Zastanawiasz się, co zrobić ze ściętymi gałęziami drzew i krzewów pozostałych po pracach ogrodowych? Problem ten jest znany każdemu bardziej i mniej doświadczonemu ogrodnikowi. Gromadzenie gałęzi w wyznaczonym do tego miejscu zajmuje sporą powierzchnię, jest problematyczne i nieefektywne, dlatego też najlepiej wybrać nowoczesną alternatywę. Mowa o dosyć nietypowym urządzeniu ogrodowym, jakim jest rozdrabniacz do gałęzi. Do czego służy ten sprzęt i jaką rozdrabniarkę wybrać? Sprawdź nasze propozycje!
Do czego służy rozdrabniacz do gałęzi?
Jak sama nazwa wskazuje, rozdrabniacz do gałęzi to urządzenie ogrodowe przeznaczone do szatkowania i rozdrabniania materiałów roślinnych, jakimi są gałęzie, mniejsze patyki czy sztywne pędy bylin. Dzielimy je na dwa podstawowe warianty: elektryczne i spalinowe. Pierwsze z nich są lekkie i niewielkie, ale słabsze niż ich spalinowe odpowiedniki, które z kolei poradzą sobie nawet z fragmentami dużych konarów. Rozdrabniacz jest więc urządzeniem o bardzo sprecyzowanym zastosowaniu.
Parametry rozdrabniaczy do gałęzi
Chociaż rozdrabniacze do gałęzi cieszą się popularnością przede wszystkim wśród profesjonalistów, to bez większego problemu znajdą zastosowanie w każdym przydomowym ogrodzie. Wybór tego rodzaju urządzenia ogrodowego może wydawać się skomplikowany, jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na kilka najważniejszych parametrów.
- Rodzaj silnika – silnik spalinowy świetnie sprawdzi się w dużych ogrodach i sadach, gdzie konieczne jest rozdrabnianie konarów sporej wielkości. Z kolei rozdrabniacze elektryczne, o mocy około 1,2-2,8 kW, w zupełności wystarczą do usuwania odpadków roślinnych na przydomowej posesji, gdzie drzewa są niewielkie. Polecane są także osobom ceniącym sobie mobilność, przede wszystkim ze względu na swoją niewielką wagę.
- Rodzaj ostrza – zazwyczaj na rynku spotkamy 3 podstawowe rodzaje ostrzy rozdrabniaczy: nóż, walec zębaty oraz turbinę z nożami. W noże zazwyczaj wyposażone są tańsze modele, które za zadanie mają rozdrabniać niewielkie gałęzie i pędy. Właścicielom większych sadów i posesji zaleca się zakup walca lub turbiny, które cechuje większa skuteczność i wytrzymałość. Modele wyposażone w takie rozwiązania są zazwyczaj droższe, niż rozdrabniacze ze standardowymi nożami.
- Wielkość pojemnika na zrębki – większość modeli rozdrabniaczy zakupimy z dołączonym do zestawu pojemnikiem na rozdrobniony materiał w postaci worka lub plastikowego kubła. Jest to niezastąpione ułatwienie, które jednak trzeba dokładnie przemyśleć. Warto mieć na uwadze, że im pojemniejszy zbiornik, tym cięższe urządzenie. W nowszych modelach element ten jest także dodatkowym zabezpieczeniem – dopiero odpowiednie zamontowanie zbiornika pozwala na uruchomienie rozdrabniacza.
- Funkcja wciągania gałęzi – to świetne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i siły. Urządzenie z tą funkcją pozwalają na bezwysiłkową obsługę, podczas której wystarczy, że będziesz jedynie kontrolować pracę urządzenia. W rozdrabniaczach bez napędu gałęzie trzeba wpychać ręcznie.
- Bieg wsteczny – funkcja ta pozwala na zmianę kierunku pracy w celu usunięcia zablokowanych gałęzi. Wówczas elementy, które utkwiły np. w ostrzu tnących są z powrotem wypychane, ograniczając zarówno prace serwisowe, jak i możliwe usterki techniczne.
⬇️ Polecany sprzęt ogrodowy
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32...
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32 (bez akumulatora)1 207,91 zł1 171,67 złMyjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact
Myjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact2 333,64 zł1 970,05 zł
Rozdrabniacz do gałęzi – jaki wybrać?
