Bez wątpienia wszelkiego typu prace leśne, takie jak wycinka drzew, wymagają odpowiedniego przygotowania. Mowa tu nie tylko o zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa – w tym odpowiedniej odzieży BHP, ale również o zapleczu sprzętowym, które powinno składać się z wyłącznie sprawdzonych i w 100% sprawnych narzędzi. W dzisiejszym artykule przedstawimy zastosowanie wielu popularnych rozwiązań, przeznaczonych do prac w lesie i ogrodzie. Omówimy parametry, które posiadają podstawowe narzędzia leśne oraz ich wpływ na specyfikę pracy.
Narzędzia leśne – rodzaje i właściwości
Zarówno profesjonalna wycinka drzew, jak i amatorskie prace w ogrodzie, wymagają użycia sprawnych i skutecznych w działaniu narzędzi. Nowoczesne techniki produkcji sprzętu oraz wysokiej jakości surowce bazowe sprawiają, że narzędzia ręczne dostępne na rynku słyną z komfortu użytkowania, bezpieczeństwa oraz wysokiej wydajności. A co konkretnie znajdziemy w sprzedaży?
Pilarki – to podstawowy sprzęt każdego drwala. Służą nie tylko do ścinania drzew, ale również przycinania konarów czy mniejszych gałęzi. W sprzedaży znaleźć można ciężkie modele spalinowe oraz zasilane prądem elektrycznym – w tym akumulatorowo. Pilarki elektryczne to zdecydowany faworyt wśród użytkowników domowych, ponieważ są zdecydowanie lżejsze i łatwiejsze w eksploatacji. Jeżeli mowa o zastosowaniach profesjonalnych i obróbce drewna na potrzeby przemysłowe, wtedy nie sposób obejść się bez mocnych pilarek spalinowych.
Siekiery i toporki – równie ważne narzędzia przy wielu pracach związanych z obróbką czy też wycinką drzew. Przed zakupem siekiery lub toporka, należy zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na długość trzonka oraz to, czy jest on stabilnie zatopiony w rękojeści. Olbrzymią rolę odgrywa przy tym waga danego narzędzia. Ciężkie siekiery sprawdzą się przy rozłupywaniu pniaków o sporych rozmiarach, ale wymagają dużego nakładu sił. Lekkie toporki z kolei cechują się mniejszą skutecznością, ale za to nie powodują tak szybkiego zmęczenia w trakcie operowania.
Kliny i akcesoria – kliny to bardzo proste w konstrukcji, ale niesamowicie przydatne narzędzia drwala. Dzięki klinom o wiele szybciej zetniemy grube drewno, a także rozłupiemy na mniejsze części drewniane bale. Warto również zaopatrzyć się w specjalne, ostro zakończone obracaki, capiny, chwytaki i haki do drewna oraz kleszcze samozaciskowe.
Traki do drewna – te rozbudowane maszyny ciężko zaliczyć do poręcznego sprzętu, aczkolwiek innowacyjne rozwiązania marki Logosol są na tyle przemyślane i lekkie, że można je z powodzeniem przetransportować samochodem osobowym na docelowe miejsce operowania. Traki służą do podstawowej obróbki drewnianych bali i wycinania z nich desek. Wyróżnia się spośród nich kilka rodzajów traków, m.in. traki łańcuchowe, traki ramowe oraz traki taśmowe.
Bezpieczna wycinka drzew: jak się przygotować?
Wszelkie prace leśne powinny być wykonywane z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Wycinka drzew niesie za sobą zagrożenie w postaci upadających gałęzi, konarów oraz całych drzew. Istnieje również spore ryzyko uszkodzenia ciała podczas operowania pilarką spalinową. Z tych powodów miejsce wszelkich prac leśnych należy odpowiednio zabezpieczyć przed wtargnięciem osób trzecich.
Zasięg owej strefy bezpieczeństwa powinien wynosić od dwóch do trzech długości najdłuższej ścinanej gałęzi. Obszar działania należy również odpowiednio oznaczyć, np. za pomocą słupków lub taśmy ostrzegawczej. Bardzo ważną kwestia jest również odpowiednia odzież BHP, która zabezpiecza pracowników przed odłamkami gałęzi (np. kask, spodnie ochronne, rękawice) oraz upadkiem z wysokości (np. drzewołazy).