Różnego rodzaju powierzchnie wykorzystywane w przemyśle, pokrywane są specjalnymi farbami nie tylko z uwagi na walory estetyczne, które w zasadzie są najmniej istotne. Głównym celem stosowania specjalistycznych farb przemysłowych jest przede wszystkim konserwacja i zabezpieczenie danego elementu przed działaniem czynników atmosferycznych. Jest to zasadnicza różnica pomiędzy domowymi farbami do wnętrz, które mają spełniać przede wszystkim funkcję estetyczną. Sprawdźmy zatem jakie rodzaje farb przemysłowych wyróżniamy, gdzie mają najczęstsze zastosowanie oraz jakimi właściwościami się charakteryzują. Omówimy w skrócie czym cechuje się malowanie natryskowe oraz jaką funkcję pełnią agregaty malarskie.
Czym wyróżniają się farby przemysłowe?
Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, rolą farb przemysłowych jest głównie zabezpieczenie danej powierzchni przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych (powietrze, woda, ogień, kwasy itp.). Najczęściej pożądaną funkcją farb przemysłowych jest ochrona powierzchni metalowej przed korozją, która ma działanie destrukcyjne i jest czynnikiem skrajnie niekorzystnym. Farby przemysłowe wykorzystuje się do zabezpieczania takich materiałów jak drewno, posadzki betonowe czy też różnego rodzaje metale.
Rodzaje farb przemysłowych – co znajdziemy na rynku?
Farby przemysłowe do metalu
Jedne z najpopularniejszych rodzajów farb na rynku. Metal jest powszechnie wykorzystywanym materiałem w wielu dziedzinach życia – w tym w budownictwie oraz przemyśle. Nic zatem dziwnego, że jego odpowiednie zabezpieczenie – w szczególności antykorozyjne – odgrywa znaczącą rolę. Farba przemysłowa do metalu musi bardzo dobrze chronić powierzchnię przed niekorzystnym wpływem wilgoci, działaniem promieni słonecznych i skrajnym wahaniom temperatury. Jaki rodzaj farby do metalu będzie najlepszy?
Farby ftalowe – nazywane również alkidowymi. Idealnie nadają się do malowania elementów stalowych i żeliwnych. Cechują się one wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i należą do farb o bardzo wszechstronnym działaniu. Tego rodzaju farby bardzo często wykorzystywane są na zewnątrz. Łatwo się nimi maluje i szybko pokrywają powierzchnię. Niestety farby ftalowe niezbyt dobrze znoszą ciągły kontakt z wilgocią i nie są odporne na działanie chemikaliów – w tym rozpuszczalników.
Farby asfaltowe – inaczej są nazywane lakierami asfaltowymi. Świetnie zabezpieczają elementy metalowe przed korozją i są chętnie stosowane do ochrony słupków ogrodzeniowych czy też podwozi samochodowych. Farby asfaltowe tworzą czarną powłokę, odporną na rdzę i negatywne warunki atmosferyczne. Ten rodzaj farby najczęściej nadaje się do aplikacji nie tylko w sposób ręczny, ale również z wykorzystaniem metody natryskowej.
Emalia przemysłowa (epoksydowa) – farby te dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Nadają się do pokrywania nie tylko nawierzchni metalowych, ale również murów czy niektórych tworzyw sztucznych. Emalie przemysłowe odporne są na działanie rozpuszczalników i działanie wysokich temperatur. Zdecydowanie zalecane są do stosowania wewnątrz pomieszczeń, ponieważ pod wpływem działania słońca (promieni UV) mogą tracić połysk.
Farby chlorokauczukowe – sprawdzą się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Wykorzystywane są nie tylko w celu zabezpieczenia powierzchni, ale również podniesienia ich walorów estetycznych. Zapewniają wyśmienitą ochronę przeciwkorozyjną i mogą być stosowane nie tylko na elementach stalowych lub żeliwnych, ale również i na drewnianych. Farby te cechują się wysoką przyczepnością i szybkim wysychaniem.