Jakie rozdrabniacze cieszą się największa popularnością? Zasięgnęliśmy opinii ekspertów z branży oraz konsumentów i wyznaczyliśmy cztery urządzenia, które powinny spełnić oczekiwania niemal każdego użytkownika. Na naszej liście najlepszych rozdrabniaczy znalazły się produkty marek Ryobi i Bosch, które od lat podbijają rynek ogrodowy.
Udarowy rozdrabniacz Ryobi RSH2545B
Udarowy rozdrabniacz Ryobi RSH2545B to najtańszy model spośród tu wymienionych. Miejsce w naszym rankingu zawdzięcza przede wszystkim swojej przystępnej cenie połączonej z optymalnymi parametrami, które pozwalają na wykonywanie podstawowych zadań w każdym przydomowym ogrodzie. Chociaż model ten nie nadaje się do profesjonalnego zastosowania i może mieć trudności z utylizacją grubych konarów drzew, to okazuje się najlepszym możliwym rozwiązaniem dla osób, które chcą po raz pierwszy przetestować urządzenie tego typu. Rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH2545B to optymalne rozwiązanie do wszystkim przydomowych ogrodów, cechujące się prostą obsługą, niską wagą i wysoką bezawaryjnością.
Rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH3045U
Na kolejnej pozycji naszego rankingu znajduje się rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH3045U, cieszący się najlepszym możliwym współczynnikiem możliwości i wydajności do ceny. Urządzenie to jest już nieco droższe, ale stworzone z myślą o wykonywaniu odpowiednio cięższych zadań. Nie straszne mu zarówno niewielkie patyki, jak i grubsze gałęzie. Jest to rozwiązanie wydajniejsze, ale jednocześnie dalej dostępne w atrakcyjnej cenie, która nie nadszarpnie domowego budżetu.
Rozdrabniacz ogrodowy Bosch AXT RAPID 2000
Rozdrabniacz ogrodowy Bosch AXT RAPID 2000 to dosyć niewielki, kompaktowy model rozdrabniacza. Idealny dla fanów mobilności oraz osób posiadających niewielki schowek ogrodowy, a więc ograniczone możliwości przechowywania. Model ten posiada kółka i uchwyt o kształcie umożliwiającym wygodny transport. Obawiasz się, że lekkie, mobilne urządzenie będzie niestabilne podczas pracy? Bez obaw! Marka Bosch zadbała o aspekt bezpieczeństwa z najwyższą dokładnością, dzięki czemu rozdrabniacz AXT RSH3045U umieszczony na płaskiej powierzchni jest w pełni stabilny.
Rozdrabniacz ogrodowy Bosch AXT 22 D
Rozdrabniacz ogrodowy Bosch AXT 22 D to już droższy sprzęt, ale zapewniający równie większy zakres możliwości przerobowych. Świetnie nada się do większych ogrodów i sadów. Dzięki wydajnej turbinie tnącej niestraszne mu zarówno grube gałęzie, jak i sporej wielkości konary. Urządzenie to polecamy przede wszystkim ogrodnikom zawodowym, sadownikom oraz osobom ceniącym sobie sprawdzone, mocne rozwiązania. Bosch AXT 22 D został dostosowany do długiej pracy w dowolnych warunkach, czym zyskał sympatię niejednego profesjonalisty. Swoją popularność zawdzięcza także przepustowości wynoszącej aż do 170 kg/h.
⬇️ Polecane rozdrabniacze do gałęzi
Rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH3045U
Rozdrabniacz do gałęzi Ryobi RSH3045U1 199,00 zł1 175,02 złRozdrabniacz ogrodowy Bosch AXT RAPID 2000
Rozdrabniacz ogrodowy Bosch AXT RAPID 2000
Jak obsługiwać rozdrabniacz do gałęzi?
Rozdrabniacze do gałęzi, chociaż posiadają odpowiednie zabezpieczenia, w dalszym ciągu wyposażone są w wyjątkowo ostry mechanizm tnący. Warto więc wiedzieć, jak bezpiecznie pracować z ich pomocą, bez względu na to, czy wybraliśmy urządzenie z niższej półki cenowej do podstawowych prac ogrodowych, czy profesjonalny rozdrabniacz do sadu. O czym więc pamiętać, rozpoczynając pracę z tego rodzaju urządzeniem do rozdrabniania i mielenia gałęzi, konarów i pędów?
