Wyburzanie to stały element przemysłu budowlanego. Niekiedy konieczne jest zburzenie budynku, aby na jego miejsce móc postawić nowy lub przekazać teren pod zupełnie inne inwestycje. Podobnie ma się rzecz ze ścianami działowymi, które wymagają niekiedy wyburzenia w celu reorganizacji przestrzeni mieszkalnej.
Od czego jednak zacząć proces rozbiórki ścian lub budynków i jaki sprzęt wyburzeniowy nada się do konkretnych prac? Te oraz inne tematy poruszymy w dzisiejszym artykule. Sprawdzimy również ile kosztuje wyburzenie ściany lub budynku przez profesjonalne ekipy budowlane.
Czym są ściany działowe i jak je rozpoznać?
Z koniecznością rozbiórki ścian działowych spotykają się nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również użytkownicy mieszkań w blokach mieszkalnych. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że każdy etap rozbiórki powinien być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim należy rozpoznać z jakim typem ściany mamy do czynienia. Istnieje zasadnicza różnica pomiędzy ścianami działowymi a ścianami nośnymi. O ile te pierwsze możemy w dowolny sposób modyfikować, tak ściany nośne stanowią trzon całej konstrukcji. W większości przypadków ścian nośnych ruszać nie wolno!
Czym są ściany działowe? Jak sama nazwa wskazuje, ściany działowe odgradzają część przestrzeni użytkowej i dzielą ją na mniejsze powierzchnie. Nie mają znaczenia na stabilność całego budynku i nie przenoszą żadnych obciążeń prócz swojego ciężaru oraz ewentualnych obiektów na nich zamocowanych. Z praktycznego punktu widzenia, wszystkie ściany działowe można wyburzyć według własnego uznania.
Jak rozpoznać ściany działowe? Można wykonać to na 3 proste sposoby. Pierwszy z nich to szybkie spojrzenie na projekt budynku, dostarczony przez architekta lub wykonawcę. Najczęściej są one oznaczone krzyżującymi się liniami, które tworzą coś na wzór siatki. Drugi sposób to zmierzenie i porównanie grubości ścian (np. w miejscu osadzenia ościeżnicy drzwiowej). Ściany działowe posiadają przeważnie do 16 cm grubości, podczas gdy ściany nośne powyżej 20 cm. Trzeci sposób to sprawdzenie, czy ściana pokryta jest zaprawą pomiędzy jej końcem a stropem. Z uwagi na potrzebną dylatację, ściany działowe wykonuje się właśnie z wykorzystaniem omawianej techniki.
Wyburzanie ścian działowych – zabezpieczenie miejsca pracy
Pierwszym krokiem do wyburzenia ściany działowej jest wykrycie i odpowiednie zabezpieczenie wszelkich instalacji elektrycznych, wodnych lub gazowych znajdujących się wewnątrz ściany. Odłączamy zatem prąd lub stosowne media tak, aby proces rozbiórki był w pełni bezpieczny i nie wyrządził dodatkowych szkód.
Drugi krok to odpowiednie zabezpieczenie reszty pomieszczeń. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wyburzenie ściany działowej w obiekcie w stanie surowym, nie musimy obawiać się o pył i gruz spadający na podłogę. Gorzej, jeżeli dom czy mieszkanie jest w pełni użytkowane. Wtedy dobrą praktyką jest zastosowanie kartonów i folii malarskich, które zabezpieczą podłogę oraz przejścia do pozostałych pomieszczeń przed wnikaniem kurzu. Najbardziej narażona na uszkodzenia jest jednak podłoga, którą należy zabezpieczyć w możliwie najlepszy sposób np. z wykorzystaniem płyt pilśniowych lub sklejki, która zamortyzuje spadające odłamki gruzu.
⬇️ Polecany sprzęt budowlany
Jezdna przecinarka spalinowa Husqvarna FS 413...
Jezdna przecinarka spalinowa Husqvarna FS 413 (500 mm), głębokość cięcia 189 mm14 924,57 zł13 730,60 złRęczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770...
Ręczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770 (350 mm), głębokość cięcia 125 mm4 987,77 zł4 049,00 złZagęszczarka jednokierunkowa 106 kg Ammann APF...
Zagęszczarka jednokierunkowa 106 kg Ammann APF 20/50 D, 500 mm, Hatz 1B2017 336,38 zł12 915,00 zł
Rozbiórka ściany działowej – jakie narzędzia wykorzystać?
Jeżeli mamy wszystko przygotowane i odpowiednio zabezpieczone, możemy przystąpić do rozbiórki ściany działowej. Optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie poręcznych narzędzi rozbiórkowych jak np. młoty wyburzeniowe. Najpierw należy pozbyć się warstwy tynku, co w przypadku wykorzystania wspomnianych młotów, nie powinno stanowić problemu. Cienkie warstwy tynku na niewielkiej powierzchni można z powodzeniem skuć również za pomocą młotowiertarki. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to sprzęt przeznaczony typowo do rozbiórki. Ciekawostką jest, że profesjonalne ekipy budowlane wykorzystują zaawansowane roboty wyburzeniowe, które mogą być sterowane przez operatora z dala od miejsca wyburzenia.
