Wyrzynarki to dobrze znane i bardzo przydatne elektronarzędzia nie tylko w domowym warsztacie, ale również w wielu zakładach stolarskich. Ich zadaniem jest wykonywanie prostoliniowych cięć, najczęściej w drewnie, ale również i w stali czy tworzywach sztucznych. Dzięki wyrzynarce można także wycinać otwory oraz prowadzić cięcie po łuku. Z racji szybko poruszającego się ostrza, wyrzynarkami należy posługiwać się z zachowaniem wszelkich aspektów bezpieczeństwa. Jak zatem obsługiwać wyrzynarkę, tak aby praca z tym urządzeniem przebiegała sprawnie i bezpiecznie? Te oraz inne przydatne tematy, przedstawimy w dzisiejszym artykule. Najpierw jednak sprawdźmy, jakie rodzaje wyrzynarek dostępne są na rynku.
Podział wyrzynarek z uwagi na sposób cięcia
Wyrzynarki można podzielić na 4 rodzaje, w zależności od sposobu cięcia.
- Wyrzynarki tradycyjne – to najpopularniejszy typ tego rodzaju urządzeń. Ruch brzeszczotu odbywa się naprzemiennie w górę i w dół. Aby przeprowadzić cięcie, należy ostrożnie przesuwać wyrzynarkę po materiale. Ceny wyrzynarek tradycyjnych wahają się od paruset do nawet ponad tysiąca złotych.
- Wyrzynarki z podcinaniem – jest to nieco droższy sprzęt niż tradycyjne wyrzynarki, jednak dysponuje ciekawą funkcjonalnością. Ruch brzeszczotu nie odbywa się wyłącznie w pionie, ale również do przodu i do tyłu. Co dzięki temu zyskujemy? Przede wszystkim większy komfort cięcia, ponieważ nie ma konieczności wywierania nacisku na urządzenie podczas pracy.
- Wyrzynarki stołowe – w odróżnieniu od wyrzynarek tradycyjnych i z opcją podcinania, wyrzynarki stołowe należą do sprzętu stacjonarnego. Dysponują większą mocą, a samo cięcie odbywa się przez poruszanie materiałem po stole wyrzynarki. Tego rodzaju wyrzynarki znajdują zastosowanie w większych warsztatach produkcyjnych, gdzie konieczna jest obróbka materiałów o większych gabarytach.
- Wyrzynarki włosowe – to bardziej precyzyjna i zarazem droższa odmiana wyrzynarek stołowych, aczkolwiek na rynku dostępne są również podobne urządzenia w wersji przenośnej. Wyrzynarki włosowe obsługują o wiele cieńsze brzeszczoty, dostosowane do precyzyjnego cięcia. Użyteczność tego rodzaju sprzętu docenią najbardziej wymagający użytkownicy oraz zakłady produkcyjne.
Parametry wyrzynarek – jaką wyrzynarkę wybrać?
Zanim omówimy sobie prawidłowe zasady eksploatacji wyrzynarki, przyjrzyjmy się głównym parametrom tego urządzenia. Będzie to bardzo przydatne podczas podejmowania decyzji zakupowej. Tak naprawdę interesować nas będą tylko 4 główne parametry wyrzynarki: głębokość cięcia, liczba skoków na minutę, moc urządzenia oraz rodzaj mocowania brzeszczotu.
- Głębokość cięcia – im jest ona większa, tym grubszy materiał możemy obrabiać. Najczęściej producenci przedstawiają tę wartość w zależności od rodzaju materiału. Głębokość cięcia będzie różna dla drewna, tworzyw sztucznych oraz metalu.
- Liczba skoków na minutę – im większa, tym posługiwanie się wyrzynarką będzie bardziej precyzyjne i wydajne. Rozbieżność tego parametru jest całkiem spora i może wynosić od 500 do nawet 3000 skoków na minutę. Wyrzynarki dysponujące wartością poniżej 1000 skoków na minutę, przeznaczone są bardziej do użytku amatorskiego.
- Moc wyrzynarki – dosyć istotny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Im większa moc urządzenia, tym mniejsze ryzyko jego przegrzania i dłuższy czas pracy. Najczęściej wyrzynarki dysponują mocą ok. 600 W. Sprzęt mieszczący się w tym zakresie doskonale nada się do prac w domowym warsztacie oraz do użytku amatorskiego. Wyrzynarki profesjonalne o mocy 1 kW i większej, przeznaczone są z kolei do bardziej zaawansowanych zadań.
- Rodzaj mocowania brzeszczotu – Decydując się na zakup wyrzynarki, warto mieć na uwadze sposób mocowania brzeszczotu. Brzeszczoty typu “T” posiadają jeden nosek, typu “2T” dwie wypustki, a typu “U” to brzeszczoty o mocowaniu uniwersalnym.
⬇️ Polecane elektronarzędzia
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X...
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X One-Key (+ walizka)3 405,87 zł2 860,93 złMłot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S
Młot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S4 352,97 zł3 700,02 złMłotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0
Młotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0599,00 zł587,02 złMłotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE899,99 zł728,99 złObcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0
Obcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0822,87 zł691,21 zł
Prawidłowa obsługa wyrzynarki – poradnik użytkownika
Obsługa wyrzynarki nie jest specjalnie skomplikowana. Warto jednak trzymać się pewnych zasad bezpieczeństwa, które ograniczą ryzyko doznania urazu i przyczynią się do sprawniejszego wykonywania cięcia. Zanim przystąpimy do uruchomienia wyrzynarki, zadbajmy o właściwą odzież ochronną. Niezbędne będą okulary ochronne, które zabezpieczą oczy przed odpryskami obrabianego materiału. Trzeba również pamiętać o wyrysowaniu na materiale ścieżki cięcia za pomocą kredy lub ołówka.
