Większośc roślin czy krzewów w ogrodzie wymaga regularnego nawadniania. Jest to szczególnie istotne w okresie suszy i intensywnego wzrostu roślin (także kwitnienia). Niestety, nie zawsze podczas podlewania zwracamy uwagę na ilość dostarczanej wody, jej temperaturę czy porę nawadniania. Wychodzimy z założenia, że wystarczy raz po raz przelać grządki warzywne wodą z konewki, a rośliny nie powinny ku temu protestować. W wielu przypadkach, takie działanie okazuje się niewystarczające, a niekiedy wręcz szkodliwe dla roślin w ogrodzie. Jakich błędów lepiej unikać podczas podlewania i dlaczego parametry wody oraz pora dnia odgrywa spore znaczenie? Omówimy to szczegółowo w dzisiejszym poradniku.
Dlaczego rośliny potrzebują wody?
Czy wiesz, że rośliny do przetrwania potrzebują i zużywają więcej wody niż ludzie czy zwierzęta? Zasadniczo są dwa powody, dla których nawadnianie roślin ma ogromne znaczenie. Przede wszystkim rośliny składają się w ok. 90% z wody, a jej ilość niezbędna do prawidłowego wzrostu i funkcjonowania danej rośliny zależy od takich czynników jak gatunek i wiek rośliny oraz poziom nasłonecznienia. Jeżeli ciśnienie wody w komórkach rośliny jest zbyt niskie, wtedy zaczyna się proces jej więdnięcia. Liście zaczynają stopniowo opadać i stają się wiotkie. To właśnie dzięki dobremu nawodnieniu zarówno liście, jak i łodyga rośliny pozostają jędrne i napięte.
Woda potrzebna jest roślinom także do pozyskiwania życiodajnej energii w procesie fotosyntezy (rośliny są organizmami samożywnymi). Na czym dokładnie polega zjawisko fotosyntezy? W uproszczeniu można przedstawić to jako proces pozyskiwania pożywienia (węglowodanów, białek i tłuszczy) z wody i dwutlenku węgla na skutek działania promieni słonecznych. Produktem ubocznym fotosyntezy jest tlen uwalniany przez rośliny do atmosfery. Co ciekawe, woda służy również do schładzania liści i dzieje się to poprzez transpirację (parowania wody z nadziemnych części roślin). W bardzo upalne dni, roślina jest w stanie odparować ilość wody równą swojej wadze (to tak, jakby średniej postury człowiek wytwarzał za dnia kilkadziesiąt litrów potu).
Takie spojrzenie na rośliny powinno nam dać motywację do tego, aby skutecznie zadbać o ich nawodnienie. Oczywiście dotyczy to zarówno roślin w ogrodzie, jak i w domu czy na balkonie.
Czym podlewać rośliny w ogrodzie?
Zanim omówimy resztę istotnych elementów, na wstępie warto zastanowić się, czym najlepiej nawadniać ogród: wodą z kranu, ze studni czy tzw. deszczówką? Dla wielu ogrodników wydaje się to bez znaczenia, ponieważ “woda to woda”. Prawdą jednak jest to, że każda woda ma nieco inny skład, który pozostaje mniej lub bardziej obojętny dla pielęgnowanych roślin.
A zatem jaką wodą podlewać ogród? Okazuje się, że najlepsza dla zdrowia i wzrostu roślin jest nagromadzona deszczówka, czyli woda opadowa. W przeciwieństwie do wody z kranu, nie zawiera twardych minerałów, chloru czy fluoru. Zalegająca w wiadrze czy beczce deszczówka zawiera wiele substancji odżywczych i posiada lekko kwaśne pH. Dodatkowo odstana woda opadowa jest cieplejsza niż ta z wodociągów, a tym samym lepiej tolerowana przez roślinność. Całą sprawę ułatwia fakt, że deszczówkę można gromadzić przy pomocy najzwyklejszych pojemników ogrodowych, takich jak wiadro, beczka, specjalny kontener czy nawet podziemny zbiornik.
Jako ciekawostkę warto dodać, że do podlewania warzyw możemy śmiało wykorzystać ostudzoną wodę po gotowaniu ziemniaków czy po wymianie już użytej w akwarium. Wtedy woda ta dodatkowo zawiera dużą ilość fosforu i azotu, cennych składników dla naszych ogrodowych roślin.
Kiedy podlewać ogród?
Ogromne znaczenie zarówno dla kondycji roślin ogrodowych, jak i naszego portfela ma pora podlewania. W zasadzie można powiedzieć, że kara pora jest lepsza od słonecznego południa – dlaczego? Powody są co najmniej dwa. Przede wszystkim ostre promienie słońca szybko nagrzewają kropelki wody znajdujące się na liściach, a to z kolei prowadzi do poparzeń liści (chociaż tutaj zdania bywają podzielone). Gdyby tego było mało, pod wpływem wysokiej temperatury, woda dosyć szybko wyparowuje, przez co zwyczajnie tracimy nie tylko potrzebne dla życia roślin zasoby, ale również i pieniądze. Jaka pora będzie zatem najlepsza do podlewania?
Najefektywniej i najbezpieczniej dla roślin będzie ich nawadnianie wczesnym rankiem lub wieczorami. O takich porach temperatura powietrza jest zdecydowanie niższa, a więc nie ma ryzyka wystąpienia poparzeń na liściach, a dostarczona woda spokojnie może wsiąknąć w glebę. Oprócz tego o poranku możemy zauważyć rosę na liściach roślin czy źdźbłach trawy. Te miniaturowe kropelki wody nie tylko dodatkowo zmniejszają zapotrzebowanie na wodę, ale również doskonale schładzają.
