Żywopłot coraz częściej stanowi naturalne ogrodzenie przydomowych działek, ale nie tylko. Jego właściwe formowanie i cięcie, a w tym również przycinanie młodych gałązek i iglaków, sprawia, że ogród długo zachowuje swoją formę i świeżość. Niestety dla początkujących ogrodników cięcie żywopłotu może wydawać się nieco skomplikowana, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to nic trudnego. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jaki termin cięcia pędów i żywopłotów wybrać, jak pielęgnować kwitnące żywopłoty w kolejnych latach oraz jakie narzędzia do cięcia zapewniają najwyższy komfort pracy zarówno jesienią, jak i latem, a także poprzez zimę.
Zalety i wady posiadania żywopłotu
Na wstępie warto zapamiętać, że wyróżniamy dwa typy żywopłotów: rosnące w sposób swobodny oraz te, które regularnie formujemy i przycinamy. Żywopłot formowany definiujemy poprzez przycinanie, a w przypadku żywopłotów rosnących swobodnie poprzez dobór odpowiednich roślin (liściastych lub iglastych). Jak nietrudno więc zauważyć, o wiele mniej pracy czeka nas przy pielęgnacji żywopłotu rosnącego swobodnie, jednak wszystko pozostaje w kwestii walorów estetycznych.
Piękny żywopłot może spełniać wiele funkcji. Przede wszystkim służy jako naturalny wyznacznik granicy w ogrodzie, jest gęsty a więc doskonale kryje przestrzeń zarówno od góry, jak i po bokach, jest przyjazny środowisku i podnosi walory estetyczne ogrodu. Poza tym nie wymaga mycia, malowania i co równie ważne – nie rdzewieje, należy jednak w ciągu roku przeprowadzić serię cięć. Niestety naturalne ogrodowe ogrodzenie ma również inne swoje wady. Przede wszystkim trzeba poświęcić nieco wolnego czasu na jego pielęgnację, a przez zimę oraz wczesną wiosną jego wygląd nie będzie tak efektywny, jak na początku czerwca oraz lipca, również, jeżeli użyjemy roślin zimozielonych o małych liściach.
Kiedy i jak sadzić żywopłot?
Termin oraz sposób sadzenia żywopłotu zależy od zakupionych sadzonek i krzewów. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup sadzonek w plastikowych pojemnikach, na ich posadzenie mamy praktycznie cały sezon – najpóźniej możemy zasadzić je w sierpniu. Nieco inaczej wygląda sposób sadzenia wykopanych krzewów. Te najlepiej posadzić na wiosnę, a przed samym umieszczeniem w glebie warto moczyć ich korzenie przez kilka godzin w wodzie.
Ważne jest również odpowiednie przygotowanie gleby pod żywopłot. Najpierw wykopujemy dół o głębokości ok. 50 cm i odkładamy wierzchnią warstwę ziemi. Następnie spulchniamy tak odsłoniętą glebę i zasypujemy kompostem, który stanowić będzie naturalny nawóz dla roślin. Na koniec przykrywamy całość wcześniej odłożoną warstwą ziemi i oczyszczamy ją z kamieni oraz chwastów. Na tak przygotowanej powierzchni możemy przystąpić do sadzenia żywopłotu.
⬇️ Polecany sprzęt ogrodowy
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32...
Kosiarka akumulatorowa Gardena PowerMax Li-40/32 (bez akumulatora)1 207,91 zł1 171,67 złMyjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact
Myjka ciśnieniowa zimnowodna Kärcher K 7 Compact2 333,64 zł1 970,05 zł
Kiedy przycinać żywopłot?
Dzięki regularnemu przycinaniu żywopłotu, możliwy jest jego naturalny przyrost. Kiedy należy przycinać żywopłot? Najlepiej wykonywać to przynajmniej raz w ciągu sezonu. Pierwsze cięcie żywopłotu optymalnie będzie zaplanować na początek wiosny. Jeżeli są to młode rośliny, należy je przyciąć na wysokość ok. 30 cm. W przypadku kilkuletniego żywopłotu, jego przycięcie powinno obejmować podobnie ok. 30 cm powstałego przyrostu.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać kolejne przycinanie w tym samym sezonie, np. pod koniec lata. Należy jednak uważać, aby nie przeprowadzać tego zabiegu w późnym okresie jesiennym lub co gorsza zimowym, ponieważ niska temperatura może zmrozić świeżo przycięte pędy i nowe przyrosty. Jak wykonać cięcie żywopłot? Ciężko tu mówić o sztywnych regułach. Najpopularniejszym cięciem, polecanym przez doświadczonych ogrodników, jest jednak forma trapezu, gdzie dolna część żywopłotu pozostaje nieco szersza niż jej czubek. Ręczne przycinanie rośliny w ten sposób gwarantuje, że gałęzie i liście w niższych partiach zyskują więcej światła, dzięki czemu przycinane żywopłoty rosną dużo gęstsze.
