Wiele prac ogrodowych opiera się o wykorzystanie wody. Jest ona potrzebna m.in. do podlewania roślin, trawnika, mycia narzędzi ogrodowych czy rozcieńczania nawozu. Rosnące ceny tego medium sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na pompowanie wody ze studni, zbiornika po deszczówce czy innego pojemnika. Kilkugodzinna praca elektrycznej pompy ogrodowej kosztuje bowiem o wiele mniej, niż setki litrów wody zaczerpnięte bezpośrednio z sieci wodociągowej. Ponadto tego typu urządzenia wykorzystywane są również w szeroko pojmowanym budownictwie, np. do osuszania wykopów. W dzisiejszym poradniku omówimy różne rodzaje pomp do wody, stosowanych w ogrodzie oraz w przemyśle.
Pompy do wody czystej i brudnej – różnice
Pompy wodne możemy podzielić pod kątem wielu kategorii. Jedną z nich jest poziom zanieczyszczeń, który może znajdować się w pompowanej wodzie i jednocześnie nie zaszkodzi podzespołom urządzenia. Technicznie będą to pompy do wody czystej oraz brudnej. Czym wyróżniają się te rozwiązania?
Pompy do wody czystej – jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju pompy przystosowane są do tłoczenia wyłącznie czystej wody. Doskonale sprawdzą się w ogrodzie podczas pompowania deszczówki z głębokiego zbiornika czy też nagromadzonej wody ze studni. Sprzęt tego typu posiada co prawda niewielką tolerancję, co do średnicy zanieczyszczeń stałych (najczęściej parę milimetrów), lecz starajmy się tak zorganizować punkt poboru wody, aby zminimalizować ryzyko zaciągania przez pompę wszelkich zanieczyszczeń (np. stosując prowizoryczne, zewnętrzne filtry).
Pompy do wody brudnej – te urządzenia z kolei poradzą sobie z wodą mocno zanieczyszczoną. Specjalistyczne pompy, takie jak motopompy szlamowe do wody brudnej z łatwością poradzą sobie z zanieczyszczeniami o średnicy nawet paru centymetrów. To oznacza, że stanowią podstawowe wyposażenie wielu ekip budowlanych i wykorzystywane są np. przy odsysaniu brudnej wody i szlamu z kanałów, rowów czy wykopów.
Rodzaje zasilania pomp wodnych
Pompy możemy również podzielić pod kątem sposobu ich zasilania. W przypadku zastosowań ogrodowych i przydomowych, najpopularniejsze są elektryczne pompy ogrodowe. Cechuje je wysoka bezawaryjność, prosta budowa i eksploatacja, a także niewielka cena zakupu i niska waga. W tej grupie znajdziemy m.in. pompy do deszczówki, pompy głębinowe oraz pompy zanurzeniowe.
O wiele cięższymi i bardziej skomplikowanymi urządzeniami są motopompy do wody. W przeciwieństwie do lekkich i cichych pomp ogrodowych, motopompy napędzane są za pomocą silnika spalinowego – najczęściej benzynowego. To sprawia, że są w pełni mobilne i nie wymagają stałego podpięcia do sieci elektroenergetycznej. Motopompy należą także do urządzeń wysoce wydajnych (tłoczą do kilkuset litrów wody na minutę) i przystosowanych do ciężkich warunków eksploatacji. Wersje przeznaczone do tłoczenia wody brudnej czy też szlamu bez trudu poradzą sobie z zanieczyszczeniami o średnicy od 2 do nawet 6 cm (zależnie od danego modelu urządzenia).
⬇️ Polecany sprzęt ogrodowy
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32...
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32 (bez akumulatora)1 207,91 zł1 171,67 złMyjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact
Myjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact2 333,64 zł1 970,05 zł
Pompy ogrodowe – jakie wybrać?
Może wydawać się, że wybór odpowiedniej pompy do ogrodu jest bardzo prosty. Tymczasem do swojej dyspozycji mamy kilka typów pomp ogrodowych oraz tysiące różnych modeli, pochodzących od dziesiątek producentów. Nic dziwnego, że niekiedy wybór odpowiedniej pompy stanowi dla nas ogromne wyzwanie i niemały kłopot. Sprawdźmy zatem, czym kierować się w wyborze tego typu urządzenia.
