Świeżo wylana mieszanka betonowa bardzo często wymaga odpowiedniego zagęszczenia. Tylko wtedy uzyskuje się bardzo zwięzłą i wolną od pęcherzyków powietrza masę, która po całkowitym stężeniu zachowuje optymalne właściwości mechaniczne. Do tego zadania wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia wibrujące, nazywane po prostu wibratorami do betonu. To właśnie na ich temat wypowiemy się w dzisiejszym poradniku. Wyjaśnimy, jak działa wibrator do betonu oraz w jaki sposób należy go używać na placu budowy.
Czym jest i jak działa wibrator do betonu?
Wibratory do betonu to specjalistyczne urządzenia budowlane, stosowane w celu zagęszczania świeżo wylanych mas betonowych. Dzięki wibracjom o wysokiej częstotliwości, wibratory mogą skutecznie usuwać pęcherzyki powietrza uwięzione pod powierzchnią masy betonowej, tym samym polepszając docelowe właściwości fizyczne betonu. W skład wibratora do betonu wchodzą takie elementy jak buława, napęd oraz kabel. Zazwyczaj buławę oraz napęd można kupić osobno lub w komplecie.
Parametry wibratorów do betonu
Poszczególne modele wibratorów wgłębnych do betonów, różnią się wieloma parametrami. Podczas zakupu tych urządzeń, warto uwzględnić zarówno ich specyfikę, jak i markę. Do najpopularniejszych producentów tego typu sprzętu zaliczyć można takie marki jak Husqvarna, Altrad Belle, Enar czy Wacker Neuson.
Jakie parametry wibratorów do betonu należy brać pod uwagę?
- Długość buławy,
- Długość wałka,
- Siła odśrodkowa,
- Wartość (natężenie) prądu,
- Częstotliwość drgań,
- Ciężar.
Specjalną grupą urządzeń są wibratory wgłębne wysokiej częstotliwości (HF, ang. High Frequency). O ile klasyczne modele wibratorów wgłębnych pracują z częstotliwością 50–60 Hz, tak wibratory HF mogą wibrować z częstotliwością nawet 200 Hz. Oczywiście takie parametry przekładają się na zwiększoną wydajność pracy. W przypadku takich urządzeń, trzeba niekiedy wyposażyć się w zewnętrzne przetwornice częstotliwości.
Jak używać wibratora do betonu?
Zanim przystąpimy do działania, należy sprawdzić, które fragmenty powierzchni betonowej zostały już poddane wibrowaniu (aby nie powielać pracy wykonanej już przez inne osoby). Następny krok to całkowite zanurzenie buławy, włączenie jej i przytrzymanie w tej pozycji przez ok. 10 sekund. Po tym czasie buławę wibrującą powoli i jednostajnie wyciągamy – najlepiej z prędkością 2 cm/sekundę (nie szybciej jednak niż 7 cm/sekundę).
Proces ten powtarzamy nakładając na siebie promienie wibracji na kolejne obszary wylewki betonowej (tak aby przypadkiem nie powstały nieprzerobione fragmenty, tzw. “zimne połączenia”). Przyjmuje się, że promień pracy buławy wibracyjnej wynosi 4-krotność średnicy jej końcówki. Dobrze zagęszczony beton, który nie wymaga dalszego wibrowania, powinien wyróżniać się równą i połyskliwą powierzchnią. Sam proces zagęszczania mieszanki betonowej należy przeprowadzać aż do momentu, gdy na jej powierzchni przestaną być widoczne uwalniające się z głębi pęcherze powietrza.
Ważne wskazówki i ostrzeżenia
Wibrator należy uruchomić dopiero w momencie jego pełnego zanurzenia w masie betonowej i wyłączyć wraz z jego wyciągnięciem. Wyłączenie urządzenia zanurzonego w masie betonowej może spowodować zassanie buławy i w skrajnych przypadkach nawet jej utratę. Istotne jest również to, aby nie wciskać buławy wibracyjnej na siłę w głąb masy betonowej, gdyż może to grozić jej zakleszczeniem między drutami zbrojeniowymi.
Uwaga! Przed rozpoczęciem pracy na budowie, należy skontrolować stan techniczny wibratora! Masa betonowa od chwili jej przygotowania zaczyna tężeć i zasychać. Jeżeli dojdzie do awarii urządzenia podczas zagęszczania betonu, wtedy zachodzi ryzyko zbyt wczesnego zaschnięcia mieszanki i braku możliwości jej późniejszego zagęszczenia. To m.in. z tego powodu zalecamy wybór wyłącznie profesjonalnych rozwiązań sprzętowych, zapewniających niezawodność i funkcjonalność przez długi czas.
Stock images by Depositphotos.