Kolejny krok to wykucie otworu pomiędzy górną częścią ściany a sufitem na całej jej długości. Tutaj ważna informacja: z uwagi na nasze bezpieczeństwo zawsze wykonujemy kucie od góry do dołu ściany. Jeżeli ściana zbudowana jest z cegły, jej rozbiórkę możemy przeprowadzić w sposób umożliwiający wykorzystanie cegieł w przyszłości. Problem pojawia się, gdy ściana działowa wykonana jest z żelbetu. Wtedy lepiej unikać stosowania młotów wyburzeniowych z uwagi na występujące drgania, które mogą wpłynąć na stabilność pozostałych elementów konstrukcyjnych. Zaleca się m.in. nawiercenie otworów w ścianie i nacięcie jej wierzchniej warstwy co znacząco ułatwi rozbiórkę.
Wyburzanie ścian nośnych – kiedy jest to możliwe?
Ściany nośne w przeciwieństwie do ścian działowych, odgrywają bardzo ważną rolę. Stanowią one trzon całej budowli i przenoszą na podłoże ciężar kolejnych kondygnacji oraz zadaszenia. Ich rozbiórka może zatem poważnie wpłynąć na stabilność całej konstrukcji i przyczynić się do pękania ścian oraz w skrajnych przypadkach nawet zawalenia się części budynku. Z tego powodu wszelka ingerencja w konstrukcję ściany nośnej powinna być wcześniej skonsultowana z architektem lub wykonawcą projektu.
Po usunięciu ściany nośnej, konieczne staje się jej zastąpienie specjalnym podciągiem, najczęściej w postaci drewnianej belki. Jej zadaniem będzie przenoszenie naprężeń stropu na pozostałe ściany. Jeżeli wyburzona ściana nośna obejmowała duży obszar, należy wtedy rozważyć budowę słupów, które będą stanowić dodatkową podporę. Maksymalna szerokość wyburzenia ściany nośnej najczęściej nie przekracza 5 metrów.
⬇️ Polecane elektronarzędzia
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X...
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X One-Key (+ walizka)3 405,87 zł2 860,93 złMłot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S
Młot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S4 352,97 zł3 700,02 złMłotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0
Młotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0599,00 zł587,02 złMłotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE899,99 zł728,99 złObcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0
Obcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0822,87 zł691,21 zł
Czy potrzebne jest pozwolenie na wyburzenie ściany?
Przed dokonaniem rozbiórki ściany należy ustalić jej rolę, a więc czy jest to ściana nośna czy też działowa. Od rodzaju ściany i pełnionej przez nią funkcji zależeć będzie kwalifikacja robót do przebudowy. Czym jest przebudowa? Otóż jest to działanie, w wyniku którego zmieniają się parametry użytkowe bądź też techniczne danego obiektu budowlanego (z wyjątkiem jego kubatury, powierzchni zabudowy, wymiarów zewnętrznych i liczby kondygnacji).
Wyburzenie ściany działowej nie jest uznawane za przebudowę, a więc pozwolenie na rozbiórkę nie jest w tym przypadku wymagane. Oczywiście trzeba się upewnić, czy oby na pewno rozbiórka danej ściany na 100% nie będzie ingerować w konstrukcję obiektu. Niestety w przypadku wyburzenia ściany nośnej, każdorazowo wymagane jest stosowne pozwolenie. Zgodnie z prawem budowlanym, działanie to kwalifikuje się do przebudowy, a więc ingeruje w konstrukcję obiektu budowlanego.
Wyburzanie ścian: cennik ekip budowlanych
Wszelkie prace wyburzeniowe możemy wykonać samemu lub zlecić taką usługę wyspecjalizowanej firmie remontowo-budowlanej. Jaka jest cena wyburzenia ściany? Ciężko tu mówić o konkretnych stawkach, ponieważ wszystko zależy od rodzaju obiektu, wielkości ścian oraz zakresu usług. Przykładowo ceny za rozbiórkę średniej grubości ściany ceglanej wynoszą w granicach od 40 do 60 zł/m2 powierzchni. Grubsze ściany to już większy wydatek, który może przekroczyć nawet 100 zł/m2.
Wyburzenie budynku – kiedy wymagane jest pozwolenie?
Pozwolenie na rozbiórkę wymagane jest w przypadku:
- budynków zabytkowych oraz pod ochroną konserwatorską
- budynków o wysokości powyżej 8 metrów
- budynki poniżej 8 metrów wysokości, jeśli stoją one w odległości mniejszej niż połowa ich wysokości od granicy działki
- budynki, które nie wymagają pozwolenia na budowę i podlegają ochronie jako zabytki.
Ważne! O pozwolenie na rozbiórkę obiektu należy wystąpić jeszcze przed rozpoczęciem prac wyburzeniowych. W przeciwnym wypadku działanie to zostanie uznane za samowolę budowlaną.
Wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę należy złożyć w Starostwie Powiatowym lub w Urzędzia Miasta na prawach powiatu. W wyjątkowych sytuacjach należy zgłosić się do Urzędu Wojewódzkiego. Decydując się na wyburzenie budynku, warto postawić na profesjonalne usługi minikoparką.
Wyburzenie budynku zabytkowego – warunki formalne
Rozbiórka budowli wpisanej do rejestru zabytków, wymaga odpowiednich działań urzędowych. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę Generalnego Konserwatora Zabytków na wypisanie obiektu z rejestru. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli planujesz prace wyburzeniowe blisko obiektu zabytkowego lub na obszarze ujętym w rejestrze zabytków.
Przy okazji dowiedz się, jak nalezy wykonać skuwanie płytek. Poznja również profesjonalne rozwiązania sprzętowe w naszym sklepie takich marek jak Bosch, Ryobi, AEG Powertools, Flex czy Milwaukee.