Pilarki taśmowe to proste w działaniu, ale niezbyt popularne elektronarzędzia. Najczęściej pełnią rolę dodatkowego wyposażenia w firmach budowlanych i zakładach przemysłowych. Są jednak na tyle poręczne i niezastąpione w niektórych sytuacjach, że doskonale sprawdzą się również w rękach mniej doświadczonych użytkowników. Do czego więc służą pilarki taśmowe i jak bezpiecznie z nich korzystać? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Zastosowanie pilarek taśmowych
Tak jak wspomnieliśmy na początku, pilarki taśmowe należą do bardziej specjalistycznej grupy elektronarzędzi. Wykorzystuje się je do cięcia średniej wielkości elementów metalowych lub drewnianych. Elementem tnącym w tego rodzaju urządzeniach jest zębata taśma, która wprawiana jest w ruch za pomocą znajdujących się w obudowie pilarki kół lub bloczków.
Co ciekawe w użyciu są również mocniejsze i dużo większe stacjonarne piły taśmowe, które są nieodzownym wyposażeniem wielu firm budowlanych. Dzięki zastosowaniu specjalnej taśmy, możliwe jest cięcie różnych materiałów konstrukcyjnych jak chociażby betonowych bloków czy pustaków. Skoro znamy już ogólne zastosowanie pilarek taśmowych, omówmy teraz szczegółowe różnice pomiędzy odmianami ręcznymi i stacjonarnymi, ponieważ jest ich nieco więcej.
Ręczne pilarki taśmowe
Sprzęt tego typu najczęściej widuje się w rękach bardziej zaawansowanych majsterkowiczów i budowlańców. Za napęd większości pilarek taśmowych odpowiada silnik elektryczny. Na rynku dostępne są zarówno odmiany z zasilaniem sieciowym, jak i czerpiące energię z akumulatora. Bez względu jednak na zastosowany rodzaj napędu, schemat działania pozostaje taki sam. Taśma tnąca przesuwa się z prędkością ok. 180 m/min, dzięki czemu cięcie elementu jest zarazem szybkie i precyzyjne. Zdecydowaną wadą ręcznych pilarek taśmowych jest niewielka odległość pomiędzy odsłoniętą taśmą, a obudową urządzenia. To ogranicza ich zastosowanie do elementów o niewielkiej średnicy.
⬇️ Polecane elektronarzędzia
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X...
Klucz udarowy 1″ Milwaukee M18 ONEFHIWF1-0X One-Key (+ walizka)3 405,87 zł2 860,93 złMłot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S
Młot kujący SDS-MAX Milwaukee K500S4 352,97 zł3 700,02 złMłotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0
Młotowiertarka pneumatyczna SDS-Plus Ryobi R18SDS-0599,00 zł587,02 złMłotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE
Młotowiertarka SDS-Plus AEG PowerTools KH24IE899,99 zł728,99 złObcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0
Obcinak hydrauliczny Milwaukee C12PC-0822,87 zł691,21 zł
Stacjonarne pilarki taśmowe
To zdecydowanie cięższy, większy i mocniejszy sprzęt niż wcześniej omawiane ręczne pilarki taśmowe. Wersje stacjonarne to przede wszystkim maszyny do cięcia materiałów budowlanych. Decydując się na zakup takiego sprzętu należy wziąć pod uwagę maksymalną wysokość cięcia oraz powierzchnię roboczą stołu. Stacjonarne pilarki taśmowe mogą dysponować mocą nawet kilku kilowatów oraz prędkością cięcia do 800 m/min. Droższe modele pozwalają również na cięcie pod określonym kątem i na podłączenie odkurzacza, który będzie na bieżąco zasysał powstałe ścinki.
Bezpieczna obsługa pilarki taśmowej
Do obsługi przecinarek taśmowych nie są wymagane dodatkowe uprawnienia. To, na co należy bezwzględnie zwrócić uwagę, to informacje zawarte w instrukcji użytkowania dołączonej przez producenta. W przypadku większych pilarek stacjonarnych, należy wcześniej odbyć instruktaż stanowiskowy. Warto na pewno stosować się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas cięcia. Przede wszystkim ostrza taśmy nie powinny stykać się z materiałem podczas załączania silnika. Należy również wstrzymać się z cięciem do momentu aż taśma osiągnie zadaną prędkość obrotową. Na koniec trzeba pamiętać, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku i dostosować szybkość posuwu do rodzaju obrabianego materiału. Podsumowując, cięcie pilarką tarczową wymaga od operatora nieco wprawy, ale z czasem każdy przekona się o jej wielu funkcjonalnościach .
