Każdy dobry majsterkowicz, który lubi pracować w swoim domu lub warsztacie, powinien zaopatrzyć się w porządną skrzynkę narzędziową. Nie może również zapomnieć o podstawowych narzędziach i akcesoriach, które powinny się w niej znaleźć. Niekiedy zdarza się, że trzymamy w niej przedmioty zupełnie niepotrzebnie, a które i tak musimy dźwigać ze sobą na różne roboty. Jak zatem zorganizować miejsce w skrzynce narzędziowej i jakie narzędzia w niej trzymać? Koniecznie sprawdź nasze porady dla majsterkowiczów!
Narzędzia ręczne do skrzynki narzędziowej
Niemal każdy rodzaj prac remontowo-budowlanych wymaga zastosowania podstawowych narzędzi ręcznych, takich jak młotki, markery, noże i ostrza czy wkrętaki. Nie obejdzie się również bez taśmy izolacyjnej oraz popularnych opasek zaciskowych tzw. trytytek i zwijanej miarki. Naturalnie trzeba zwrócić uwagę na to, aby wybrane elektronarzędzia i narzędzia ręczne zajmowały jak najmniej miejsca.
W tym celu o wiele lepiej będzie kupić jeden wkrętak z różnymi bitami, niż trzymać w skrzynce kilka różnych wkrętaków różniących się między sobą jedynie końcówką. W przypadku młotka pamiętajmy, aby nie decydować się na zbyt ciężki model. Wystarczy taki z krótkim trzonkiem, który okaże się zarówno poręczny, jak i funkcjonalny. W zależności od wymiarów skrzynki, dobrą praktyką będzie trzymanie w niej podstawowego zestawu płaskich kluczy oraz kluczy imbusowych.
Większe skrzynki narzędziowe mogą pomieścić więcej sprzętu i akcesoriów, ale jednocześnie wyróżniają się większą masą. Jeżeli ten aspekt nam nie przeszkadza, wtedy możemy pokusić się o dodatkowe narzędzia ręczne, taki jak obcinaki, ściągacze izolacji, szczypce, oraz niewielką latarkę. Z kolei elektrycy bezwzględnie powinni pamiętać o kostkach do łączeniach przewodów i mogą pokusić się o niewielką lutownicę gazową.
Robot koszący Gardena Sileno life 750 (zestaw...
Robot koszący Gardena Sileno life 750 (zestaw Smart)Robot koszący Gardena Sileno life 1000
Robot koszący Gardena Sileno life 1000Robot koszący Gardena Sileno+ 2000
Robot koszący Gardena Sileno+ 2000Robot koszący Gardena Sileno+ R160 Li
Robot koszący Gardena Sileno+ R160 LiRobot koszący Gardena Sileno life 1250
Robot koszący Gardena Sileno life 1250Elektronarzędzia w skrzynce narzędziowej
Mogą pojawiać się pytania, czy warto trzymać w torbie lub skrzyni narzędziowej elektronarzędzia bezprzewodowe? Trzeba pamiętać, że tego typu sprzęt wymaga do działania naładowanego akumulatora. A zatem decydując się na posiadanie np. niewielkiej wiertarko-wkrętarki akumulatorowej w naszej skrzynce narzędziowej musimy liczyć się z pewnymi niedogodnościami. Przede wszystkim albo rezerwujemy sobie nieco dodatkowego miejsca na ładowarkę, albo dbamy to, żeby sprzęt pozostawał zawsze w gotowości do pracy. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie po prostu przechowywanie tego rodzaju elektronarzędzi w specjalnych dedykowanych opakowaniach lub w osobnym plecaku.
Jaka powinna być idealna skrzynka narzędziowa?
Jeżeli stajemy przed wyborem skrzynki narzędziowej to pamiętajmy, aby nie decydować się na pochopny zakup. W końcu chcemy, aby posłużyła nam ona przez kilka bądź nawet kilkanaście lat. Jednocześnie nie oznacza to, że musimy obracać się wokół najdroższych rozwiązań, ponieważ nie zawsze długowieczna wytrzymałość idzie w parze z gigantyczną ceną.
W pierwszej kolejności polecamy spojrzeć na dobrej jakości rozwiązania marki Ryobi oraz Milwaukee. Produkty tego producenta cenione są przez profesjonalistów na całym świecie. Co ciekawe w sprzedaży znajdziemy nie tylko wytrzymałe skrzynki narzędziowe, ale również torby z kieszeniami, torby izolacyjne, organizery i kraty. Zwróćmy uwagę na funkcjonalność skrzynki – przydatne będą specjalne korytka do przechowywania mniejszych narzędzi i akcesoriów, takich jak bity do wkręcania czy taśmy izolacyjne. Dokładnie sprawdźmy jakość wykonania zawiasów, ponieważ te elementy najwcześniej ulegają wyrobieniu.
Kolejna kwestia to zabezpieczenie produktu przed niekorzystnym działaniem pyłu oraz wilgoci. Coraz częściej producenci tego typu sprzętu decydują się na zainstalowanie specjalnych wkładek i uszczelnień, dzięki czemu nawet podczas silnego strumienia deszczu, do zamkniętej skrzynki nie przedostanie się ani kropla wody. Niestety skrzynki o wysokiej klasie odporności IP będą również odczuwalnie droższe, niż tradycyjne wersje produktów.
Polecane skrzynie narzędziowe do warsztatu
W naszej ofercie sprzedażowej można natknąć się na wysokiej jakości, odporne na uszkodzenia i trwałe skrzynie, organizery oraz torby narzędziowe. Co wybrać na tzw. start? Całkiem dobrym rozwiązaniem jeżeli szukamy czegoś uniwersalnego możemy być torba Milwaukee Packout Tote Toolbag 25 cm. Produkt ten wyróżnia się wysoką solidnością, wszystkie suwaki, zapięcia oraz zatrzaski wykonano z wysokiej jakości metalu. Pomieścisz w niej m.in. zestawy wkrętaków, miarkę, szczypce, klucz nastawny i inne podręczne narzędzia ręczne.
Alternatywą dla tej marki może być rozwiązanie producenta Ryobi – torba na narzędzia Ryobi RTB01. Model ten dysponuje pojemnością aż 25 litrów. Torba posiada solidny uchwyt, co wpływa na komfort jej przenoszenia. Idealna, jeżeli planujemy trzymanie elektronarzędzi i akcesoriów w jednym miejscu. Dla nieco bardziej bardziej zaawansowanych majsterkowiczów polecamy skrzynię Milwaukee Packout 3 BOX. Pojemność ładowania w jej przypadku to aż 45 kg. Skrzynia ta została przystosowania aby przechowywać w niej różne narzędzia i urządzenia. Posiada wygodną rękojeść i wykonana została z solidnego tworzywa sztucznego, oldpornego na uderzenia.