Praca elektryka wymaga stosowania wyłącznie profesjonalnych i bezpiecznych narzędzi. Tylko sprawdzone rozwiązania pozwolą na sprawne i bezpieczne prace instalatorskie. W dzisiejszym artykule przedstawimy profesjonalne narzędzia dla elektryka, które powinny znaleźć się w jego skrzynce narzędziowej. Omówimy podstawowe akcesoria do ściągania izolacji, układania wiązki elektrycznej oraz poręczne elektronarzędzia akumulatorowe przydatne w zawodzie elektryka.
Narzędzia dla elektryka – jakie są niezbędne?
Przeglądając oferty profesjonalnych narzędzi do prac z instalacjami elektrycznymi, trzeba zwrócić uwagę na jakość ich wykonania. Musimy być pewni, że zakup danego produktu zagwarantuje nam możliwie jak najwyższe bezpieczeństwo, co jak dobrze wiemy, w przypadku prac pod wysokim napięciem jest kwestią pierwszorzędną.
Zaleca się wybór narzędzi o parametrach izolacyjności w granicach 1000 V. Kolejna kwestia to wybór rozwiązań dostarczanych przez renomowanych producentów. Produkty te posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty zgodności z przyjętymi normami bezpieczeństwa i wykonane są z surowców najwyższej jakości. Przejdźmy zatem do konkretów i sprawdźmy, jaki sprzęt i narzędzia ręczne powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego elektryka.
Szczypce i wkrętaki
To podstawowe wyposażenie, które powinno znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego doświadczonego elektryka. Zarówno szczypce, jak i wkrętaki nie zajmują wiele miejsca i nie kosztują zbyt wiele. Są jednak bardzo przydatne i posłużą do przeprowadzenia wielu zabiegów instalatorskich. W tej kategorii niezbędne będą szczypce izolowane, które przystosowane są do operowania na przewodach pod wysokim napięciem. W użyciu jest kilka rodzajów szczypiec, a wśród nich: uniwersalne, nastawne, wydłużone czy tnące boczne.
Doświadczony fachowiec nie obędzie się także bez dobrego ściągacza izolacji. Te niewielkie narzędzia znacząco przyspieszą zdejmowanie izolacji z przewodów, a sama czynność będzie o wiele bezpieczniejsza niż z wykorzystaniem zwykłego noża. Ściągacz izolacji przyda się np. w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba przyłączenia kabli. Te poręczne narzędzia dostosowane są najczęściej do konkretnego przekroju poprzecznego w danym przedziale.
Skoro była już mowa o szczypcach i ściągaczach to przyszła pora na wkrętaki izolowane. Jeżeli planujemy ich zakup to zwróćmy uwagę nie tylko na sposób zakończenia (płaski, krzyżowy, torx), ale również jakość wykonania i wygodę uchwytu. Pamiętajmy, że praca z instalacjami elektrycznymi wymaga precyzji i pewności w działaniu. Upewnijmy się, że materiał użyty do produkcji rękojeści jest odpowiednio twardy i wytrzymały. Zwróćmy także uwagę na grot wkrętaka, który powinien być głęboko zatopiony w rękojeść, dzięki czemu narzędzie nie rozpadnie się na dwie części podczas intensywnych robót instalatorskich.
Próbnik elektryczny (probówka)
To kolejne ważne narzędzie, w które powinien doposażyć się każdy zawodowy elektryk. Próbnik elektryczny (inaczej probówka, próbnik napięcia) swoim kształtem przypomina zwykły śrubokręt. Faktycznie można go z powodzeniem wykorzystać do wkręcania i odkręcania niewielkich śrubek, ale jego główne zadanie jest nieco inne. Probówka posiada w rękojeści wbudowaną, niewielką żarówkę, która sygnalizuje przepływ napięcia. Na końcu rękojeści testera, znajduje się z kolei metalowe uwypuklenie. W jakim celu?
Otóż aby sprawdzić, czy przez dany element przepływa obecnie prąd elektryczny, dotykamy go grotem probówki a do omawianej metalowej końcówki przykładamy palec (najczęściej kciuk lub palec wskazujący, chociaż zależy to od wygody użytkowania). Dopiero wtedy żarówka w rękojeści zaświeci się, jeżeli przez badany element faktycznie przepływa prąd elektryczny.
Może rodzić się pytanie, czy jest to bezpieczne? W końcu dotykając metalową końcówkę, zamykamy obwód i przez nasze ciało przepływa prąd elektryczny. Na całe szczęście testowanie napięcia za pomocą probówki jest w 100% bezpieczne (pod warunkiem, że wykonamy to zgodnie z zasadami). Natężenie prądu przepływającego przez naszego ciało w momencie dotknięcia palcem metalowej końcówki sięga raptem kilkudziesięciu mikro Amperów (μA).
