Bez podstawowych elektronarzędzi ciężko wyobrazić sobie remont domu lub mieszkania, skomplikowane prace budowlane u klienta czy naprawę samochodu lub urządzeń codziennego użytku. Zarówno elektronarzędzia przewodowe, jak i elektronarzędzia akumulatorowe stanowią najczęściej podstawowe wyposażenie domowego warsztatu, podręcznej skrzynki narzędziowej czy magazynu profesjonalnej ekipy remontowo-budowlanej.
Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są niemal wszystkim znane szlifierki kątowe. Dzięki zastosowaniu specjalnych tarcz, możemy za ich pomocą nie tylko ciąć, ale również szlifować i polerować. Niestety montaż tarczy w szlifierce kątowej może wielu początkującym majsterkowiczom przysporzyć niemałych kłopotów. Jak zatem prawidłowo i bezpiecznie wymienić tarczę w szlifierce kątowej? Koniecznie sprawdź nasz poradnik i poznaj przy okazji innowacyjne rozwiązanie marki Bosch, dzięki któremu wymiana narzędzia roboczego w tzw. “gumówce” przebiega bardzo sprawnie.
Rodzaje tarcz do szlifierki
Szlifierka z racji swojej wszechstronności, może być wyposażona w różnego rodzaju tarcze szlifierskie, tarcze fibrowe czy też tarcze listkowe. Każda z nich sprawdzi się przy konkretnej technice obróbki danej powierzchni.
Tarcze do cięcia osiągają najczęściej grubość od 0,8 do 3,2 mm. Służą tylko i wyłącznie do przecinania, wykrawania oraz nacinania różnego rodzaju materiałów. Nie powinny być stosowane do szlifowania! Tarcze do cięcia można podzielić pod kątem wykonania. Będą to m.in. modele płaskie, z ostrzem o profilu ciągłym, segmentowe oraz tzw. tarcze turbo.
Do nieco grubszych zaliczyć trzeba tarcze do szlifowania, które osiągają od 6 do 6,4 mm grubości. Tego typu tarcze charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością powierzchniową, ponieważ muszą sprostać sporym obciążeniom skierowanym na ich czoło. Operowanie tarczami szlifującymi wymaga pracy pod odpowiednim kątem – najczęściej od 20 do 30 stopni nachylenia w stosunku do płaszczyzny obrabianego materiału. Tarcze szlifierskie najczęściej dzieli się pod kątem rodzaju materiału, dla którego zostały przystosowane. Zgodnie z tym możemy wydzielić tarcze do kamienia, stali oraz metalu.
Jeszcze innym rodzajem tarcz montowanych w szlifierkach kątowych są tarcze diamentowe. Z racji swojej olbrzymiej wytrzymałości i odporności na wycieranie, tego typu tarcze idealnie sprawdzą się podczas cięcia twardych materiałów budowlanych, takich jak kostka brukowa, pustaki czy cegły.
⬇️ Polecane elektronarzędzia
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X...
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X One-Key (+ walizka)3 405,87 zł2 690,64 złMłot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S
Młot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S4 352,97 zł3 482,38 złMłotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0
Młotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0599,00 zł587,02 złMłotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE899,99 zł728,99 złObcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0
Obcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0822,87 zł650,07 zł
Wymiana tarczy w szlifierce kątowej
Zanim przejdziemy do demontażu i zamocowania nowej tarczy w szlifierce, musimy sprawdzić, czy zakupiony element spełnia wymagania określone przez producenta sprzętu. Spójrzmy, czy wybrana tarcza posiada odpowiednią średnicę mocującą oraz czy nie przekracza swoimi wymiarami możliwości montażowych w szlifierce. Mniejsze urządzenia wykorzystywane na potrzeby domowe, pozwalają najczęściej na montaż tarcz o średnicy nie przekraczającej 125 mm. Z kolei do większych szlifierek kątowych stosowanych w profesjonalnych firmach budowlanych, możemy zamocować tarcze o średnicy do nawet 230 mm.
