wymaga odkurzenia – nigdy nie rozpoczynamy bezpośrednio od mycia na mokro! Skutkiem odwrócenia kolejności czyszczenia jest powstawanie błota, które pozostawia nieestetyczne plamy i jest ciężkie do usunięcia. Pamiętaj, że przed odkurzaniem należy usunąć z pomieszczenia wszelkie większe odłamki tynku. Warto także w pierwszej kolejności zamieść podłogę ręcznie, przy użyciu standardowej zmiotki, aby nie eksploatować nadmiernie naszych urządzeń czyszczących. Na tym etapie prac zdecydowanie przydadzą Ci się pojemne wiadra, w których będziesz mógł wygodnie wynieść gruz i resztki tynku.
Ze względu na rozmiary i ilości powstałych po remoncie zanieczyszczeń, standardowy odkurzacz domowy może sobie nie poradzić. W tym przypadku warto zakupić lub wypożyczyć zdecydowanie wydajniejsze urządzenia, takie jak odkurzacze przemysłowe, odkurzacze budowlane czy też odkurzacze na sucho i mokro. Sprzęt tego typu jest nie tylko mocniejszy, ale i posiada wysoko sprawne filtry powietrza HEPA, wyłapujące nawet do 99,99% zanieczyszczeń.
Mycie okien, luster i blatów
Zastanawiasz się, jak umyć lustro bez smug? Wbrew pozorom jest to dosyć proste zadanie, możliwe do wykonania nawet po sporych pracach remontowych. Uzyskanie perfekcyjnie wypolerowanej powierzchni luster, okien i blatów ułatwią myjki Kärcher do okien i odpowiednie środki czyszczące, które usuną tłuste drobinki brudu – główną przyczynę smug. Dobrze sprawdzą się także tradycyjne rozwiązania, takie jak czyszczenie lustra octem.
⬇️Polecane środki do mycia szyb i luster
Mycie, pielęgnacja i dezynfekcja w jednym!
Jeżeli lubisz innowacyjne rozwiązania, koniecznie przetestuj myjki parowe – wielofunkcyjne urządzenia czyszczące, które usuwają brud przy pomocy gorącej pary wodnej z płytek, parkietów, armatury łazienkowej, a nawet szyb i luster. Sposób działania tego typu narzędzi jest banalnie prosty – wystarczy, że uzupełnisz zbiorniczek wodą, którą parownica podgrzewa aż do uzyskania pary. Nie będziesz potrzebował żadnych środków i preparatów czyszczących!
Mycie parą w domu to rozwiązanie idealne dla alergików – wysoka temperatura nie tylko skutecznie rozpuszcza plamy, ale też skutecznie dezynfekuje, zabijając zarazki, pleśń, grzyby, drożdże, a nawet roztocza i wirusy. Z urządzeń parowych korzystają także domy opieki lekarskiej, szkoły, obiekty gastronomiczne, kliniki weterynaryjne, a nawet placówki farmaceutyczne i szpitale, co tylko potwierdza skuteczność tego typu rozwiązań.
Sprzątanie po remoncie w domu – porady
Jak posprzątać po remoncie? Sprzątanie mieszkania po remoncie to nie lada wyzwanie, dlatego warto trzymać się kilku, najważniejszych zasad:
- Zabezpiecz pomieszczenie przed remontem,
- Sprzątaj od góry do dołu,
- Nigdy nie zaczynaj od sprzątania na mokro,
- Dobierz sprzęt do poziomu zabrudzeń,
- Pamiętaj o dezynfekcji.
Urządzenia czyszczące do domu
Wybierając urządzenia czyszczące do domu chcemy zachować czystość na dłużej i nie martwić się o serwisowanie wybranego sprzętu, dlatego warto wybierać tylko sprawdzone rozwiązania od renomowanych producentów. Gwarancję jakości zapewnią nam takie marki jak Kärcher, Nilfisk, Milwaukee oraz Viper – dystrybutorzy najlepszej jakości urządzeń sprzątających, których produkty już teraz zakupisz w sklepie internetowym ISPRZET!