- Szatkuj wyłącznie materiały roślinne. Rozdrabniacze do gałęzi, jak sama nazwa wskazuje, służą tylko i wyłącznie do szatkowania materiałów roślinnych – pędów bylin, gałęzi i konarów. Nigdy nie wrzucaj do rozdrabniacza innych elementów! Przy jego użyciu pod żadnym pozorem nie można rozdrabniać: metalu, szkła, plastiku, żwiru, kamieni, kości i innych podobnych materiałów. Wrzucenie tego typu znalezisk do urządzenia może spowodować trwałe uszkodzenie elementu tnącego lub silnika, a nawet doprowadzić do nieodwracalnej awarii całego systemu.
- Rób przerwy w pracy. Rozdrabniacze do gałęzi, pomimo swojej wysokiej wydajności, nie powinny pracować zbyt długo pod maksymalnym obciążeniem. Producenci zalecają, aby co około 4 minuty pracy następowało 5 minut przerwy. W ten sposób urządzenie nie przegrzewa się i nie jest narażone na uszkodzenia powstające na skutek eksploatacji, co skutecznie zwiększa jego żywotność. Przerwy w pracy to świetny moment na doniesienie kolejnej partii gałęzi, możesz więc zaplanować swoją pracę tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej czasu.
- Stawiaj rozdrabniacz na równym podłożu. Większość rozdrabniaczy to modele mobilne. W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność podczas ich użytkowania. Pomimo wielu zabezpieczeń i dodatkowych elementów stabilizujących, każdy rozdrabniacz należy stawiać na twardym, równym i stabilnym podłożu. Każda nierówność terenu negatywnie wpływa na urządzenie sprawiając, że pracuje ono nierównomiernie. Nie zaleca się więc stawiania urządzenia na mokrej trawie, żwirze czy piachu, które szybko się odkształcają, utrudniając dokładne szatkowanie i rozdrabnianie gałęzi.
- Załóż ubranie ochronne. Do każdego rodzaju pracy w ogrodzie konieczna jest odpowiednia odzież robocza. Nie inaczej jest w przypadku pracy z rozdrabniaczem do gałęzi. Pomimo wielu zabezpieczeń gwarantowanych nam przez producentów tych urządzeń w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na bolesne uderzenia i skaleczenia. Związanie jest to nie tylko z odłamkami wyrzucanymi przez wirnik, ale i samą koniecznością noszenia gałęzi. Warto więc wyposażyć się w odpowiednią odzież BHP – rękawice ochronne, buty robocze czy też okulary ochronne.
Najlepszy rozdrabniacz do gałęzi – podsumowanie
Podsumowując, dobry rozdrabniacz do gałęzi wcale nie musi pochodzić z najwyższej półki cenowej. Oczywiście, sprzęt należy dopasować do swoich wymagań, ale w dużej mierze wydajność urządzenia zależy od jego parametrów i jakości wykonania. Warto więc stawiać tylko na sprawdzone rozwiązania znanych marek, aby mieć pewność, że wybrany rozdrabniacz jest wykonany z myślą o pracy przez kilka, a nawet kilkanaście sezonów. Nie musimy więc wydawać ogromnych sum pieniędzy – ceny dobrych rozdrabniaczy do zastosowań domowych zaczynają się już w granicach 900 złotych.
Jeżeli już decydujesz się na zwiększenie wydajności i komfortu pracy w ogrodzie, warto sprawdzić także inne efektywne rozwiązania, które przygotowali dla nas producenci urządzeń i narzędzi ogrodowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się nasze unowocześnione kosiarki do trawy, podkaszarki spalinowe oraz wertykulatory i aeratory do trawy, ale również zupełnie nowe innowacje, takie jak zraszacze ogrodowe, sterowniki nawadniania czy roboty koszące. W naszej ofercie nie brakuje także tradycyjnych rozwiązań o zwiększonej trwałości, w sklepie ISPRZET znajdziesz więc widły i szpadle, łopatki ogrodowe, opryskiwacze, motyczki ogrodowe oraz inne narzędzia ogrodnicze do podstawowych prac ogrodowych.