Proces cięcia nie należy do skrajnie skomplikowanych. Należy pamiętać, aby prowadzić wyrzynarkę pewnie, ale z zachowaniem stałego i niezbyt szybkiego tempa. Zbyt mocny nacisk może doprowadzić do zakleszczenia lub złamania brzeszczotu. Sporym kłopotem w szczególności dla początkujących majsterkowiczów, może być cięcie w materiale pod kątem 90 stopni. Niestety zasada działania wyrzynarki nie pozwala na zmianę kierunku cięcia pod tak dużym kątem. Jeżeli chcemy uzyskać kształt kwadratu czy prostokąta, należy w tym celu skorzystać z pomocy wiertarki. Przewiercamy wtedy narożniki (miejsca zmiany kierunku cięcia), tak aby móc włożyć w nie brzeszczot wyrzynarki i kontynuować cięcie pod innym kątem.
Polecane wyrzynarki przewodowe
Wśród naszej oferty znaleźć można wyrzynarki przewodowe zarówno do zastosowań amatorskich, jak i profesjonalnych. Dysponujemy sprzętem o zasilaniu sieciowym oraz bezprzewodowym, który doskonale wpasuje się w potrzeby domowych majsterkowiczów oraz profesjonalne zakłady produkcyjne. Polecamy wyrzynarki takich producentów jak Ryobi, AEG Powertools oraz Milwaukee.
Wyrzynarka Ryobi RJS720-G 500 W
Listę polecanych wyrzynarek przewodowych zaczynamy od modelu RJS720-G marki Ryobi, który zasilany jest sieciowo. Sprzęt ten dedykujemy jako podstawowe wyposażenie domowego warsztatu. Posiada dobre parametry cięcia oraz dodatkowe funkcjonalności, przy zachowaniu przystępnej ceny. Wyrzynarka dysponuje silnikiem o mocy 500 W i cechuje się niewielkimi wymiarami. Długość skoku w przypadku tego modelu wynosi 19 mm. Możliwości tej wyrzynarki pozwalają na obróbkę drewna o grubości do 72 mm oraz stali do 6 mm. Zaletą jest również niewielka waga, tylko 1,8 kg.
Wyrzynarka AEG PowerTools STEP 80
Ten model wyrzynarki dysponuje nieco większą mocą, niż w przypadku wcześniej omawianego egzemplarza. Konkretnie jest to 700 W, co przekłada się na nieco lepsze parametry cięcia. Długość skoku w przypadku modelu STEP 80 wynosi 20 mm. Urządzenie pozwala na cięcie drewna o grubości do 80 mm, stali do 10 mm oraz aluminium do 20 mm. Wyrzynarka umożliwia wybór prędkości cięcia spośród 6 różnych ustawień. Posiada także 4 ustawienia oscylacji oraz wyposażona została w nadmuch powietrza, który oczyszcza miejsce cięcia i zwiększa komfort użytkowania.
Polecane wyrzynarki akumulatorowe
W ofercie naszego sklepu znajdują się również akumulatorowe wyrzynarki (bezprzewodowe). Do każdego urządzenia posiadamy szereg niezbędnych akcesoriów, takich jak akumulatory o różnej pojemności oraz ładowarki. Znajdziesz je w sekcji "produkty powiązane" na karcie produktu.
Wyrzynarka Ryobi R18JS-0 18 V
Mniej zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwości oraz pełną mobilność wyrzynarki R18JS-0 18 V wspomnianej już marki Ryobi. Sprzęt pracuje na napięciu 18 V i pozwala na cięcie drewna o grubości do 101 mm oraz stali do 6 mm. Długość skoku dla tego modelu wynosi 25 mm. Czas pracy urządzenia zależeć będzie od pojemności podłączonego akumulatora, który należy dokupić osobno.
Wyrzynarka Milwaukee M18 BJS-402C
Ten zestaw polecamy bardziej zaawansowanym użytkownikom. Akumulatorowy model wyrzynarki M18 BJS pracuje na zasilaniu o napięciu 18 V. Sprzęt ten oferuje całkiem przystępne parametry cięcia oraz szereg dodatkowych funkcji, które odczuwalnie wpływają na komfort użytkowania. Długość skoku wynosi 25 mm i możliwa jest obróbka drewna o grubości maksymalnej 135 mm oraz stali do 10 mm. Wyrzynarka pozwala na odchylenie płyty w zakresie 0 – 45° oraz pięciostopniową regulację wychyłu. W omawianym zestawie znajdziemy również 2 akumulatory REDLITHIUM-ION™ 4 Ah .
Jeżeli nie wiesz, która wyrzynarka spełni wszystkie Twoje oczekiwania, skonsultuj się z nami! Z przyjemnością doradzimy Ci w wyborze najlepszego sprzętu, który będzie charakteryzował się doskonałymi właściwościami tnącymi oraz zawierał się w zakładanym budżecie. Zakupy w naszym sklepie to gwarancja jakości oferowanych produktów i fachowe doradztwo na każdym etapie współpracy.