Za pomocą myjek ciśnieniowych jesteśmy w stanie umyć praktycznie wszystko wokół domu i w ogrodzie. Co ciekawe, myjką ciśnieniową możemy z powodzeniem myć samochód lub motocykl. Niestety zakup i wybór dobrej myjki ciśnieniowej do samochodu nie każdemu przychodzi łatwo, a szeroka oferta producentów myjek z pewnością tego nie ułatwia. Na jakie parametry zwrócić uwagę i które myjki do mycia aut szczególnie dobrze sprawdzą się w 2023 roku? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku.
Zalety mycia samochodu myjką
Myjki ciśnieniowe znacząco przyspieszają mycie samochodu, a jednocześnie pozwalają na dokładniejsze i bardziej swobodne mycie, w porównaniu do myjni automatycznych czy ręcznych. Dochodzi do tego spora oszczędność, ponieważ zakup podstawowej myjki ciśnieniowej bardzo szybko się zwróci, a urządzenie to wbrew pozorom zużywa niewiele wody. Jeszcze większą skuteczność w myciu zapewni pianownica lub specjalny pojemnik na detergent, który jest na wyposażeniu wielu popularnych myjek ciśnieniowych. Automatyczne dozowanie detergentu sprawia, że jest on rozpylany równomiernie, a mycie przebiega bardzo wydajnie.
Jaka myjka do samochodu będzie najlepsza?
Kluczowym parametrem będzie z pewnością ciśnienie wody, jakie może wytworzyć myjka. W przypadku domowej myjki ciśnieniowej do samochodu optymalnym rozwiązaniem będzie model wytwarzający ciśnienie nieprzekraczające 150 barów. Większe ciśnienie oznacza duże ryzyko uszkodzenia lakieru. Najczęściej do codziennego mycia samochodu wystarczy myjka oferująca ciśnienie do 100 barów. Przy okazji warto spojrzeć na maksymalny przepływ wody, który powinien oscylować w granicach 400 l/h lub nawet więcej.
Nie można zapominać o mocy silnika, która w myjkach do użytku domowego powinna oscylować na poziomie 1,3 kW. Skoro myjka ma być wygodna w użyciu to powinna być wyposażona w wózek na kółkach, dzięki czemu można łatwo ją transportować wokół domu i ogrodu.
Pompa plastikowa, aluminiowa czy mosiężna?
Przy wyborze myjki ciśnieniowej do mycia samochodu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana jest pompa. Te najczęściej produkuje się z plastiku, stopu aluminium lub mosiądzu. Jak można łatwo się domyślić, w najtańszych urządzeniach stosuje się pompy plastikowe, które z jednej strony przekładają się na niższe koszty produkcji i niższą cenę myjki, ale z drugiej strony nie wróżą długiej i bezproblemowej eksploatacji.
Plastik szybko się nagrzewa (co jest naturalnym efektem ubocznym pracy tłoka), a to oznacza, że myjki z pompami plastikowymi wymagają częstych przerw podczas pracy w celu schłodzenia mechanizmu. To niestety przekłada się na niską wydajność powierzchniową tego rodzaju urządzeń.
O wiele lepiej z długotrwałą pracą radzą sobie myjki wyposażone w pompy z aluminium lub mosiądzu. Niestety wysoka trwałość i niezawodność okraszona jest wyższą ceną takiego sprzętu. Trzeba jednak pamiętać, że inwestycja w dobrą i solidną myjkę to spokój i wygoda pracy przez długie lata. Planując zakup urządzenia ciśnieniowego do regularnego mycia samochodu, warto uwzględnić powyższy fakt.
Parametry myjki do samochodu
Optymalne parametry myjki ciśnieniowej do mycia samochodu to:
- Ciśnienie robocze: 100–150 barów
- Przepływ wody: powyżej 360 l/h
- Moc: 1,3–1,5 kW
- Długość węża: 8–10 metrów
- Silnik indukcyjny (większa trwałość niż silnik szczotkowy)
- Metalowa pompa (aluminiowa lub mosiężna)
- Dodatkowy zbiornik na detergent lub pianownica
- Regulacja ciśnienia wody
Uwaga! Do mycia samochodu myjką ciśnieniową nie wolno stosować dysz rotacyjnych (pulsacyjnych), które mogą uszkodzić lakier pojazdu. W grę wchodzą wyłącznie dysze o szerokim strumieniu wody. Podczas mycia samochodu należy zachować bezpieczną odległość dyszy od czyszczonej powierzchni – ok. 30 centymetrów.
Polecane marki i modele myjek ciśnieniowych
W ofercie naszego sklepu polecamy profesjonalne i półprofesjonalne myjki ciśnieniowe takich marek jak Kärcher, Nilfisk, Pramac, Benza czy Champion Power Equipment. Dobrym przykładem myjki ciśnieniowej do mycia samochodów, motocykli, skuterów czy powierzchni wokół domu i ogrodu będzie myjka Kärcher K 5 Power Control. Model ten zapewnia ciśnienie robocze na poziomie 145 barów i przepływ wody do 500 l/h. Jest w stanie wyczyścić do 40 m² powierzchni w ciągu godziny.
Alternatywą może okazać się nieco droższa od poprzedniej myjka Kärcher K 7 Premium Smart Control wyposażona w tryb Boost. Potężny silnik o mocy 3 kW wraz z wytrzymałą pompą jest w stanie wytworzyć ciśnienie wody na poziomie 180 barów i zapewnić przepływ wody sięgający nawet 600 l/h.