Młotowiertarki, a właściwie młoty kująco-wiercące to popularne elektronarzędzia wśród bardziej i mniej zaawansowanych majsterkowiczów. Dzięki różnym trybom pracy możliwe jest zwykłe wiercenie, wiercenie z udarem lub kucie. Cena przeciętnej młotowiertarki jest nieco wyższa niż w przypadku mniejszej wiertarko-wkrętarki udarowej, jednakże zyskujemy tym samym dużo lepsze właściwości robocze. A więc jak używać młotowiertarki i w jakich sytuacjach jej wykorzystanie będzie szczególnie istotne? Już to wyjaśniamy.
Czym jest młotowiertarka i jakie ma tryby pracy?
Młotowiertarki podobnie jak wszystkie pozostałe elektronarzędzia, mają swoje cechy charakterystyczne. Doskonale sprawdzą się podczas wiercenia średniej wielkości otworów w twardych materiałach i podczas skuwania na niewielkich powierzchniach. Posiadają większą energię udaru w porównaniu do mniejszych wiertarek udarowych, jednak nie nadają się do precyzyjnego wiercenia i ważą odczuwalnie więcej. Młotowiertarki to rozwiązanie pośrednie pomiędzy lekkimi wiertarkami a typowymi młotami udarowymi.
Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt ten pozwala na standardowe wiercenie, wiercenie z wykorzystaniem udaru oraz kucie. Najczęściej zatem młotowiertarki dysponują 3 trybami pracy. Na rynku dostępne są urządzenia zasilane przewodowo z sieci oraz czerpiące energię z akumulatora.
Jak używać młotowiertarki?
Podstawową zasadą w trakcie użytkowania młotowiertarki jest umiejętne posługiwanie się jej trybami pracy. Podstawowym trybem jest wiercenie z udarem, które wykorzystuje się podczas wiercenia w twardych materiałach budowlanych, takich jak beton czy cegła. Tryb wiercenia bez udaru powinien być wykorzystywany podczas obróbki miękkich materiałów jak np. drewno lub metal. Tryb pracy, który wymaga specjalnej uwagi to kucie. Młotowiertarki co prawda umożliwiają wykorzystanie udaru do skuwania, jednak nie należy korzystać z tej funkcji zbyt często. Tryb ten znacząco obciążą podzespoły sprzętu i sugeruje się, aby tryb kucia stosowany był maksymalnie przez 30% łącznego czasu pracy urządzenia.
Warto również pamiętać o kilku ważnych zasadach. Między innymi nie wolno zmieniać trybu pracy, podczas gdy silnik młotowiertarki jest uruchomiony. Podczas wiercenia z udarem ważne jest, aby zbyt mocno nie dociskać urządzenia i wiertła do obrabianego materiału. Powoduje to niepotrzebne zużycie się nie tylko wiertła, ale również podzespołów młotowiertarki.
Jaką młotowiertarkę kupić? Poradnik zakupowy
Rynek obfituje w tysiące różnych modeli młotowiertarek, dostosowanych zarówno do sporadycznych prac, jak i bardziej profesjonalnych zastosowań. Ceny tych urządzeń mogą wahać się od kilkuset złotych do nawet paru tysięcy. W ofercie naszego sklepu dysponujemy rozwiązaniami dla użytkowników domowych, a więc modelami marek AEG Powertools i Ryobi oraz dla osób bardziej wymagających czyli produktami firmy Milwaukee.
Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu młotowiertarki? Na samym początku warto spojrzeć na rodzaj zastosowanego udaru. Polecamy udar pneumatyczny, który zapewnia największą energię pojedynczego uderzenia. Dostępne są również młotowiertarki z udarem pobijakowym, który jest zmodyfikowaną wersją udaru mechanicznego. Kolejny istotny parametr to maksymalna średnica wierteł, które jest w stanie obsłużyć młotowiertarka. Polecamy także spojrzeć na maksymalny moment obrotowy urządzenia, jego moc oraz wytwarzaną energię udaru.
Młotowiertarka AEG Powertools
Polecane młotowiertarki dla majsterkowiczów
Jeżeli szukasz dobrej i niezawodnej młotowiertarki, polecamy sprawdzić pełną ofertę produktową w naszym sklepie. Posiadamy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, które posłużą przez bardzo długi czas. Jeżeli nie wiesz jaki sprzęt będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Wybierzemy i zaproponujemy Ci rozwiązanie, które w 100% spełni Twoje oczekiwania. Tymczasem omówmy 3 popularne młotowiertarki, które idealnie sprawdzą się w rękach domowego majsterkowicza i na półce profesjonalnego warsztatu.
Młotowiertarka SDS-Plus Ryobi RSDS680-K
Produkty marki Ryobi od zawsze cieszą się sporym powodzeniem wśród majsterkowiczów amatorów i nieco bardziej doświadczonych użytkowników. Ten model młotowiertarki idealnie wpasuje się w wyposażenie przydomowego warsztatu. Dysponuje energią udaru na poziomie 2,1 J oraz częstotliwością uderzeń 0 - 5000/min. Maksymalna średnica wiercenia w drewnie dla tego modelu wynosi 22 mm. Dla stali jest to 30 mm oraz dla muru 13 mm. Na wyposażeniu standardowym otrzymujesz również ogranicznik głębokości, rękojeść oraz walizkę.
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
AEG elektronarzędzia zyskały powodzenie wśród setek tysięcy użytkowników na całym świecie. Produkty tej marki cechują się najlepszym wykonaniem, niezawodnością i wydajnością. Nie inaczej jest w przypadku młotowiertarki KH24IE. Sprzęt napędza silnik o mocy 800 W, który generuje energię udaru na poziomie 2,4 J. Maksymalna częstotliwość uderzeń wynosi 4500/min. Młotowiertarka wyposażona jest w sprzęgło przeciążeniowe oraz funkcję wyłączenia ruchu obrotowego przy lżejszym dłutowaniu.
Młotowiertarka SDS-PLUS Milwaukee PH30 POWER X
Sprzęt marki Milwaukee wyróżnia się najwyższą jakością wykonania i dostępną mocą. Produkty tego producenta znajdują zastosowanie przy najbardziej wymagających zajęciach. Odporne są na ciężkie warunki pracy i dostosowane do ciągłej eksploatacji. Rozwiązaniem godnym polecenia dla profesjonalistów w swoim fachu jest młotowiertarka PH30 POWER X. Wyposażona w silnik o mocy 1030 W gwarantuje energię udaru na poziomie 3,6 J oraz maksymalną częstotliwość 3800 uderzeń/min. Wymiana narzędzi jest szybka, dzięki zastosowaniu systemu FIXTEC z uchwytem bezkluczykowym.