Spawanie to popularna metoda trwałego spajania różnych materiałów, najczęściej stali, ale również i tworzyw sztucznych. Czynność ta wymaga jednak zachowania odpowiedniej ostrożności i właściwego przygotowania. Spawanie łukowe elektrodą otuloną (MMA) należy do najpopularniejszych metod spawania. Łuk elektryczny powstający w tym procesie osiąga temperatury rzędu 4000 °C, a do jego wytworzenia wymagane są odpowiednie parametry prądu. Zatem jak spawać metodą MMA i jakiego sprzętu użyć? Poznaj nasz poradnik spawacza i dowiedz się wszystkiego na temat spawania omawianą metodą.
Spawanie elektrodą otuloną MMA – opis
Do spawania metodą łukową wykorzystywana jest specjalna elektroda, składająca się z rdzenia wykonanego z metalu oraz sprasowanej otuliny. Stąd też nazywa się ją elektrodą otuloną. Spoina łącząca elementy powstaje na skutek stopienia elektrody i wytworzenia tzw. jeziorka spawalniczego – płynnego metalu, który zastygając tworzy trwałe połączenie. Aby uzyskać odpowiednio wysoką temperaturę topnienia, wykorzystuje się łuk elektryczny, którego temperatura sięga nawet 4000 °C.
Do niewątpliwych zalet tego typu spawania należy możliwość łączenia różnych gatunków metali i stopów. Spawanie można wykonywać w dowolnej pozycji – w tym również pod wodą. Spoiny wytworzone metodą MMA cechują się dobrymi właściwościami mechanicznymi. Niestety sposób ten ma również swoje złe strony. Przede wszystkim nie jest specjalnie wydajny, samo spawanie przebiega dosyć wolno (do 40 cm/min) a elektrody z racji swojej funkcji ulegają skróceniu i wymagają systematycznej wymiany. Spawanie metodą MMA wytwarza również spore ilości gazów i dymów spawalniczych.
Jak spawać metodą MMA? Poradnik spawacza
Na wstępie warto wyjaśnić, jakie urządzenia i akcesoria będą przydatne i niezbędne w procesie spawania MMA. Na pewno konieczna będzie spawarka transformatorowa wraz z uchwytem elektrody oraz przewodem uziemiającym zakończonym szczypcami. W przypadku prac terenowych, gdzie brak jest dostępu do źródła energii elektrycznej, wykorzystuje się agregaty prądotwórcze spawalnicze (potocznie nazywane motospawarkami). Drugim i również niezbędnym elementem jest elektroda. Po zakończonym procesie spawania, często wykorzystuje się szlifierki kątowe oraz metalowe szczotki, które służą do oczyszczenia i wyrównania powierzchni spoiny.
Jak spawać metodą MMA krok po kroku:
Krok 1 – podłącz spawarkę do źródła prądu elektrycznego (lub uruchom agregat prądotwórczy) i zaciśnij szczypce z przewodem uziemiającym na spawanym elemencie.
Krok 2 – potrzyj końcówkę elektrody o miejsce spawania i odsuń ją w celu wyzwolenia łuku elektrycznego.
Krok 3 – utrzymuj stałą odległość pomiędzy elektrodą a obrabianym materiałem, najczęściej ok. 2-3 mm. Odległość ta powinna być równa średnicy zastosowanej elektrody.
Krok 4 – Spawanie należy przeprowadzać trzymając elektrodę pod kątem ok. 60° w stosunku do płaszczyzny spoiny. Trzeba również zaznaczyć, że długość elektrody będzie z czasem ulegać skróceniu i należy na bieżąco kontrolować odległość pomiędzy nią a obrabianą powierzchnią.
Krok 5 – spawanie kończy się z chwilą oddalenia elektrody od materiału (najpierw należy nieco cofnąć elektrodę wzdłuż połączenia, a następnie stanowczym ruchem ją odsunąć). Po ostygnięciu spoiny można przystąpić do jej oczyszczenia szczotką drucianą i wyrównania np. szlifierką kątową.
Polecane agregaty prądotwórcze spawalnicze
W miejscach, gdzie dostęp do stałego źródła energii elektrycznej jest utrudniony lub niemożliwy, wykorzystuje się spawalnicze agregaty prądotwórcze. Trzeba jednak zauważyć, że muszą być to urządzenia zapewniające odpowiednie parametry prądu elektrycznego. Dysponujemy niezawodnymi agregatami prądotwórczymi sprawdzonych marek takich jak Pramac, Sumera Motor, Endress oraz Benza.
Agregat prądotwórczy spawalniczy Sumera Motor SMW-220DCk-K
Jest to podstawowa wersja trójfazowego agregatu z ręcznym rozruchem oraz silnikiem o pojemności 429 cm3 i mocy 14 KM. Sprzęt dysponuje prądem spawania w zakresie 40 - 220 A DC i generuje moc maksymalną 7,3 kW. Na wyposażeniu standardowym otrzymujemy 1 gniazdo 400V/16A, 1 gniazdo 230V/6A oraz szybkozłącza spawalnicze. Sam agregat posiada również zabezpieczenie termiczne oraz czujnik poziomu oleju.
Agregat prądotwórczy spawalniczy Pramac W220
Sprzęt ten dysponuje mocą ciągłą na poziomie 4,16 kW oraz prądem spawania od 40 do 220 A / 170 A (przy obciążeniu 60%). Agregat wyposażony jest w silnik benzynowy o mocy 7,7 kW i może pracować przez ok. 2,8 h na pełnym zbiorniku paliwa (przy obciążeniu 75%). Pozwala na operowanie elektrodami o średnicy maksymalnej 5 mm (w przypadku elektrod rutylowych, zasadowych oraz celulozowych).
Agregat wyposażony został w gniazdo SCHUKO 230V 16A IP54, 2P+T CEE 230V 16A IP44 oraz 3P+T CEE 400V 16A.
Agregat prądotwórczy spawalniczy Endress ESE 1006 SDHS-DC ES
Agregat ten pomimo swojej sporej masy (145 kg) nadal może z powodzeniem być wykorzystywany jako przenośne źródło energii elektrycznej. Napędzany jest silnikiem benzynowym o mocy 21 KM i zużyciu paliwa na poziomie 3,5 l/h (przy obciążeniu 75%). Generuje prąd spawania w zakresie 30 - 300 A i pozwala na obsługę elektrod o średnicy 6 mm (rutylowe, celulozowe) oraz 5 mm (zasadowe).
Jeżeli nie wiesz jaki sprzęt do spawania będzie najbardziej odpowiedni, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci w każdej kwestii i zaproponujemy niezawodne rozwiązania dla domu oraz przemysłu.