Farby poliuretanowe – najczęściej wykorzystywane do malowania elementów metalowych, aczkolwiek na rynku znaleźć można farby poliuretanowe przeznaczone do malowania drewna i betonu. Powszechnie stosowana zarówno w przemyśle (do zabezpieczania konstrukcji stalowych, urządzeń mechanicznych), jak i warunkach domowych (do malowania mebli). Farby poliuretanowe mają wszechstronne działanie zabezpieczające. Chronią m.in. przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, olejami czy też rozpuszczalnikami. Istotne jest również to, że powierzchnia pomalowana farbą poliuretanową nie blaknie nawet pomimo ciągłej ekspozycji na promienie słoneczne.
Farby poliwinylowe – wyróżniają się wysokimi walorami użytkowymi. Nie tylko doskonale chronią pomalowany materiał, ale również tworzą przyjazną dla oka dekoracyjną powierzchnię. Szczególną funkcją farb poliwinylowych jest ich wysoka ochrona przed środowiskiem kwasowym i zasadowym. Są również odporne na działanie rozpuszczalników. Co ciekawe ten rodzaj farby tworzy wysoce elastyczną powłokę, co ma znaczenie w miejscach o częstych wahaniach temperatury.
Amatorski agregat malarski Wagner ControlPro 150M
Farby przemysłowe do drewna
Bardzo często farby służące do zabezpieczania metalu, można również wykorzystać na elementach drewnianych. Warto jednak zawsze upewnić się, co do przeznaczenia konkretnego rodzaju farby.
Farby alkidowe – mają bardzo szerokie zastosowania, od budownictwa, powierzchnie przemysłowe po malowanie przedmiotów codziennego użytku, takich jak blaty czy meble. Przed aplikacją należy ją rozcieńczyć benzyną lakową. Niestety w trakcie malowania farba alkidowa wytwarza nieprzyjemny zapach i powinno dobrze wyschnąć (ok. 12 godzin) zanim przejdziemy do korzystania z pomalowanych za jej pomocą obiektów.
Farby kredowe – nie jest to farba stricte przemysłowa, ale warta wspomnienia z racji swoich wyjątkowych właściwości. Farbę kredową rozcieńcza się za pomocą wody i cechuje się ona szybkim wysychaniem oraz neutralnym zapachem. Ten rodzaj farby jest w pełni bezpieczny dla dzieci, ale niestety nie można w jej przypadku mówić o wysokiej trwałości. Farby kredowe stosuje się tam, gdzie zależy nam na szybkim pomalowaniu drewna.
Farby akrylowe – również łatwa w rozcieńczaniu za pomocą wody. Ma średnią wytrzymałość, praktycznie bezzapachowa i szybkoschnąca. Doskonale sprawdzi się do malowania elementów wewnątrz pomieszczeń i jest bezpieczna dla dzieci.
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, do malowania drewna można z powodzeniem wykorzystać większość farb przeznaczonych do malowania metalu, np. farby ftalowe.
Farby przemysłowe do betonu i posadzek
Może wydawać się to dziwne, ale beton również narażony jest na działanie korozji – szczególnie w miejscach styku z elementami metalowymi. Między innymi z tego powodu odpowiednio zabezpiecza się go przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Do ochrony posadzek i elementów betonowych wykorzystuje się bardzo często omawiane wcześniej farby poliwinylowe oraz chlorokauczukowe, które pełnią jednocześnie funkcję dekoracyjną. W przypadku dobrej ochrony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, wykorzystuje się również farby epoksydowe.
Zastosowanie agregatów malarskich w przemyśle
Na koniec warto wspomnieć o specjalistycznym sprzęcie budowlanym, którym są agregaty malarskie i tynkarskie. Sprawdzonym producentem takich agregatów jest marka Wagner. Wykorzystanie tego rodzaju rozwiązań pozwala na szybkie i równomierne pokrycie różnego rodzaju powierzchni niemal każdym typem farby. Agregaty malarskie są bardzo często wykorzystywane przez ekipy remontowo-budowlane oraz wykończeniowe. W rękach użytkowników domowników doskonale w tej roli sprawdzą się natomiast natryskowe pistolety malarskie. Są lekkie i sprawdzą się podczas aplikacji farby na niewielkich elementach.