Taśma izolacyjna
Ma ona mnóstwo zastosowań i sprawdzi się w wielu różnych pracach montażowych. Dzięki taśmie izolacyjnej można zabezpieczyć końcówki przewodów lub zakleić przerwaną wiązkę elektryczną. O dziwo taśma izolacyjna ma również bardziej podręczne zastosowanie i można ją wykorzystać np. do oznaczania przewodów kolorami, mocowania i maskowania kabli a także uszczelniania połączeń przed wpływem wilgoci. Taśmy izolacyjne najczęściej dostępne są w kolorach czarnych i wykonane z PCW, dzięki czemu zyskują na elastyczności.
Kapturki termokurczliwe
Te niewielkie akcesoria potrafią znacząco wpłynąć na wygodę wykonywanych prac. Kosztują dosłownie grosze, zajmują niewiele miejsca i są przy tym bardzo pożyteczne. Kapturki termokurczliwe pozwalają na szybki montaż wiązek elektrycznych. Powleczone są one specjalnym klejem i pod wpływem ciepła potrafią skurczyć się niemal 3-krotnie, tworząc solidne zabezpieczenie mechaniczne.
Zarówno kapturki jak i rurki termokurczliwe stanowią doskonałą ochronę przed wnikaniem wilgoci oraz pyłu. Co ciekawe produkty tego typu można wykorzystać nie tylko w instalacjach elektrycznych , ale również do ochrony przedmiotów codziennego użytku, takich jak np. linki czy małe obudowy.
⬇️ Najlepsze wiertarko-wkrętarki TOP 5 ▷ Ranking 2022
Wiertarko-wkrętarka AEG PowerTools BSB 18G4-0
Wiertarko-wkrętarka AEG PowerTools BSB 18G4-0719,99 zł583,19 złWiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-60 C Professional
Wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 18V-60 C Professional1 253,09 zł798,88 zł
Multimetr (miernik)
Te niewielkie urządzenia służą do badania podstawowych parametrów prądu w instalacjach elektrycznych. Dzięki niemu możemy zmierzyć takie wartości jak napięcie, natężenie, rezystancję oraz częstotliwość prądu stałego lub przemiennego. Multimetr nie należy do urządzeń skrajnie drogich, podstawowe egzemplarze kupimy za kilkadziesiąt złotych, jednak cena zależeć będzie od szczegółowych parametrów sprzętu.
Na co zwrócić uwagę kupując miernik? Przede wszystkim na błąd pomiaru, który bezpośrednio przekłada się na dokładność urządzenia, rozdzielczość oraz ilość dostępnych funkcji. Warto również wybrać modele ze specjalnym zabezpieczeniem pomiarowym. Dzięki temu multimetr nie ulegnie uszkodzeniu, jeżeli błędnie ustawimy pomiar na prąd stały lub przemienny.
Detektor przewodów i kabli elektrycznych
Często pomijane wyposażenie wśród elektryków i majsterkowiczów, ale bez wątpienia potrafi uratować skórę w wielu sytuacjach. Wykrywacz przewodów pozwala sprawdzić, czy pod warstwą tynku nie znajduje się przewód elektryczny pod napięciem. Dzięki temu możemy w sposób bezpieczny przeprowadzić bardziej inwazyjne prace remontowe, takie jak wiercenie dziur w ścianie.
Detektor kabli działa w oparciu o zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Na rynku dostępne są zarówno tańsze modele, które określają położenie przewodu na płaszczyźnie dwuwymiarowej oraz produkty profesjonalne, które z dużą dokładnością wskażą również głębokość, na której należy spodziewać się przewodu.
Elektronarzędzia dla elektryka
Każdy elektryk powinien zaopatrzyć się w podstawowe elektronarzędzia. Niezbędna będzie wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, która pozwoli na wykonanie wielu różnych prac monterskich, takich jak wkręcanie i wykręcanie śrub oraz wiercenie otworów w różnych materiałach. W dodatku zasilanie bezprzewodowe pozwala na pełną mobilność tego typu urządzeń. Wystarczy naładowana bateria i możliwe staje się operowanie urządzeniem w każdym miejscu. W szczególności polecamy specjalne zestawy dla elektryka, które składają się z profesjonalnych produktów renomowanych marek takich jak np. Milwaukee, AEG elektronarzędzia, Norton Clipper, Makita, czy Flex elektronarzędzia. Praca elektryka nie może obejść się bez drabin, jedne z najlepszych są produkcji Krause.
Jeżeli nie masz pewności, które narzędzia dla elektryka wybrać – skontaktuj się z nami! Dysponujemy sprawdzonymi rozwiązaniami dla domu i budownictwa. Doradzimy Ci w kwestii wyboru odpowiedniego sprzętu tak, aby spełniał wszystkie Twoje oczekiwania.