Czy można podlewać kwiaty czy rośliny ogrodowe nocą? Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż podlewanie w środku słonecznego dnia, niemniej jednak niesie to za sobą ryzyko występowania różnych chorób. Podsumowując, rośliny najlepiej podlewać albo wczesnym rankiem, albo wieczorem.
⬇️ Polecane węże ogrodowe i akcesoria
Pistolet do mycia Gardena Comfort ecoPulse
Pistolet do mycia Gardena Comfort ecoPulse93,82 zł84,00 złSzybkozłącze Gardena OGS (1/2" - 5/8")
Szybkozłącze Gardena OGS (1/2" - 5/8")21,80 zł21,36 złSzybkozłącze ze stopem Gardena Premium OGS 19...
Szybkozłącze ze stopem Gardena Premium OGS 19 mm (3/4″)52,85 zł51,79 zł
Jak obficie nawadniać ogród?
Skoro wiemy już kiedy i czym najlepiej podlewać roślinność w ogrodzie, to pora dowiedzieć się, w jakich ilościach to robić. Tutaj sprawa okazuje się bowiem nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Aktualne zapotrzebowanie na wodę uzależnione jest nie tylko od gatunku danej rośliny, ale i rodzaju podłoża. Można podać tutaj dwa przykłady: lekkie grunty piaskowe najlepiej podlewać często i niewielkimi porcjami (łatwa przepuszczalność wody), podczas gdy ciężkie ziemie gliniaste zaleca się nawadniać rzadziej, ale większą ilością wody. Dlatego też jeszcze przed posadzeniem czy posianiem roślin w ogrodzie, zwróćmy uwagę na rodzaj gleby.
Informacja: Rośliny pobierają więcej wody, jeżeli jest ona dostarczana częściej i w mniejszych ilościach. Ponadto młodsze rośliny preferują częstsze i niewielkie nawadnianie, podczas gdy starsze okazy wymagają większej ilości wody.
Czym nawadniać rośliny ogrodowe?
Wybór odpowiednich narzędzi ogrodowych do podlewania raczej nie powinien nikomu sprawić kłopotu. Niemniej jednak są rozwiązania dobre i lepsze. Przede wszystkim najbardziej oszczędnym sposobem jest korzystanie ze zwykłej, ogrodowej konewki. Niestety trzeba liczyć się z koniecznością jej napełniania i co gorsza noszenia, ale za to dosyć precyzyjnie dawkujemy wodę i to w konkretne miejsce. Oczywiście równie dobrze sprawdzi się tutaj wąż ogrodowy, ale pod warunkiem, że podłączymy do niego pistolet z funkcją blokady natrysku i regulacją szerokości natrysku.
Informacja: W przypadku kwiatów doniczkowych bardzo ważne jest to, aby nawadniać nie tylko środkową część korzeni, ale również i te boczne. Pamiętajmy, że niektóre rośliny mają bardzo rozbudowany system korzeniowy.
Czy opłaca się instalować zraszacze ogrodowe? Oczywiście, że tak, ale pod jednym warunkiem: odpowiednio zaprogramujemy sterowniki do nawadniania. W przeciwnym wypadku zraszacze pozostawione same sobie lub uruchamiane bez większej kontroli, potrafią zużywać ogromne ilości wody, która docelowo w dużym stopniu wyparuje lub kropelki wody zostaną zdmuchnięte przez wiatr na pustą ziemię z dala od roślin. Co gorsza, nie wszystkie rośliny dobrze znoszą cząsteczki wody na swoich liściach, czego niestety nie da się uniknąć w przypadku nawadniania przy pomocy zraszaczy. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w nawadnianie kropelkowe. Tutaj dozowanie wody odbywa się bardzo precyzyjnie, ale niestety dość wysokim kosztem początkowym (koszt wykonania i zaprogramowania całej instalacji).
Podlewanie ogrodu – podsumowanie i porady
Przedstawiamy zbiór porad dotyczących podlewania kwiatów i roślin ogrodowych, które z pewnością łatwo zapamiętasz.
- Zanim ponownie podlejesz tę samą roślinę upewnij się, że ziemia zdążyła do tego czasu wyschnąć;
- Zadbaj o skuteczny drenaż w doniczkach, tak aby nadmiar wody mógł bez problemu wypłynąć (stale wilgotne podłoże może spowodować gnicie korzeni);
- Obserwuj prognozy pogody, opierając się na kilku różnych źródłach informacji. Jeżeli masz pewność, że w przeciągu kolejnych kilkunastu godzin spodziewane są intensywne opady deszczu, możesz spokojnie zrezygnować z dodatkowego nawadniania;
- Pamiętaj, że nadmiar wody może doprowadzić w skrajnych sytuacjach nawet do obumarcia rośliny. Proces gnilny korzeni trudno powstrzymać;
- Pamiętaj o regularnym nawadnianiu również roślin odpornych na suszę. Z pewnością będą rozwijać się szybciej, niż w przypadku pozostawienia ich na pastwę losu i zmiłowanie warunków pogodowych.
Przydatne narzędzia i urządzenia ogrodowe
Jaki sprzęt ogrodowy przyda się podczas nawadniania? Przede wszystkim będą to różnego rodzaju węże ogrodowe, pistolety i lance zraszające, złączki i przyłącza oraz wszelakiej maści pompy – w tym klasyczne pompy ogrodowe, pompy zanurzeniowe do wody, pompy głębinowe czy pompy do deszczówki. Ponadto wiele więcej rozwiązań znajdziesz w naszym dziale ogród. Polecamy produkty takich marek jak Gardena, Milwaukee, Ryobi, AEG Powertools, Bosch, Stihl, Makita, Flex czy Kärcher.