Hybrydowe nożyce do żywopłotu Ryobi 18 V
CIĘCIE ŻYWOPŁOTU WCZESNĄ WIOSNĄ – NIEZBĘDNE NARZĘDZIA
Bez względu na powierzchnię żywopłotu, bez podstawowych narzędzi, jego cięcie, czyli regularne usuwanie zdrewniałych pędów, będzie zajęciem uciążliwym lub wręcz niemożliwym. Standardowym wyposażeniem powinny być przynajmniej nożyce do żywopłotu ręczne. Takie elektryczne sekatory doskonale sprawdzą się do przycinania niewielkiego żywopłotu i można je z powodzeniem wykorzystać również do pielęgnacji innych krzewów latem, nie straszne im zarówno gatunki iglaste, jak i rośliny o dużych liściach całej wysokości. Co więcej, tego typu sekator nie wymaga dodatkowego źródła zasilania, a jego obsługa nie jest w żadnym stopniu skomplikowana.
Do bardziej zaawansowanych zadań lub przycinania żywopłotu o większej powierzchni, niezbędne będą nożyce do żywopłotu z własnym napędem. Na rynku dostępne są zarówno nożyce elektryczne do żywopłotu, jak i urządzenia z silnikami spalinowymi, które przeznaczone są z kolei dla bardziej wymagających gatunków roślin. Producenci sprzętu ogrodowego oferują również teleskopowe nożyce elektryczne, dzięki którym możesz bez problemu przycinać wysokie krzewy w trudno dostępnych miejscach.
PRZYCINANIE ŻYWOPŁOTU – NAJPOPULARNIEJSZE ROŚLINY
Kolejną zaletą żywopłotu jest fakt, że do jego budowy można wykorzystać wiele różnych gatunków roślin, które należy jednak przycinać i pielęgnować na różne sposoby. Przedstawiamy 4 najpopularniejsze gatunki roślin na żywopłot.
- Ligustr – bardzo dobrze znany wśród miłośników ogrodnictwa krzew żywopłotowy. Jest prosty w posadzeniu, dlatego często można go spotkać w wielu miejscach przestrzeni publicznej, na osiedlach, drogach itp. Cechą szczególną tej rośliny krótki czas wzrostu, ciemnozielona barwa oraz niezwykle zagęszczone liście Cięcia żywopłotów tego typu zaleca się wykonywać dwa razy w sezonie.
- Bukszpan – to kolejna propozycja do ogrodu dla początkujących ogrodników. Łatwo zachować formę tej rośliny, ponieważ w przeciwieństwie do ligustru rośnie bardzo wolno. Jeżeli pragniemy uzyskać gęste i wysokie krzewy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Wzrost bukszpanu do takiego stanu może potrwać nawet kilkanaście lat, ale dzięki temu nie musimy go często ciąć i przycinać.
- Grab – mniej popularne rozwiązanie, ale jest on coraz częściej sadzony w wielu ogrodach. Do jego zalet należą m.in. gęste i duże liście oraz fakt, że opadają one dopiero wiosną, a nie przed okresem zimowym. Cięcie tego gatunku należy przeprowadzać dwa razy do roku.
- Tuja – w przeciwieństwie do wyżej wymienionych tuja nie należy do krzewów liściastych, a do zimozielonych iglaków. Może osiągać nawet do 2,5 metra wysokości. Tuje stanowią dość gęstą barierę, dzięki czemu dobrze izolują od hałasu i zanieczyszczeń. Zaleca się przycinać je co najmniej 2 razy w sezonie, zarówno od góry, jak i po bokach. Szybkość wzrostu wysokości pędów jest dosyć duża – po około dziesięciu latach przyrosty i pędy mogą osiągnąć nawet 2,5 m.