Montaż tarczy – krok po kroku
Aby sprawnie i bezpiecznie zamocować tarczę w szlifierce kątowej, postępuj zgodnie z wytycznymi producenta danego sprzętu, zawartymi w instrukcji użytkowania. Możesz również kierować się ogólnymi zasadami montażu przedstawionymi poniżej, które mogą jednak minimalnie różnić się w zależności od posiadanego sprzętu.
Mocowanie kluczykowe
W pierwszej kolejności należy odkręcić nakrętkę mocującą za pomocą specjalnego klucza dwutrzpieniowego. Przypomina on nieco klucz płaski z tą jednak różnicą, że posiada na swoim końcu dwie małe wypustki. Kolejny krok to montaż tarczy tnącej na gwincie. W tym miejscu bardzo ważne jest to, aby ustalić kierunek obrotu tarczy, który powinien być zgodny z kierunkiem obrotów elektronarzędzia. Najczęściej jest to zaprezentowane w formie strzałki wskazującej, umieszczonej bezpośrednio na głowicy szlifierki.
Ostatni krok to założenie nakrętki mocującej i jej dokręcenie za pomocą wspomnianego już klucza dwutrzpieniowego. Na koniec należy upewnić się, że tarcza może swobodnie poruszać się i nie zahacza np. o osłonę. Zwróćmy również uwagę, czy tarcza nie posiada widocznych uszkodzeń oraz czy nie wykazuje tzw. efektu “bicia” podczas obracania, co może skutkować rozerwaniem tarczy.
Musimy jeszcze wspomnieć o specjalnym przycisku – tzw. blokadzie wrzeciona. Jego naciśnięcie blokuje ruch obrotowy wrzeciona, co znacząco ułatwia demontaż i montaż tarczy.
Mocowanie beznarzędziowe
To bardziej wygodny sposób na wymianę tarczy w szlifierce. Nie trzeba stosować tu specjalnych kluczy, a wszystko wykonamy bez konieczności posiadania jakichkolwiek narzędzi (stąd nazwa: mocowanie beznarzędziowe). W tym celu należy wyposażyć się w specjalną nakrętkę szybkomocującą i trzeba pamiętać, że wolno ją używać wyłącznie do tarcz tnących i szlifierskich.
Wymiana tarczy i jej montaż przy pomocy nakrętki samozaciskowej, przebiega w nieco inny sposób, niż w przypadku stosowania klucza dwutrzpieniowego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby strona nakrętki szybkomocującej z nadrukowanym napisem, skierowana była na zewnątrz (nie w stronę urządzenia!). W celu odkręcenia nakrętki należy mocno chwycić ją palcami i obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (jednocześnie przytrzymując w miejscu samą tarczę). Aby dokręcić nakrętkę, wykonujemy zabieg odwrotny do opisanego. Nakładamy zatem tarczę na wrzeciono, następnie montujemy nakrętkę szybkomocującą i dociągamy ją poprzez mocne przekręcenie tarczy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Jeżeli z jakiegoś powodu odkręcenie nakrętki samozaciskowej przy pomocy palców okazuje się niemożliwe, wtedy należy sięgnąć po odpowiedni klucz dwutrzpieniowy i poluzować za jego pomocą nakrętkę. Nie wolno do tego celu stosować kombinerek czy szczypiec.
Czym jest system X-Lock Bosch?
Marka Bosch postawiła na zupełnie nowy, 2-częściowy system wymiany osprzętu w szlifierkach kątowych. Technologia X-Lock pozwala na wymianę tarczy za pomocą tylko jednego kliknięcia. Stało się możliwe dzięki specjalnemu złączu w kształcie litery “X” zamocowanym na głowicy urządzenia. Bosch Professional oferuje kilkanaście modeli szlifierek wyposażonych w system X-Lock. Zalicza się do nich m.in. szlifierka kątowa Bosch GWX 10-125 Professional X-lock o mocy 1000 W.
Główne zalety systemu X-Lock to przede wszystkim:
- brak wystającej nakrętki;
- możliwość pracy szlifierką pod większym kątem i bez ryzyka zarysowania;
- komfort i bezpieczeństwo wymiany tarczy;
- pewność zamocowania (słyszalne kliknięcie oznacza, że tarcza została właściwie zamocowana);
- brak konieczności stosowania dodatkowych kluczy;
- nawet 5 razy szybsza wymiana tarczy w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.