Laserowe urządzenia pomiarowe wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu i budownictwa. Sprzęt tego rodzaju słynie ze swojej wysokiej precyzji i bezpieczeństwa w użytkowaniu. Jednym z czynników, który determinuje funkcjonalność danego urządzenia jest długość fali światła. To od niej zależy również barwa wiązki laserowej, która najczęściej jest czerwona. Na rynku jednak pojawiają się innowacyjne narzędzia pomiarowe, które emitują wiązkę laserową o barwie zielonej i niebieskiej. Czym różnią się między sobą poszczególne wersje i dlaczego długość fali światła ma tak wielkie znaczenie? Wszystkie te kwestie przedstawimy w dzisiejszym poradniku.
Czym jest widmo światła widzialnego?
Światło widzialne mieści się w bardzo wąskim widmie fal elektromagnetycznych. Konkretnie jest to zbliżony przedział od 380 do 750 nm. Ludzkie oko przystosowane jest do odbierania fal mieszczących się właśnie we wskazanym zakresie. Co znajdziemy poza tą skalą? W zakresie od 10 do 400 nm mieści się promieniowanie ultrafioletowe (UV), podczas gdy po przeciwnej stronie znajdziemy promieniowanie podczerwone (IR), które mieści się w przedziale od 780 nm do 1 mm.
Wróćmy jednak do światła widzialnego, które jest składową wielu różnych barw, a te z kolei możemy przyporządkować konkretnym długościom fal:
- od 380 do 436 nm – barwa fioletowa;
- od 436 do 495 nm – barwa niebieska;
- od 495 do 566 nm – barwa zielona;
- od 566 do 589 nm – barwa żółta;
- od 589 do 627 nm – barwa pomarańczowa;
- od 627 do 780 nm – barwa czerwona.
Charakterystyka odbierania poszczególnych długości fal elektromagnetycznych przez ludzkie oko sprawia, że najlepiej postrzegamy barwy znajdujące się blisko centrum widma światła widzialnego (praktycznie można powiedzieć, że są to odcienie koloru zielonego). Z kolei najgorzej postrzegamy kolory znajdujące się na krańcach tego zakresu.
⬇️ Polecany sprzęt budowlany
Jezdna przecinarka spalinowa Husqvarna FS 413...
Jezdna przecinarka spalinowa Husqvarna FS 413 (500 mm), głębokość cięcia 189 mm15 223,07 zł14 005,22 złRęczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770...
Ręczna przecinarka spalinowa Husqvarna K 770 (350 mm), głębokość cięcia 125 mm5 087,53 zł4 099,00 złZagęszczarka jednokierunkowa 106 kg Ammann APF...
Zagęszczarka jednokierunkowa 106 kg Ammann APF 20/50 D, 500 mm, Hatz 1B2017 218,57 zł12 915,00 zł
Barwy światła laserowego w narzędziach optycznych
Specjalistyczny sprzęt pomiarowy do zastosowań profesjonalnych oraz niewielkich prac remontowych w domu, bardzo często wykorzystuje wiązkę światła laserowego, która w sposób niezakłócony wyznacza linie referencyjne czy też określa się za jej pomocą odległości. Rozwiązanie to wykorzystywane jest w takich instrumentach pomiarowych jak: pomiarowe dalmierze laserowe, lasery budowlane czy też niwelatory takie jak niwelatory laserowe. Niejednokrotnie w szczegółowych danych technicznych tego typu urządzeń, zauważyć można informację o barwie zastosowanego światła laserowego oraz odpowiadającej jej długości fali. Dla przykładu laser krzyżowy Nivel System CL1G emituje zielone światło laserowe o długości fali 515 nm.
Jaka barwa lasera jest najlepsza?
Zdecydowana większość amatorskich czy też profesjonalnych instrumentów pomiarowych, emituje wiązkę światła laserowego o barwie czerwonej. Na rynku jednak coraz częściej pojawiają się innowacyjne rozwiązania, dzięki którym praca z tego typu urządzeniami jest jeszcze bardziej komfortowa. O jakich konkretnie rozwiązaniach mówimy?
Jest to mianowicie inna barwa światła laserowego – zielona oraz niebieska. Mają one zastosowanie w takich produktach jak wyżej wspomniany laser krzyżowy CL1G (barwa zielona) czy też multilaser krzyżowy Nivel System CL4D-B (barwa niebieska). Zielony oraz niebieski laser wyróżnia się odczuwalnie lepszą widocznością w porównaniu do tradycyjnej barwy czerwonej. Dzięki temu praca z innowacyjnymi instrumentami pomiarowymi (np. marki Nivel System) jest o wiele bardziej komfortowa. Dodamy również, że wszystkie produkty wymienione w tym artykule, dostępne są w sprzedaży na naszej platformie.