Właściwa eksploatacja taśmy tnącej
Bardzo ważny wpływ na trwałość i wydajność taśmy tnącej ma stan techniczny samego urządzenia. Dlatego ważna jest odpowiednia jego konserwacja i użytkowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Niestety może się zdarzyć, że taśma tnąca ulegnie uszkodzeniu. Wtedy warto doszukać się przyczyny tego stanu rzeczy, tak aby uniknąć ponownych problemów w przyszłości. Najczęściej do zerwania taśmy tnącej dochodzi na skutek nieprawidłowego działania prowadnic, nieprawidłowo dobranej taśmy do urządzenia lub błędnie dobranych parametrów cięcia. Ponadto do uszkodzenia taśmy tnącej może dojść podczas zbyt wysokiej prędkości posuwu w stosunku do rodzaju obrabianego materiału oraz zbyt małej ilości zastosowanego chłodziwa.
Polecane ręczne pilarki taśmowe
W naszej ofercie można znaleźć niezawodne i wydajne ręczne pilarki taśmowe renomowanej marki Milwaukee. Poniżej przedstawiamy dwa egzemplarze – jeden zasilany akumulatorowo oraz drugi bezpośrednio z sieci elektroenergetycznej.
Pilarka taśmowa Milwaukee M12 BS-402C
Ten sprzęt doskonale sprawdzi się w miejscach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Jest zarazem lekki, poręczny i zapewnia przystępne parametry cięcia. W zestawie znajduje się również ładowarka i 2 akumulatory o pojemności 4 Ah. Model M12 BS-402C waży z akumulatorem 3,2 kg i gwarantuje max. prędkość obrotową na poziomie 85 obr/min. Pozwala na cięcie materiałów o wymiarach 41x41 mm.
Trzeba również wymienić szereg dodatkowych funkcjonalności, które bezpośrednio wpływają na jakość i komfort użytkowania. Czytelny wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, pozwala przewidzieć pozostały czas pracy. Na plus zasługuje także system zasilania. Indywidualny monitoring ogniw wpływa na wydłużony czas pracy urządzenia i optymalne wykorzystanie zgromadzonej energii.
Pilarka taśmowa Milwaukee BS 125
W przeciwieństwie do wcześniej omawianego egzemplarza, model BS 125 zasilany jest energią elektryczną z sieci. Wyposażony został w silnik o mocy 1100 W, który rozkręca taśmę do prędkości max. 116 obr/min. Do dyspozycji użytkownika pozostawiono 4-stopniową regulację prędkości obrotowej, bezkluczową regulację stopy oraz możliwość łatwej wymiany ostrza. Omawiany model poradzi sobie z cięciem materiału o średnicy do 125 mm.
Egzemplarz zasilany sieciowo waży niestety dwukrotnie więcej niż wersja akumulatorowa (6,5 kg). Z drugiej strony jednak dysponuje lepszymi parametrami cięcia. Dodatkowo dzięki technologii stałej mocy, możliwa jest obróbka materiału z zachowaniem stałej prędkości cięcia. Warto zwrócić uwagę na pozostałe szczegóły, takie jak chociażby oświetlenie LED zamontowane w obudowie oraz sprzęgło, które dodatkowo zabezpiecza przekładnię.
Przecinarka taśmowa Norton Clipper
Polecane stacjonarne pilarki taśmowe
Oferta produktowa naszego sklepu nie ogranicza się wyłącznie do przenośnych elektronarzędzi. Nasi klienci mogą wybierać również spośród profesjonalnego sprzętu stacjonarnego takich marek jak Dr. Schulze, Tyrolit oraz Norton Clipper. Oto polecane przez nas stacjonarne piły taśmowe.
Piła taśmowa Norton Clipper CB511
Sprzęt idealnie sprawdzi się do cięcia lekkich materiałów budowlanych takich jak beton komórkowy czy pustaki ceramiczne. Wyposażony został w silnik elektryczny o mocy 1,85 kW. Co najważniejsze, model CB511 pozwala na cięcie o długości do 660 mm. Mocny korpus piły wykonany został ze stali ocynkowanej, a sama maszyna dostosowana jest do łatwego transportu.
Piła taśmowa Tyrolit TBS 510
W porównaniu do wcześniej omawianego modelu, ten egzemplarz dysponuje nieco słabszym silnikiem (1,5 kW) oraz mniejszą wysokością cięcia (515 mm). Nadal jednak pozostaje bezpieczną i prostą w obsłudze maszyną. Cała piła waży 173 kg i gwarantuje maksymalną prędkość obrotową taśmy na poziomie 223 obr/min. Osprzęt został dobrze zabezpieczony przed wnikaniem wilgoci oraz pyłu, o czym może świadczyć spełniona norma IP 58.
W urządzeniu zastosowano szereg funkcji, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i komfort obsługi. Znaleźć tu można m.in. duży otwór w obudowie dolnego koła, dzięki temu ryzyko zakleszczenia taśmy tnącej poprzez zalegający pył, spada niemal do zera. Wykorzystano również bezpośredni napęd koła piły, co przekłada się na prostszą konserwację maszyny.
Zobacz także pilarki stołowe i pilarki taśmowe przewodowe znajdujące się naszej ofercie.