W pierwszej kolejności należy ustalić, z jakiego źródła i w jaki sposób mamy zamiar czerpać wodę. Klasyczne pompy ogrodowe, takie jak np. pompa ogrodowa Gardena 3000/4, pobierają wodę za pomocą jednego węża zanurzonego w zbiorniku z cieczą i tłoczą ją do drugiego, który podłączony jest do pistoletu czy sieci spryskiwaczy. Pompy głębinowe oraz zanurzeniowe z kolei całe zanurza się w wodzie na głębokości nawet kilkunastu metrów. Dla przykładu pompa zanurzeniowo-ciśnieniowa Gardena 5900/4 inox pozwala na zanurzenie maksymalne na głębokości 15 metrów.
Kolejna kwestia to już konkretne parametry techniczne. Spójrzmy przede wszystkim na maksymalną wysokość podnoszenia, moc danej pompy, wytwarzane ciśnienie oraz maksymalną głębokość zanurzenia w wodzie. Nie zapomnijmy także sprawdzić wydajności pompy wyrażonej najczęściej w litrach na godzinę.
Pierwsze pompowanie wody ze studni
Studnie to w obecnych czasach całkiem spore dobrodziejstwo. Dzięki nim możemy wykorzystać nagromadzoną wodę do podlewania ogrodu czy też nawadniania trawnika. Taka studnia to idealne rozwiązanie na szybkie nawadnianie ogrodu. Niestety trzeba mieć na uwadze fakt, że jakość wody w tego rodzaju ujęciach bardzo często pozostawia wiele do życzenia. Oprócz większych zanieczyszczeń, może ona zawierać resztki nawozów, które spłynęły do studni na skutek nierówności terenów działkowych czy pól uprawnych.
Decydując się na pierwsze pompowanie wody ze studni warto jak najlepiej zabezpieczyć pompę przed zasysaniem wszelkich stałych nieczystości, takich jak piasek, muł czy małe kamienie. Większość modeli pomp ogrodowych posiada wbudowany filtr, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia i zabezpiecza wiernik oraz wewnętrzne elementy pompy przed uszkodzeniem. Niestety nie zawsze taki element jest obecny, co w konsekwencji może doprowadzić do szybszego zużycia się pompy i kosztownych napraw.
Zaleca się w takich przypadkach zastosowanie prowizorycznych filtrów np. w postaci zwykłego sitka. Warto także unikać sadzania pompy na samym dnie studni. W tym celu możemy umieścić ją najpierw np. w wysokim garnku, dzięki czemu pompa nie będzie zasysać mułu z dna studni, a do naczynia napływać będzie woda wolna od większych zanieczyszczeń.
Czym kierować się w wyborze motopompy?
Spora część inwestycji budowlanych, wymaga zastosowania specjalistycznych pomp o wysokiej mocy przerobowej – w tym przystosowanych do tłoczenia wody brudnej i szlamowej. Na rynku znajdziemy rozwiązania dostosowane do wymagań niemal każdego przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak łatwego wyboru, ponieważ sprzęt tego typu oznacza niekiedy wydatki rzędu nawet kilku tysięcy złotych. A zatem czym kierować się podczas zakupu tego specjalistycznego sprzętu?
Przede wszystkim sercem motopompy jest silnik spalinowy, który ją napędza. Właśnie od tego należy zacząć poszukiwania konkretnego sprzętu, ponieważ wysokiej jakości silnik zapewni długotrwałą i bezawaryjną pracę urządzenia przez długie lata. Najczęściej motopompy występują w odmianach benzynowych.
Kupując motopompę zwróćmy uwagę na jej konkretne dane techniczne, które bezpośrednio przekładają się na jej funkcjonalność. Będzie to m.in. moc silnika, wysokość podnoszenia, wydajność oraz ciężar i godzinowe zużycie paliwa. Jednym z polecanych modeli jest dla przykładu motopompa do wody brudnej Wacker Neuson MDP 3, która dysponuje silnikiem benzynowym o mocy 7,9 KM, wysokością podnoszenia 20 m oraz wydajnością 69 m³/h.