Zbliżający się okres jesienny wymaga od nas skompletowania szeregu narzędzi ogrodowych, które w łatwy i szybki sposób, pomogą nam uporać się z zalegającymi na ziemi liśćmi. Niestety nie zawsze do końca wiemy co z nimi zrobić, a okazuje się, że sposobów na pożyteczne spożytkowanie suchych liści jest co najmniej kilka. W dzisiejszym poradniku przedstawimy sprawdzone sposoby na szybkie zbieranie opadłych liści, metody ich późniejszego wykorzystania oraz przydatne akcesoria i narzędzia ogrodnicze.
Sposoby na zbieranie suchych liści
Jesień wielu osobom kojarzy się głównie z kolorowymi liśćmi, które cudnie ozdabiają drzewa oraz krzewy. Niestety nie trwa to długo, ponieważ niedługo potem wszystkie opadają na ziemię i stają się niemałym utrapieniem dla posiadaczy ogrodów. Zalegające na trawniku czy ścieżkach liście to niekiedy dosyć spory kłopot, ponieważ nieuprzątnięte w terminie, zaczynają się rozkładać. Może wydawać się to zbyt przesadne, ale mokre liście mogą być wręcz niebezpieczne, ponieważ łatwo się na nich poślizgnąć. Wszystkie te kwestie sprawiają, że leżące na ziemi liście należy regularnie zbierać. Pytanie tylko jak zrobić to szybko i bez większego wysiłku?
Uniwersalnym sposobem na zbieranie suchych liści jest wykorzystanie specjalnych grabi do liści. Różnią się one od zwykłych grabi tym, że są o wiele szersze i mają delikatne zęby. Swoim kształtem przypominają wachlarz i dostępne są zarówno w wersjach metalowych, jak i plastikowych. Decydując się na ich zakup, warto postawić na egzemplarze z regulacją szerokości zgrabiania.
Jeżeli dysponujemy sporą powierzchnią lub zajmujemy się codziennymi porządkowymi w przestrzeni publicznej, wtedy warto postawić na bardziej zautomatyzowane formy zbierania liści. Posłużą do tego m.in. dmuchawy, specjalne zbieracze do liści i trawy a także zamiatarki. Warto w tym miejscu dodać, że niekiedy wspomniane dmuchawy do liści, wyposażone są dodatkowo w funkcję odkurzania. Dzięki czemu możemy zaciągać liście bezpośrednio do specjalnego worka.
Suche liście w ogrodzie – co z nimi zrobić?
Skoro wiemy już, w jaki sposób skutecznie zebrać zalegające na ziemi liście to sprawdźmy, jak można je spożytkować. Nie ma wątpliwości, że rozkładające się liście pozostawione na trawie, narobią więcej szkód niż pożytku – mogą przyczynić się nawet do gnicia trawy, zatrzymując w niej wilgoć. Złym sposobem będzie również spalanie liści – powodów by tego nie robić jest wiele i pomijając kwestie prawno-ekologiczne, zwyczajnie szkoda marnować tak zgromadzonego materiału organicznego. Co zatem możemy z tym zrobić?
Najlepszym sposobem na wykorzystanie zebranych liści będzie przeznaczenie ich jako naturalny nawóz. Razem z innymi odpadkami organicznymi na kompostowniku, mogą one z biegiem czasu stanowić źródło cennej w ogrodnictwie próchnicy.
Jeżeli jednak takie rozwiązanie nam nie odpowiada, wtedy liście możemy wykorzystać do osłonięcia nimi roślin (drzew, krzewów itp.) na okres zimowy. Nie jest to w żadnym stopniu skomplikowane i wystarczy delikatnie wysypać nieco liści wokół łodygi czy też pnia rośliny. W obawie przez rozdmuchiwaniem liści przez wiatr, możemy je delikatnie przysypać cienką warstwą ziemi.
Uwaga! W obu przypadkach uważajmy, aby nie wykorzystywać liści porażonych przez choroby! Może stać się to powodem rozprzestrzeniania szkodliwych grzybów lub innych szkodników na pozostałą roślinność. Nie zaleca się także dodawania do kompostu liści orzecha włoskiego.
Polecany sprzęt do zbierania liści
W naszym sklepie znajdziesz profesjonalny sprzęt do Twojego ogrodu. Jeżeli interesują Cię niezawodne urządzenia ogrodowe do zbierania liści, to koniecznie sprawdź funkcjonalne dmuchawy, takich marek jak Gardena, Husqvarna, Ryobi, AEG Powertools czy Kärcher. Na szczególną uwagę zasługuje dmuchawa (odkurzacz ogrodowy) Ryobi RBV3000CESV. Urządzenie to dysponuje silnikiem o mocy 3000 W i zapewnia wydmuch powietrza z prędkością 375 km/h. Tak jak nazwa wskazuje, sprzęt ten pozwala również na zmianę kierunku przepływu powietrza, stając się jednocześnie funkcjonalnym odkurzaczem ogrodowym.
Warto spojrzeć jeszcze na zupełnie innowacyjne i ultra wygodne rozwiązanie, jakim jest zbieracz liści i trawy Gardena. To sprytne narzędzia pozwala na ciche, szybkie i komfortowe zbieranie liści, trawy oraz innych resztek organicznych. Swoją ultra wysoką funkcjonalność zawdzięcza systemowi szczotek, które poruszane są wraz z przemieszczaniem urządzenia. Tym samym narzędzie nie potrzebuje do działania żadnego silnika!
Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze zamiatarkom ogrodowym. Wśród nich szczególnie wyróżnia się zamiatarka ręczna Kärcher KM 70/20 C. Dysponuje ona szerokością roboczą 480 mm i pojemnością zbiornika 42 litrów (brutto). Sprzęt tego typu przystosowany jest do użytku profesjonalnego, ale nie oznacza to, że nie sprawdzi się w zakątkach domowego ogrodu. Niemniej jednak szukając rozwiązania typowo konsumenckiego, wystarczy nam mniej zaawansowana zamiatarka ręczna Kärcher S 4. Jest to bardzo popularny model, chętnie wykorzystywany zarówno przez klientów indywidualnych, jak i ekipy sprzątające. Posiada zbiornik na śmieci o pojemności 20 litrów i zapewnia wydajność powierzchniową sięgającą 1800 m²/h. Osoby bardziej wymagające, mogą zdecydować się na zakup wersji z podwójną szczotką – zamiatarka ręczna Kärcher S 4 Twin.
W naszej ofercie znajduje się szereg wielu innych rozwiązań, pomagających w pielęgnacji ogrodu – również jesienią. Koniecznie odwiedź nasz dział ogród i poznaj najnowsze promocje sprzętowe.
Polecamy również nasze grabie.