Nożyce do żywopłotu Ryobi RHT5150 500 W
NAJCZĘSTSZE BŁĘDY PODCZAS CIĘCIA ŻYWOPŁOTÓW
Podstawowe cięcie żywopłotu przy pomocy prostych nożyc nie powinno nikomu sprawiać poważniejszych kłopotów. To, na co pragniemy jednak zwrócić uwagę, to częste błędy popełniane przez początkujących pasjonatów ogrodnictwa podczas przycinania zarówno liściastych, jak i iglastych żywopłotów.
Przed wykonaniem cięcia bardzo często zapomina się o właściwym nawadnianiu żywopłotu, który w przeciwieństwie do roślin rosnących osobno, wymaga większej ilości wody. Należy również pamiętać, aby iglaki, żywopłoty i krzewy zimozielone podlewać nie tylko wiosną i latem, ale także w niewielkich ilościach zimą. Warto również zdecydować się na odpowiednie nawożenie żywopłotu, który dzięki temu może szybciej zregenerować przyrosty po posadzeniu i strzyżeniu.
Częstym błędem jest oprócz tego zbyt mocne lub niesystematyczne przycinanie żywopłotu, czego skutkiem są nieregularnie rozkrzewione pędy. Dodatkowo ważne jest jak najlepsze poznanie gatunku zastosowanej rośliny. Zdarza się, że w przypadku roślin o ozdobnych kwiatach, żywopłot przycina się zbyt mocno, co w późniejszym czasie skutkuje brakiem kwitnienia.
Pielęgnacja żywopłotu – polecane narzędzia
W naszym sklepie oferujemy sprawdzone narzędzia ogrodowe do cięcia i nie tylko, znanych marek, takich jak Ryobi, Gardena, Milwaukee czy Kärcher. Polecamy w szczególności bezprzewodowe nożyce do żywopłotu, które skutecznie pomogą zadbać o ogród osób, które chcą perfekcyjnie przycinać nawet ciężko dostępne części żywopłotów. Sprzęt wyposażony w zasilanie akumulatorowe, więc przycina nie generując spalin. Co więcej, tego typu ręczne nożyce do żywopłotów są proste w użyciu oraz konserwacji. Pełna mobilność pozwala zabrać go chociażby na działkę, a niewielkie rozmiary nie sprawiają kłopotów przy transporcie i przycinaniu.
Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z mocniejszych rozwiązań i zdecydować na sekator zasilany sieciowo, który przycina żywopłoty z jeszcze większą efektywnością. Oferujemy przewodowe nożyce do żywopłotu, które również nie zanieczyszczają środowiska spalinami, są lekkie, łatwe w użyciu i bardzo wydajne. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje nożyc do cięcia i zachęcamy do zapoznania się z produktami powiązanymi oraz pełną ofertą narzędzi ogrodowych. W ofercie posiadamy także nożyce ogrodowe takie jak nożyce do gałezi. Zapraszamy do przeglądnięcia naszej oferty.
Nożyce do żywopłotu Ryobi RHT5150 500 W
Nożyce do cięcia RHT5150 500W to poręczne i lekkie nożyce, zasilane sieciowo. Wyposażone zostały w niezawodny silnik elektryczny o mocy 500 W i wysokim momencie obrotowym, dzięki którym usuniesz każde niechciane pędy i przyrosty. Nożyce te posiadają ostrze o długości 50 cm, które pozwala na cięcie gałęzi o grubości do 20 mm. Użytkownicy tego modelu z pewnością docenią miękki uchwyt, który dodatkowo umożliwia przycinać żywopłoty i pędy w sposób komfortowy.
Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Gardena EasyCut Li-40
Idealnie rozwiązanie dla ogrodników ceniących sobie pełną mobilność. Nożyce te posiadają wbudowany akumulator litowo-jonowy z funkcją szybkiego ładowania i bez tzw. efektu pamięci. Gardena EASYCUT LI-40 wyposażony został w poruszające się w przeciwnych kierunkach ostrza o długości 40 cm. Konstrukcja posiada również specjalny zderzak ochronny na końcu noża, dzięki któremu przycinamy żywopłot z dodatkową ochroną cięcia blisko ziemi czy ogrodzeń.