Poziomice to standardowe wyposażenie niemal każdej ekipy budowlano-remontowej. Niezbędne są również podczas zwykłego remontu domu lub mieszkania. Konstrukcja poziomicy nie jest skomplikowana, a najprostsze jej rodzaje można wykonać samodzielnie metodami chałupniczymi. Obecnie jednak technologia pozwala na wykorzystanie nowoczesnych poziomic elektronicznych i laserowych, które jeszcze precyzyjniej wyznaczają poziom oraz pion powierzchni.
poziomica murarska
Zasada działania klasycznych poziomic murarskich jest bardzo prosta. Dzięki sile ciążenia, pęcherzyk powietrza zanurzony w cieczy, przemieszcza się w zależności od ustawienia poziomicy. To pozwala w łatwy sposób określić stopień pochylenia instrumentu w stosunku do danej powierzchni. Dokładność takiej poziomicy zależy m.in. od jej długości, wartości kątowej jednej działki libelli oraz jakości materiałów użytych do jej wykonania.
poziomica laserowa/elektroniczna?
Poziomice laserowe to jeszcze bardziej precyzyjne instrumenty od wyżej wymienionych poziomic murarskich. Niestety są też odpowiednio droższe. Pierwszą różnicę widać niemal od razu. Poziomice laserowe emitują widzialną wiązkę światła laserowego, co pozwala w o wiele prostszy sposób wyznaczyć pion lub poziom. Oprócz tradycyjnej libelli, poziomica laserowa wyposażona jest w nowoczesny wyświetlacz elektroniczny. Sprzęt ten sprawdzi się nie tylko przy zaawansowanych pracach budowlanych, ale również podczas wielu czynności w domu, np. przy zawieszaniu mebli, obrazów czy malowaniu ścian.
Poziomice elektroniczne są z kolei droższym wariantem tradycyjnych poziomic analogowych. Wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD, pozwalają na szybki i precyzyjny odczyt położenia instrumentu. Minusem jest niestety dłuższy czas odczytu pomiaru, konieczność posiadania baterii oraz wyższy koszt zakupu.
poziomica wężowa (wodna)
To najprostszej konstrukcji system wyznaczający poziom. Składa się z dwóch, pionowych szklanych rurek z wyrysowaną podziałką, połączonych ze sobą wężykiem, wypełnionym wodą. Największą zaletą poziomicy wężowej (inaczej szlaufwagi) jest możliwość wypoziomowania oddalonych od siebie punktów – nawet o kilka metrów. Metoda ta nadal wykorzystywana jest w budownictwie, a poziomica wężowa doczekała się nawet wersji elektronicznej. Cena poziomicy wodnej to jej kolejny atut. Nowy egzemplarz z wężem o długości 25 metrów kupimy już za ok. 30-40 zł.
Jaką poziomicę wybrać?
Klasyczne poziomice analogowe mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się szybki odczyt wartości i średnia precyzja pomiaru. Bez problemu sprawdzą się np. podczas układania płytek podłogowych i przy prostych pracach murarskich. Poziomice laserowe lub elektroniczne to z kolei bardziej sensowny wybór przy pracach wymagających większej precyzji, czyli np. podczas montażu sufitu podwieszanego.
Warto również zwrócić uwagę na długość poziomicy. Jej krótsze warianty będą lepiej przylegać do powierzchni, ale z drugiej strony stracimy na dokładności pomiaru. Dłuższe poziomice będą odpowiednio niwelować drobne nierówności powierzchni i zapewniać bardziej precyzyjny odczyt wartości. W przypadku zastosowań domowych wystarczy poziomica o długości 60 cm. Przy pracach murarskich będzie to co najmniej 120 cm.
Polecane poziomice elektroniczne/laserowe
Polecamy niezawodne i precyzyjne poziomice marek Nivel System, PRO, Neo Tools, Milwaukee i Ryobi, które dostępne są w naszym sklepie.
Poziomica elektroniczna Nivel System DL60
Idealne rozwiązanie dla firm budowlanych, brukarskich oraz użytkowników domowych. Długość 60 cm zapewnia optymalne rezultaty w przypadku większości prac remontowych. Model DL60 gwarantuje dokładność pomiaru na poziomie +/- 0.1°. Czytelny wyświetlacz LCD zasilany jest baterią 9V CC i pozwala na wyświetlanie wartości w procentach lub stopniach.
Poziomica elektroniczna Nivel System DL60L
Jest to unowocześniona wersja poziomicy DL60, do której zamontowano wiązkę laserowa. Model ten cechuje się identycznymi parametrami technicznymi. Warto jednak zaznaczyć, że widoczne linie laserowe wyznaczają punkty odniesienia do przeprowadzanych prac budowlanych. Zwiększa to precyzję i wygodę działań. Warto zdecydować się na zakup omawianego modelu, tym bardziej, że jego cena jest niewiele wyższa niż wersji podstawowej poziomicy.