Każdy inwestor oczekuje, aby prace na budowie przebiegały szybko, sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z procedurami. Dlatego też tak ważna jest rola kierownika budowy, który nadzoruje większość zadań wykonywanych przez ekipę budowlaną. Obowiązki kierownika budowy są całkiem spore i ciąży na nim ogromna odpowiedzialność za objętą nadzorem inwestycję.
Czym jest plac budowy?
Zanim przejdziemy do omówienia szczegółowo funkcji kierownika budowy, sprawdźmy czym w zasadzie jest owy plac budowy. Czy w ogóle istnieje jego definicja? W gruncie rzeczy jest to wydzielony i odpowiednio ogrodzony teren przystosowany do prowadzenia zleconych robót budowlanych. Co ciekawe, krajowe prawo dosyć precyzyjnie reguluje sposoby organizacji tego typu przestrzeni pod kątem wszelkich aspektów bezpieczeństwa. Może wydawać się to nieco abstrakcyjne, ale to właśnie od dobrej organizacji miejsca pracy na placu budowy, zależeć będą niższe koszty całej inwestycji oraz lepsze efekty wykonywanych robót.
Czym zajmuje się kierownik budowy?
Obowiązki kierownika na placu budowy nie skupiają się wokół samych robót budowlanych. W istocie rzeczy, osoba na tym stanowisku – przynajmniej formalnie – ma o wiele szersze spektrum obowiązków. Ponadto obecność kierownika budowy jest wymagana prawnie na każdej prowadzonej budowie. Jest on odpowiedzialny za przebieg prac budowlanych – w tym również za wszelkie nieprawidłowości. Bardzo ważne jest to, że osoba wykonująca zawód kierownika budowy powinna posiadać stosowne uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi.
Obowiązki kierownika budowy – podział na etapy
Aby móc sensownie przedstawić funkcje kierownika budowy, najlepiej będzie rozłożyć łączny czas inwestycji budowlanej na 3 etapy: przygotowanie, wykonanie oraz ukończenie. Na każdym z tych etapów kierownik budowy ma pełne ręce roboty – przynajmniej formalnie. Przejdźmy więc do konkretów.
I etap – przygotowanie do rozpoczęcia budowy
Zanim ekipa budowlana będzie mogła rozpocząć właściwą pracę, zarówno przed inwestorem, jak i kierownikiem budowy czeka sporo formalności i zadań organizacyjnych do wypełnienia. Na barkach kierownika spoczywa obowiązek złożenia oświadczenia do odpowiedniego wydziału nadzoru budowlanego, w którym zobowiązuje się on do kierowania wyznaczoną inwestycją. Kolejny krok to pisemne przyjęcie protokolarne od inwestora, po którym kierownik budowy może przystąpić do dalszych działań.
Wśród nich trzeba wymienić wydzielenie i odpowiednie zabezpieczenie obszaru przeprowadzanych robót budowlanych. Kierownik budowy powinien zadbać o ochronę sprzętu i narzędzi znajdujących się na terenie budowy, wyznaczyć miejsce pod obiekty tymczasowe i stałe punkty osnowy geodezyjnej oraz we właściwy sposób zabezpieczyć przed uszkodzeniem wszelkie elementy środowiska naturalnego, np. drzewa.
Do zadań kierownika budowy należeć będzie także umieszczenie tablicy informacyjnej i ogrodzenie całego terenu budowy. Trzeba również załatwić dostęp do energii elektrycznej i sprawdzić, jaka moc przyłączeniowa na plac budowy będzie najlepsza.
II etap – czas trwania robót budowlanych
Przechodzimy do kolejnego etapu, który wymaga od strony praktycznej najwięcej zaangażowania ze strony kierownika budowy. Można wręcz powiedzieć, że jest to kluczowy etap inwestycji, ponieważ to głównie od jego przebiegu zależeć będzie finalny efekt całej realizacji. Zadania kierownika budowy obejmują w tym czasie m.in. nadzór wszystkich prac budowlanych, sporządzanie niezbędnej dokumentacji z przebiegu robót, a także postępowanie zgodne z zaleceniami wydanymi przez inspektora nadzoru budowlanego.
Obowiązkiem kierownika budowy będzie dopilnowanie, aby wszystkie prace wykonywane były zgodnie z projektem budowlanym, stosownymi przepisami BHP oraz co ważne – pozwoleniem na budowę. To bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ wszelkie odstępstwa od zakładanych warunków formalnych, mogą prowadzić do bardzo kosztownych poprawek i przysporzyć inwestorowi sporych kłopotów. Olbrzymią – jak nie priorytetową rolę – odgrywa bezpieczeństwo pracowników. Stąd też kierownik budowy powinien zareagować, jeżeli w trakcie przeprowadzanych prac pojawiło się bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia znajdujących się na placu budowy osób.
III etap – zakończenie robót budowlanych
Zakończenie prac budowlanych również wymaga zaangażowania ze strony kierownika budowy. Przede wszystkim jest on zobowiązany, aby powiadomić inwestora o zakończeniu zleconych robót inwestycyjnych, a także przekazać stosowne oświadczenie na piśmie, które potwierdza zgodność ukończonej inwestycji ze wcześniejszymi założeniami formalnymi. Obecność kierownika budowa będzie także obowiązkowa w momencie odbioru inwestycji przez inwestora. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek i nieprawidłowości, kierownik budowy będzie zobowiązany do ich usunięcia.
Bezpieczny sprzęt jest podstawą!
Musimy jednak zaznaczyć, że tytułowy kierownik budowy nie może zagwarantować pełni bezpieczeństwa swoim pracownikom, jeżeli w użyciu jest zniszczony, mało wydajny – i co najgorsze – nie w pełni sprawny sprzęt budowlany. Jakość użytych do realizacji inwestycji narzędzi i maszyn odgrywa spore znaczenie. Zastosowanie profesjonalnych i właściwie serwisowanych sprzętów zapewni nie tylko bezpieczniejsze warunki pracy, ale również większą wydajność i komfort pracy.
Gdzie szukać renomowanych maszyn i sprzętu budowlanego? Wszystko oferuje nasz sklep iSPRZET. Zajmujemy się dostarczaniem na rynek polski oraz europejski profesjonalnych rozwiązań, takich jak zagęszczarki, przecinarki, elektronarzędzia, myjki wysokociśnieniowe, narzędzia ręczne czy też sprężarki powietrza i agregaty prądotwórcze. Podążając za potrzebami najbardziej wymagających klientów biznesowych oraz indywidualnych, dokładamy wszelkich starań, aby dostarczać pod wskazane miejsce niezawodny sprzęt renomowanych marek, takich jak Husqvarna, Wacker Neuson czy Milwaukee. Zachęcamy do spojrzenia na naszą ofertę sprzedażową i kontaktu z naszymi konsultantami.